PODNOSZENIE KOMPETENCJI OPIEKUŃCZYCH W MCM

Dzięki licznym szkoleniom i konferencjom personel Oddziału Opieki Długoterminowej nieustannie rozwija kwalifikacje.
Pracownicy zyskują także kolejne doświadczenia i umiejętności, niezbędne w codziennej, efektywnej pracy. Placówka kładzie szczególny nacisk na kształcenie i doskonalenie zawodowe, co jest ważne dla zapewnienia najwyższej jakości opieki medycznej, z której słynie placówka.
Cennych informacji na temat opieki nad pacjentami z demencją dostarczyło szkolenie, poświęcone zburzeniom zachowania. Omówione zostały psychotyczne i afektywne zaburzenia, dotykające pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum Stacjonarnego. – Wzięliśmy także udział w konferencji, poświęconej opiece długoterminowej, która odbyła się w Nowym Sączu. Podkreślaliśmy rolę zgranego zespołu i stabilnych warunków pracy w tego rodzaju opiece, a także potrzebnych standardów postępowania, które mają być wprowadzone. Takie spotkania dostarczają wiedzy, wsparcia i anonsują planowane rozwiązania w zakresie opieki i terapii – wyjaśnia Elżbieta Kurowska, kierowniczka Oddziału Opieki Długoterminowej MCM. Wśród tematów omawianych podczas konferencji były m.in.: leczenie ran trudno się gojących u pacjentów długoterminowych, ochrona skóry, żywienie dojelitowe i pozajelitowe, nieinwazyjna wentylacja mechaniczna oraz teleopieka.
Mistrzostwo przez szkolenia
Natomiast już w bieżącym tygodniu zaplanowano kolejne szkolenie, skoncentrowane na zastosowaniu środków pielęgnacyjnych i ochronnych u pacjentów leżących. – Jest to niezwykle istotne w kontekście zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa tym osobom – podkreśla Elżbieta Kurowska. Warto dodać, że w Mościckim Centrum Medycznym aktualnie 13 pielęgniarek uczestniczy w kursie kwalifikacyjnym z opieki paliatywnej. Tego rodzaju szkolenie trwa pół roku. Edukacja jest kluczowa dla rozwoju kompetencji personelu, co przekłada się na jakość opieki. Dodatkowo, w każdym miesiącu odbywają się wewnętrzne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. pielęgnację pacjenta z rurką tracheostomijną, metody leczenia ran czy zasady podawania leków podskórnych. – Pozwala to członkom naszego zespołu na zdobywanie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również bardzo istotnych, praktycznych umiejętności – dodaje Filip Bianche, prezes Mościckiego Centrum Medycznego. Dodaje, że MCM wciąż dąży do podnoszenia standardów opieki medycznej, a zaangażowanie w rozwój personelu jest ważnym elementem misji spółki.