Dzisiaj:
Niedziela, 29 grudnia 2024 roku
Domawit, Dominik, Gosław, Jonatan, Marcin, Tomasz, Trofim

KS. STANISŁAW GAWĘDA ZOSTAŁ HONOROWYM OBYWATELEM GMINY RADGOSZCZ

10 stycznia 2019 | Brak komentarzy

Ksiądz prałat Stanisław Gawęda został Honorowym Obywatelem Gminy Radgoszcz. Stosowną uchwałę podjęto podczas uroczystej sesji Rady Gminy w Radgoszczy.

Prawie 98-letni kapłan otrzymał statuetkę od Marka Lupy, wójta gminy Radgoszcz i kwiaty wręczone przez Roberta Grzesiaka, przewodniczącego Rady Gminy.

Gratulacje złożyli również radni powiatowi Marek Kopia, Kamil Kwiatkowski i Jan Sipior, a także Bronisław Błach, sekretarz gminy Gręboszów. W uroczystości uczestniczył też m. in. ks. prałat dr Stanisław Kopeć. Wieloletni proboszcz radgoskiej parafii jest Honorowym Obywatelem Gminy Radgoszcz.

Bogu dzięki za powołanie do kapłaństwa, Bogu dzięki za wszystkich dobrych ludzi, których spotkałem w kolejnych parafiach, a w szczególności tutaj, w Radgoszczy – powiedział ks. prałat Stanisław Gawęda. – Jestem dumny, że przyczyniłem się do powrotu księdza Stanisława do Radgoszczy – dodał ks. prałat dr Stanisław Kopeć. Bogata biografia nowego księdza Stanisława Gawędy została odczytana przez Andrzeja Fijała. Następnie radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu księdzu Stanisławowi Gawędzie Honorowego Obywatelstwa Gminy Radgoszcz. Uroczystość zakończył wspólny opłatek, poświęcony przez proboszcza ks. doktora Marka Łabuza.

Biografia (Źródło: https://radgoszcz.diecezja.tarnow.pl)
Ks. prałat Stanisław Gawęda urodził się 28 marca 1921 r. w Radgoszczy jako syn Józefa i Zofii z domu Frąc. Uczęszczał do czteroklasowej szkoły podstawowej w Łęgu Radgoskim (1928-1935), po czym przez dwa lata uczył się w Gimnazjum w Dąbrowie Tarnowskiej. W latach 1936 – 1939 kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Niestety, na skutek wybuchu II wojny światowej zmuszony był przerwać nauką. Egzamin maturalny złożył w 1945 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. W czasie okupacji pracował w obozach pracy. Z obozu w Krakowie – Prokocimiu udało mu się zbiec.

Wrócił do rodzinnego domu, gdzie pracował na gospodarstwie swoich rodziców. W tym czasie włączył się do pracy konspiracyjnej w Armii Krajowej. We wrześniu 1945 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie i po czterech i pół latach studiów przyjął święcenia kapłańskie w dniu 6 stycznia 1950 r. Swoje kapłaństwo realizował pracując jako wikariusz na 10 placówkach duszpasterskich. Pierwszą jego placówką była Trzciana koło Bochni, gdzie pracował przez 2 lata (1950-1952), następnie został przeniesiony do Siedlec koło Nowego Sącza (1952-1958) gdzie pracował 6 lat. W latach 1958-1961 był wikariuszem w Łękach Górnych, następnie w Łukowicy gdzie pracował 4 lata (1961-1965), po czym został przeniesiony do Złotej (1965-1968). W Męcinie koło Limanowej pracował 6 lat (1968-1974). W Mogilnie koło Nowego Sącza pracował w latach 1974-1978, później w Zaborowiu (1978-1985) i w Biskupicach Radłowskich przez 4 lata (1985-1989). W maju 1989 r. przeszedł na emeryturę i odtąd jest rezydentem, ale bardzo czynnie i gorliwie służy Bogu i ludziom w rodzinnej parafii w Radgoszczy. Na wszystkich wikariuszowskich placówkach, katechizował, sprawował opiekę nad ministrantami, kantorami i lektorami.
W uznaniu zasług biskup Wiktor Skworc obdarzył ks. kanonika Stanisława Gawędę godnością Kanonika Honorowego Bocheńskiej Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.

Dnia 6 stycznia 2010 r. ks. prałat Stanisław Gawęda obchodził jubileusz 60 lecia święceń kapłańskich, który uświetnił swoją obecnością biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp dr Wiesław Lechowicz.

UG Radgoszcz

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)