ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTĘPCZA-CZYM JEST I CO GROZI ZA BYCIE JEJ CZŁONKIEM
Artykuł Partnera
Współcześnie przestępczość coraz częściej przybiera bardziej złożone i zorganizowane formy, a jednym z najbardziej niebezpiecznych przejawów wciąż pozostają zorganizowane grupy przestępcze i ich działania.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w kodeksie karnym nie ma definicji pojęcia zorganizowanej grupy przestępczej, jednak orzecznictwo sądów pokazuje, co konkretnie należy przez nie rozumieć i czym się charakteryzują.
Grupy przestępcze to trwałe i dobrze zorganizowane związki, które składają się co najmniej z trzech osób. Celem działania tego rodzaju zespołu jest wspólne, a przy tym świadome popełnianie przestępstw, najczęściej o poważnym charakterze. Czym właściwie powinna charakteryzować się grupa, by możliwe było uznanie jej za przestępczą? Czy w takich grupach panuje hierarchia, czy ich działania są planowane? Dowiedz się już dziś.
Jakie elementy wskazują na to, że grupa jest przestępcza?
Zorganizowane grupy przestępcze są zazwyczaj wysoce zróżnicowane, zarówno pod kątem ilości członków, jak i celów, do jakich dąży tego typu grupa. Najczęściej wyróżnia się grupy zajmujące się wyłudzeniami, a także handlem niedozwolonymi substancjami, cyberprzestępczość jednak nie oznacza to, że są to jedyne tego typu grupy. Istnieją jednak pewne przesłanki, które przypisują konkretne zgrupowania do pojęcia grup przestępczych. Dotyczą one między innymi:
– charakteru organizacji – w grupach przestępczych każda jednostka ma swoją określoną rolę, istnieje hierarchia; zorganizowanie bardzo często polega na stałym składzie grupy, jednak nie oznacza to, że zawsze w przestępstwach będą uczestniczyć wszyscy (każdy uczestnik jest jednak świadom celu, a także istoty popełniania swojego czynu);
– kierownictwo – w każdej zorganizowanej grupie istnieje lider, który pełni kontrolę nad wszystkimi aspektami funkcjonowania zespołu. Pozostałe osoby to szeregowi członkowie, którzy wykonują konkretne zadania;
– trwałość – grupy działają przez dłuższy czas, a ich działalność nie jest jednorazowa. Mogą one istnieć przez wiele lat i być zaangażowane w różne rodzaje działalności przestępczej.
Zdarza się, że grupy przestępcze angażują do wykonywania najbardziej ryzykownych czynności osoby trzecie, spoza swojej ścisłej struktury. Niestety, tego typu osoby również muszą liczyć się z automatycznym postawienie zarzutów przynależności do organizacji przestępczej. Kary za bycie członkiem zorganizowanej grupy przestępczej są bardzo dotkliwe – nierzadko obejmują pozbawienie wolności do kilku lat.
Co grozi za kierowanie lub udział w zorganizowanej grupie przestępczej?
Branie udziału w grupie przestępczej podlega karom od 6 miesięcy do nawet ośmiu lat pozbawienia wolności. Założycielom grup grożą kary, które sięgają nawet 15 lat.
Sprawy związane z udziałem w zorganizowanej grupie są zwykle wysoce skomplikowane, a co za tym idzie, trudne do rozstrzygnięcia. Adwokat musi skutecznie analizować złożone materiały dowodowe, identyfikować luki w argumentacji prokuratury oraz opracowywać efektywne strategie obrony. O grupach przestępczych pisze na swoim blogu między innymi adwokat z Jeleniej Góry, specjalizująca się w prawie karnym. Wybierając specjalistę w tej dziedzinie, zyskujesz pewność, że Twoja sprawa jest w dobrych rękach. Nie czekaj – skontaktuj się już dziś i zapewnij sobie profesjonalną obronę, na jaką zasługujesz. W obliczu poważnych zarzutów warto mieć po swojej stronie eksperta, który pomoże Ci przejść przez trudny czas i walczyć o Twoje prawa.
Również w przypadku bycia poszkodowanym przez szajkę przestępców, dobrze jest mieć po swojej stronie specjalistę, któremu warto powierzyć prowadzenie sprawy.