Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

ZASMAKUJ W OGRODZIE W BRNIU

30 lipca 2019 | komentarze 2

Zasmakuj w ogrodzie zespołu dworsko-parkowego w Brniu (pow. dąbrowski). Już w czwartek, 1 sierpnia we wspomnianej lokalizacji odbędą się dni otwarte w ramach Małopolskiego Szlaku Ogrodów. Rozpoczęcie od godz. 15. Uczestnicy imprezy będą mogli m .in. skosztować pysznej i zdrowej żywności.

Nie przegap okazji – to ostatnie w tym roku, już piąte warsztaty kulinarne na Małopolskim Szlaku Ogrodów!


Mariola Przydział poprowadzi warsztaty kulinarne połączone z degustacją. Kucharka przygotuje placuszki z cukinii, potrawy na bazie pokrzyw oraz proste, ale zaskakujące dania, które każdy z nas może przyrządzić z produktów rosnących w przydomowych ogródkach. Będzie zdrowo, ekologicznie, inspirująco i ciekawie, a to wszystko w pięknym otoczeniu zespołu dworsko-parkowego. Warsztaty kulinarne podczas dni otwartych Małopolskiego Szlaku Ogrodów przeprowadzono w: Ogródku Edukacyjnym przy Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, Ogrodzie Hortiterapii przy Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych, Ogrodzie Marzeń Myślec-Zagórze oraz w Ogrodzie Jana Pawła II w Inwałdzie,

Kulinaria, to tylko jedna z odsłon dni otwartych w Brniu. Organizatorzy zdradzą uczestnikom wiele ciekawostek związanych z obiektem, w którym funkcjonuje Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji. Placówka otworzy swoje podwoje przez zwiedzającymi. Interesująco zapowiada się również wystawa polonijna, obejmująca zbiór prasy oraz wydawnictw polonijnych z różnych krajów.

Zespół dworsko-parkowy w Brniu położony jest na terenie gminy Olesno. Wybudowany został w XVIII wieku. Ogród zaprojektowano i urządzono w stylu francuskim (wersalskim) przez wiedeńskiego projektanta Pfaffinera w latach 1750-1760. Jest zbudowany na planie trzech prostokątów. Na osi głównej znajduje się gaik a na osi poprzecznej labirynt, otoczony kanałami z wodą, nad którymi znajduje się mostek łączący ogród francuski z parkiem angielskim i pałacem. Na terenie ogrodu znajdują się perły architektury dworsko-parkowej. Stosunkowo niedawno zrealizowano inwestycję, dzięki której spichlerz został przekształcony w stanicę turystyczną.

Ogród w Brniu należy do Małopolskiego Szlaku Ogrodów – projektu, który obejmuje ponad 30 obiektów, a w tym m.in. Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie, Ogrody Królewskie na Wawelu czy Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie. Dni otwarte czekają nas jeszcze:
– 6 sierpnia dwór w Michałowicach (ogród i park): 54. marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej. W programie występy artystyczne, żywe spotkanie z historią, piesze i konne grupy rekonstrukcyjne, zasadzenie nowej róży w różanym szpalerze dla Kadrówki i wiele więcej atrakcji.
– 22-26 sierpnia Park Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Dzień otwarty w ramach XIII Festiwalu Muzyki Kameralnej Bravo Maestro.

W sierpniu odbędą się też dni otwarte w Ogrodzie Trzy Siostry i w Ogrodzie na wzgórzu w Filipowicach – więcej informacji na stronie internetowej szlaku:
http://www.malopolskiszlakogrodow.pl/ i facebooku: https://www.facebook.com/MalopolskiSzlakOgrodow/

„Projekt realizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
w ramach konkursu ofert z turystyki pn.”Małopolska Gościnna”


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 31 lipca 2019 o 11:20
    Propozycja :
    ...a gdyby tak w Dąbrowie lub w Brniu zbudować tężnię solankową... tak, wiem kosztuje sporo, ale skoro ludzie mówią, że Dąbrowa nie ma nic do zaoferowania, powietrze "tragiczne", to może coś prozdrowotnego.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +22 (w sumie : 22)
  2. 7 sierpnia 2019 o 09:12
    Sławomir :
    Byłem w weekend zasmakować w ogrodzie w Brniu i aż żal patrzeć jak park zarasta od nowa. Większości alejek już nie widać spod trawy i innej roślinności. Nie ma śladu po krawężnikach, które były tam na nowo położone. Natura od nowa odbiera co jej. Wszystko to wygląda tak, że kto miał zarobić na tej rewitalizacji parku to zarobił, a teraz nich się dzieje co chce. Przykre.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 16)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)