Żłobek „Perełka” ma już rok
W radosnym nastroju, wśród przyjaciół, przy pysznym torcie i z licznymi prezentami – jak przystało na taką uroczystość – odbyły się pierwsze „urodziny” samorządowego żłobka „Perełka” w Dąbrowie Tarnowskiej.
Impreza zgromadziła wielu przyjaciół placówki, w tym tych najważniejszych – dzieci uczęszczające do żłobka, które rosną razem z nim oraz ich rodziców, którzy zaufali tej instytucji i powierzyli pod jej opiekę swoje pociechy.
Wszyscy uczestnicy świętowania pierwszych „urodzin” „Perełki” podkreślali rodzinną atmosferę panującą w żłobku i ogromny progres, który placówka przeszła od trudnych początków do dnia dzisiejszego.
Kierownik żłobka Lucyna Libera powitała zaproszonych gości.
– Początki były trudne. Uczyliśmy się, jak sprostać wymaganiom dzieci, aby czuły się bezpiecznie jak w domu. Wspólnymi siłami daliśmy radę. Wszelkie trudy pokonywaliśmy, wspierając się nawzajem. Nie oglądamy się do tyłu. Za nami pierwszy rok owocnej pracy. Świętujemy pierwsze urodziny żłobka z radością i nadzieją, że jako osoby doświadczające pewnego poziomu trudności, lepiej reagujemy na trudne doświadczenia z niedalekiej przeszłości. Wydaje się więc, że mierzenie się z umiarkowaną ilością przeciwności, istotnie wzmacnia odporność i sprzyja lepszemu radzeniu sobie z wyzwaniami w przyszłości. Razem damy radę – powiedziała Lucyna Libera.
Kierownik żłobka podziękowała również Agacie Zych za zaangażowanie w życie placówki i pełnienie istotnej roli przewodniczącej Rady Rodziców. Lucyna Libera zadeklarowała także, że żłobek będzie dalej modernizowany, a praca kadry – udoskonalana m.in. dzięki programowi „Maluch Plus 2017” – edycja „Za życiem”.
Samorządowy żłobek „Perełka” bierze bowiem udział w programie „Maluch Plus 2017” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Program zakłada „utworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki na dostosowanie istniejących miejsc opieki do potrzeb tych dzieci i dofinansowanie ich pobytu”.
– Gratulujemy wspaniałej pracy i współpracy ze wszystkimi, co widać na pierwszych urodzinach żłobku po ilości osób i placówek zaprzyjaźnionych, które są tutaj z nami. Cieszymy się, że są rodzice i dzieci, bo bez dzieci i rodziców bylibyśmy niepotrzebni – powiedział burmistrz, który – jak przystało na urodziny – nie zapomniał o prezentach dla maluchów ze żłobka. – Jak są urodziny i są dzieciątka, to są i prezenty.
Burmistrz odczytał również list okolicznościowy z życzeniami od samorządu. Anna Miodowska – Zawiślak, kierownik Oddziału dla dzieci dąbrowskiej biblioteki, wręczyła list okolicznościowy w imieniu dyrektor Jadwigi Kusior. Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Marta Chrabąszcz wręczyła na ręce Lucyny Libery prezent – pluszowego misia dużych rozmiarów, chwaląc domową atmosferę panującą w żłobku.
Bajkową oprawę artystyczną uroczystości zapewniły uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, które nawiązując do okazji uroczystości, zaśpiewały piosenkę „Bal moich lalek” z refrenem: „Raz do roku wielkie święto (…)”. Uczennice zdołały zachęcić do wspólnej zabawy rodziców i ich pociechy.
Na koniec uroczystości odśpiewano wspólnie „Sto lat” dla dąbrowskiego żłobka samorządowego „Perełka” i kierownik Lucyna Libera wespół z burmistrzem, zastępcą oraz dyrektor CUW pokroili piękny, przygotowany specjalnie na tę okazję tort. Jak przystało na urodziny, nie zabrakło również poczęstunku.
– Mam ogromną satysfakcję, że moje marzenie (i zarazem obietnica wyborcza) spełniły się; że żłobek jest, dobrze funkcjonuje i rozwija się razem z dziećmi. Udało się opanować problemy, które się pojawiały na początku i ogromnie mnie cieszy to, że żłobek wrósł w naszą społeczność i ma wielu przyjaciół, np. szkoły średnie, bibliotekę, OHP… Takie podkreślenie tej rocznej działalności, to ogromna radość.
Chcę podkreślić w sposób szczególny to sąsiedztwo; rzadko spotykaną sytuację – symbiozę szkoły podstawowej ze żłobkiem, co jak się okazało w praktyce, jest jak najbardziej pozytywnym aspektem funkcjonowania tej placówki.
Już nie „raczkujemy”. Działamy już rok i mogę obiecać, że nie spoczniemy na laurach. Chcemy poprawić dostępność obiektu dla dzieci z niepełną sprawnością; dodatkowo doposażyć placówkę w nowy sprzęt, czyli realizujemy projekt „Maluch Plus 2017”. Będzie plac zabaw i zejście dla osób niepełnosprawnych; wnętrze budynku zostanie dostosowane dla dzieci z niepełną sprawnością. Ten projekt w ramach programu „Maluch Plus 2017” będzie kosztował 62, 5 tys. zł, z czego 50 tys. to dofinansowanie zewnętrzne, a reszta – koszty własne gminy. Projekt był złożony w lipcu tego roku, a realizacja – do końca 2017 r. Jeszcze w tym roku musimy to zrealizować – powiedział, w rozmowie z e – Kurierem, Krzysztof Kaczmarski.
us