ŻEBY TRADYCJA NIE ZANIKŁA
W Stanicy Turystycznej w Brniu odbyły się warsztaty pn. „Tradycyjne Ludowe Wieńce Dożynkowe”, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach realizowanego projektu pn. „Folk i Tradycja w Powiecie Dąbrowskim” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.
Warsztaty poprowadziła Lucyna i Jan Skórka oraz Beata Frysztak z Poręby Radlnej, dwukrotni laureaci w Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
O genezie dożynek, tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie opowiedziała Lucyna Skórka, natomiast o rodzajach wieńca, wymiarach, budowie i materiale, z którego powinien być wykonywany, mówił zgromadzonym Jan Skórka. Uczestnicy oprócz teoretycznej wiedzy na temat wieńców poznali historię Dożynek Prezydenckich, w których rodzina Państwa Skórków reprezentowała województwo małopolskie już od 2016 r., a w roku 2018 i 2020 otrzymała zaszczytny tytuł wykonawcy najpiękniejszego wieńca dożynkowego w Polsce. Aktywnie włączyli się również w przygotowanie i wyplatanie poszczególnych elementów wieńca.
W spotkaniu licznie uczestniczyli dyrektorzy i kierownicy instytucji kultury oraz przedstawiciele kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z terenu powiatu dąbrowskiego. Samorząd powiatowy reprezentowali: Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk oraz Członek Zarządu Powiatu Dąbrowskiego a zarazem Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Dąbrowie Tarnowskiej Andrzej Giza.
Naczelnik Wydziału Rozwoju, Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz wyraziła nadzieję, że warsztaty dostarczą jego uczestnikom rzetelnej wiedzy na temat tradycji jaką jest plecenie wieńca dożynkowego, a efekty będzie można podziwiać podczas święta Powiśla Dąbrowskiego – Dożynek Powiatowych i Targów Gospodarczych.
Dla uczestników warsztatów Panie z Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu przygotowały smaczny poczęstunek.
powiatdabrowski.pl