KS. STANISŁAW GAWĘDA ZOSTAŁ HONOROWYM OBYWATELEM GMINY RADGOSZCZ
Ksiądz prałat Stanisław Gawęda został Honorowym Obywatelem Gminy Radgoszcz. Stosowną uchwałę podjęto podczas uroczystej sesji Rady Gminy w Radgoszczy.
Prawie 98-letni kapłan otrzymał statuetkę od Marka Lupy, wójta gminy Radgoszcz i kwiaty wręczone przez Roberta Grzesiaka, przewodniczącego Rady Gminy.
Gratulacje złożyli również radni powiatowi Marek Kopia, Kamil Kwiatkowski i Jan Sipior, a także Bronisław Błach, sekretarz gminy Gręboszów. W uroczystości uczestniczył też m. in. ks. prałat dr Stanisław Kopeć. Wieloletni proboszcz radgoskiej parafii jest Honorowym Obywatelem Gminy Radgoszcz.
– Bogu dzięki za powołanie do kapłaństwa, Bogu dzięki za wszystkich dobrych ludzi, których spotkałem w kolejnych parafiach, a w szczególności tutaj, w Radgoszczy – powiedział ks. prałat Stanisław Gawęda. – Jestem dumny, że przyczyniłem się do powrotu księdza Stanisława do Radgoszczy – dodał ks. prałat dr Stanisław Kopeć. Bogata biografia nowego księdza Stanisława Gawędy została odczytana przez Andrzeja Fijała. Następnie radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu księdzu Stanisławowi Gawędzie Honorowego Obywatelstwa Gminy Radgoszcz. Uroczystość zakończył wspólny opłatek, poświęcony przez proboszcza ks. doktora Marka Łabuza.
Biografia (Źródło: https://radgoszcz.diecezja.tarnow.pl)
Ks. prałat Stanisław Gawęda urodził się 28 marca 1921 r. w Radgoszczy jako syn Józefa i Zofii z domu Frąc. Uczęszczał do czteroklasowej szkoły podstawowej w Łęgu Radgoskim (1928-1935), po czym przez dwa lata uczył się w Gimnazjum w Dąbrowie Tarnowskiej. W latach 1936 – 1939 kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Niestety, na skutek wybuchu II wojny światowej zmuszony był przerwać nauką. Egzamin maturalny złożył w 1945 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. W czasie okupacji pracował w obozach pracy. Z obozu w Krakowie – Prokocimiu udało mu się zbiec.
Wrócił do rodzinnego domu, gdzie pracował na gospodarstwie swoich rodziców. W tym czasie włączył się do pracy konspiracyjnej w Armii Krajowej. We wrześniu 1945 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie i po czterech i pół latach studiów przyjął święcenia kapłańskie w dniu 6 stycznia 1950 r. Swoje kapłaństwo realizował pracując jako wikariusz na 10 placówkach duszpasterskich. Pierwszą jego placówką była Trzciana koło Bochni, gdzie pracował przez 2 lata (1950-1952), następnie został przeniesiony do Siedlec koło Nowego Sącza (1952-1958) gdzie pracował 6 lat. W latach 1958-1961 był wikariuszem w Łękach Górnych, następnie w Łukowicy gdzie pracował 4 lata (1961-1965), po czym został przeniesiony do Złotej (1965-1968). W Męcinie koło Limanowej pracował 6 lat (1968-1974). W Mogilnie koło Nowego Sącza pracował w latach 1974-1978, później w Zaborowiu (1978-1985) i w Biskupicach Radłowskich przez 4 lata (1985-1989). W maju 1989 r. przeszedł na emeryturę i odtąd jest rezydentem, ale bardzo czynnie i gorliwie służy Bogu i ludziom w rodzinnej parafii w Radgoszczy. Na wszystkich wikariuszowskich placówkach, katechizował, sprawował opiekę nad ministrantami, kantorami i lektorami.
W uznaniu zasług biskup Wiktor Skworc obdarzył ks. kanonika Stanisława Gawędę godnością Kanonika Honorowego Bocheńskiej Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.
Dnia 6 stycznia 2010 r. ks. prałat Stanisław Gawęda obchodził jubileusz 60 lecia święceń kapłańskich, który uświetnił swoją obecnością biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp dr Wiesław Lechowicz.
UG Radgoszcz