Dzisiaj:
Środa, 1 stycznia 2025 roku
Mieczysława, Masława, Mieszka

Zaświadczenia od ręki, a nawet bez pisemnego wniosku

17 lutego 2017 | Brak komentarzy

Wprowadzono kolejne usprawnienie obsługi klientów w ZUS. Część zaświadczeń, takich jak potwierdzenie niezalegania w opłacaniu składek, są co do zasady wydawane od ręki.

Aby je otrzymać od niedawna nie trzeba nawet składać pisemnego wniosku – wystarczy ustnie poinformować pracownika ZUS o sprawie, z którą przyszliśmy do placówki.


ZUS nieustannie pracuje nad podwyższaniem jakości świadczonych usług. Nie jest to pusty frazes, ponieważ wiąże się z ciągłym doskonaleniem obsługi klientów. W ubiegłym roku wydłużono czas pracy placówek ZUS, które są teraz otwarte w poniedziałki do 18.00. Trwają też zaawansowane prace nad upraszczaniem wniosków i formularzy, które umożliwią klientom ZUS szybkie, łatwe
i prawidłowe sporządzenie odpowiednich dokumentów. To jednak nie wszystko – od niedawna nie trzeba już wypełniać wniosków o wydanie niektórych zaświadczeń. Na podstawie naszych ustnych informacji pracownik ZUS sam naniesie dane w odpowiedniej aplikacji.

Większość klientów nie wypełnia już wniosków o wystawienie zaświadczenia. Podpisują jedynie sporządzony przez pracownika odpis wniosku. Klienci są z tego bardzo zadowoleni. Zaznaczyć jednak należy, że klient musi być osobą upoważnioną do podpisania takiego wniosku tj. osobą, której zaświadczenie dotyczy lub posiadającą stosowne pełnomocnictwo – informuje Ewa Żurowska Naczelnik Wydziału Obsługi Klientów w tarnowskim oddziale ZUS.

Jak w praktyce wygląda zniesienie wymogu złożenia pisemnego wniosku? W odpowiedzi na ustną prośbę o wydanie zaświadczenia pracownik sam dopyta o szczegóły i wprowadzi je do systemu informatycznego. Wydrukuje także tzw. odpis wniosku, który wystarczy podpisać i jeżeli nie będzie przeciwwskazań do wystawienia zaświadczenia, to klient otrzyma je od ręki. Czasami zdarza się, że w sprawie trzeba przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające. Wtedy także nie wymaga się pisemnego wniosku, ale zaświadczenie odbierzemy później lub otrzymamy je pocztą.
Omówiony tryb postępowania obowiązuje w przypadku wydawania 27 zaświadczeń. Dotyczą m.in. niezalegania w opłacaniu składek, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także wysokości pobieranego świadczenia.

Bożena Bielawska
w imieniu regionalnego rzecznika ZUS
w województwie małopolskim


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)