ZMIANA CZASU NA LETNI
Zmiana czasu z zimowego na letni 2023 roku przypada na noc z 25 na 26 marca. Przestawimy zegarki o 60 minut do przodu z godziny 2:00 na 3:00.
Tematem podziału czasu na letni i zimowy zainteresował się już Benjamin Franklin, który pisał na ten temat. Jego artykuł nie zyskał jednak szerokiego poparcia. Po wielu latach, w XX wieku temat zaczął zyskiwać na popularności. Wskazówki zostały przesunięte po raz pierwszy w 1916 roku w Polsce, Węgrzech, Niemczech oraz Austrii.
Aktualnie usłyszeć można zarówno zwolenników jak i przeciwników zmiany czasu. Odpowiedź wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk-Patkowskiej na interpelację poselską 37644 w sprawie zmiany czasu: „Polska – również tak jak i inne kraje członkowskie UE – uważa, że z ekonomicznego punktu widzenia najważniejsze jest zachowanie harmonizacji w kwestii czasu pomiędzy państwami członkowskimi, głównie ze względu na konieczność takiej harmonizacji na jednolitym rynku UE. Tym samym, wszystkie kraje członkowskie – przy odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian czasu – musiałyby mieć czas konieczny na wypracowanie stanowiska co do tego jaki czas powinien obowiązywać w danym kraju w powiązaniu z tym, jaki czas będzie obowiązywał w danym regionie UE. Jednak jest to zadanie niezwykle trudne, bowiem tak jak w Polsce, tak i w innych krajach UE są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy przejścia na czas letni lub czas zimowy, a uwarunkowania geograficzne, gospodarcze i kulturowe w poszczególnych krajach różnią się od siebie.”
Źródła:
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026 (Dz. U. z 2022 r., poz. 539);
Interpelacja nr 37644 w sprawie zmiany czasu
Magdalena Frąc