Zdrowsi w pracy dzięki ZUS
Po co czekać na skierowanie do sanatorium miesiącami, skoro można dostać decyzję w kilkanaście dni. Jeśli jesteś ubezpieczonym, a stan twojego zdrowia grozi niezdolnością do pracy postaraj się o skierowanie na rehabilitacje leczniczą w ZUS.
W tym roku swoje leczenie w sanatorium zakończyło już ponad 50 tys. osób. 1,2 mln już skorzystało
ZUS po raz pierwszy wysłał Polaków do sanatoriów w 1996 r.
Na leczenie w pierwszym roku skierowanych zostało niespełna 9 tys. osób. Od tego czasu na rehabilitację wyjechało przeszło 1,3 mln osób, a w ostatnich latach rocznie korzysta z programu prawie 80 tys. osób. Do sierpnia 2016 w województwie małopolskim swoją rehabilitacje zakończyło 3 306 pacjentów. Program bezpłatnej rehabilitacji rentowej ZUS skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, zagrożonych utratą zdolności do pracy w wyniku przebytej choroby lub urazu. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do NFZ, osoba skierowana na takie leczenie nie musi ponosić żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Nie musimy także korzystać z urlopu wypoczynkowego. Mając skierowanie do sanatorium lekarz wystawi nam zwolnienie.
Pomoc zawczasu
Prewencja rentowa to przeciwdziałanie pogarszającemu się stanowi zdrowia zawczasu. Czas w tym przypadku jest kluczowy, bo dalsze miesiące pracy mimo pogarszającego się zdrowia mogą przynieść nieodwracalne skutki i pozbawić możliwości dalszej pracy. Dlatego oferta ZUS jest tak atrakcyjna. W porównaniu do sanatoriów NFZ czas oczekiwania na skierowanie jest zdecydowanie krótszy – mówi Monika Pytka, Naczelnik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji z Oddziału ZUS w Tarnowie. W przypadku chorób zawodowych i wypadków przy pracy pacjenci kierowani są do sanatoriów już na kolejny turnus. Odsetek pozytywnie rozpatrzonych wniosków to około 80 procent.
Kim są osoby korzystające z uzdrowisk ZUS? Największą grupę, niemal 30 proc, stanowią mieszkańcy Mazowsza i Górnego Śląska. Mieszkańcy Małopolski stanowią 15,65 proc. Na tę ścieżkę poprawy kondycji zdrowotnej w równej mierze decydują się kobiety jak i mężczyźni, choć spośród 45 tys. pacjentów nieznacznie więcej było kobiet – 24 tys. Do sanatorium wyjeżdżają już nawet nastolatki, ale odsetek pacjentów zwiększa się dopiero w grupie wiekowej 30-39 lat. Rehabilitowani mężczyźni w wieku 50-59 to 39% panów, natomiast odsetek pań w tym wieku to 49 %. Przeważnie powodem podjęcia leczenia są schorzenia narządów ruchu i krążenia oraz inne, będące najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy.
Co i gdzie podleczyć?
W tym roku najbogatszą ofertę uzdrowisk i sanatoriów ma Dolny Śląsk z 23 ośrodkami. Nie wiele ustępują mu województwa małopolskie z 18 ośrodkami i kujawsko pomorskie, gdzie ZUS podpisał umowę z 16 lecznicami. W sumie ZUS ma podpisane umowy z 131 uzdrowiskami i placówkami medycznymi w całej Polsce.
Coraz większa popularność wyjazdów do sanatoriów na koszt ZUS wynika przede wszystkim z poszerzającej się oferty rehabilitacyjnej. 20 lat temu sanatoria z którymi współpracował ZUS prowadziły leczenie schorzeń tylko z dwóch grup schorzeń: narządów ruchu i narządów krążenia. Dzisiaj z leczenia mogą korzystać już cierpiący na schorzenia narządów krążenia, ruchu, układu oddechowego, głosu a także dla osób ze schorzeniami psychosomatycznymi, oraz po leczeniu onkologicznym raka piersi. Ponadto problemy
z narządami ruchu i krążeniem możemy podreperować w trybie ambulatoryjnym, czyli w miejscu naszego zamieszkania. W 2009 ZUS wprowadził także możliwość rehabilitacji kardiologicznej w swoim domu, a monitorowaną telemetrycznie. Od 2010 ZUS realizuje program dla kobiet po mastektomii, wspomaga on proces dochodzenia do pełnej sprawności po przebytym zabiegu. Od września 2016 r. prowadzony jest stacjonarnym pilotażowy program wczesnej rehabilitacji leczniczej dla osób, które podczas wypadku, w szczególności wypadku przy pracy, doznały urazu narządu ruchu w SPSK im. Prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku.
131 ośrodków
ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, co roku podpisuje umowy z najlepszymi placówkami medycznymi w kraju, które wyłaniane są w drodze obwarowanego wieloma wymogami konkursu. Jakość świadczonych usług jest regularnie poddawana kontroli. Sprawdzane są warunki hotelowe i żywieniowe, sprzęt jakim dysponuje ośrodek oraz kwalifikacje kadry medycznej i rodzaj prowadzonych terapii.
Wyniki badań wskazują że rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS przynosi coraz lepsze efekty, co widoczne jest poprzez zachowanie zdolności do pracy. W wyniku rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS coraz więcej osób odzyskuje zdrowie – podsumowuje Monika Pytka. W tym roku ponad 54% pacjentów odzyskało zdolność do pracy. Osoby po ciężkich chorobach, urazach i nieszczęśliwych wypadkach odzyskują sprawność i kontynuują karierę zawodową. Renta z tytułu niezdolności do pracy jest coraz rzadszym scenariuszem, mimo, że jeszcze niedawno stanowiła dla osób z pogarszającym się zdrowiem jedyną perspektywę. Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą dowiemy się na stronie zus.pl/rehabilitacja
Anna Szaniawska
Regionalny rzecznik ZUS
w województwie małopolskim