Zaprzysiężenie radnych – jest nowa rada miasta
W podniosłej, choć mimo wszystko nie najweselszej, atmosferze przebiegły pierwsze obrady nowej rady miejskiej. Nowi radni, i ci, którzy z woli wyborców będą sprawować ten mandat kolejną już kadencję, złożyli ślubowanie.
Nowym przewodniczącym został Jacek Sarat (z Niezależnych). To zaskoczenie, gdyż większość „niewtajemniczonych” oczekiwała, że nową przewodniczącą zostanie, doświadczona już w tej „materii” Bogusława Serwicka (też z Niezależnych).
Radny Jacek Sarat, mimo drobnych wpadek spowodowanych tremą, ma szanse się wykazać na tym stanowisku i godnie przejąć obowiązki swego poprzednika – Władysława Knutelskiego, który dobrze radził sobie z tą funkcją. Dyscyplinował „niesfornych” radnych; innym razem chwalił ich – stosownie do okoliczności.
Władysław Knutelski – jako radny senior – ostatni raz przewodził obradom sesji, by później przekazać swoje obowiązki Niezależnemu Jackowi Saratowi.
– Jako radny senior otwieram pierwszą sesję rady miasta 2014 – 2018, która ma wyjątkowo doniosły charakter – mówił Władysław Knutelski, który podkreślił, że to już siódma kadencja rady miejskiej w ogóle, i pierwsza po wyborach samorządowych.
Termin pierwszej sesji wyznaczył, tak jak to było w powiecie, komisarz wyborczy w Tarnowie. Obrady otworzył radny senior i dotychczasowy przewodniczący Władysław Knutelski. Zaświadczenia nowo wybranym radnym wręczyła przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Mirela Reichert. Zaświadczenia otrzymali wszyscy radni (w takiej kolejności):
Bernadetta Mrówka (Niezależni Powiśle Dąbrowskie; od Krzysztofa Kaczmarskiego)
Magdalena Ryczek (Wspólnota Samorządu Powiśla Dąbrowskiego; od kończącego kadencję burmistrza Początka)
Jacek Sarat (Niezależni)
Andrzej Buśko (Alternatywa dla Dąbrowy Andrzeja Buśko)
Stanisław Ostrowski (Wspólnota)
Zygmunt Kułaga (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Leszek Szymański (Niezależni)
Jerzy Żelawski (Prawo i Sprawiedliwość)
Barbara Gawle (PiS)
Władysław Knutelski (PSL)
Andrzej Giza (PiS)
Danuta Gabiga (Niezależni)
Stanisław Król (Wspólnota)
Józefa Taraska (Wspólnota)
Jacek Świątek (PSL)
Krzysztof Wilk (PSL)
Bogdan Pawelec (PiS)
Kazimiera Wąż (Alternatywa)
Bogusława Serwicka (Niezależni)
Marcin Grabka (Niezależni)
Kazimierz Pinas (Wspólnota)
Radny senior – ostatnie chwile będąc jeszcze przewodniczącym rady miejskiej – poprosił o pomoc radnego „juniora” (najmłodszego w radzie). Marcin Grabka wyczytywał nazwiska radnych składających ślubowanie.
Po odczytaniu roty ślubowania przez Knutelskiego każdy z radnych odpowiedział: „Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg”.
21. wybrańców społeczeństwa podjęło w ten sposób, składając ślubowanie, a wcześniej otrzymując zaświadczenie, mandat radnego rady miejskiej siódmej kadencji (2014 – 2018).
Powołano również Komisję Skrutacyjną do wyboru nowego przewodniczącego. W skład komisji weszli: jej przewodniczący Andrzej Giza, Bernadetta Mrówka i Jacek Świątek. Komisja została wybrana jednogłośnie i tak samo jednogłośnym wyborem (wybory tajne) nowym przewodniczącym został, wspomniany już wyżej, Jacek Sarat. Tym samym, będąca teraz w mniejszości i oddająca władzę „ekipa” Początka (tu również mam na myśli PSL – ugrupowanie bliskie dotychczasowemu burmistrzowi) postąpiła z klasą na koniec swoich rządów w mieście, opowiadając się, bez wyjątków, za kolegą z Niezależnych. Pokazali tym samym, że nie będą stosować weta dla samego weta, i wszędzie tam, gdzie można dostrzec interes ugrupowania czy partyjny.
– Chciałbym serdecznie pogratulować Panu przewodniczącemu. Pan przejmuje laskę, a ja sobie szukam swojego miejsca w radzie – przyznał dotychczasowy przewodniczący, gratulując swemu zastępcy.
Jacek Sarat, podziękował radnemu seniorowi i zobowiązał się, że będzie pracować dla dobra każdego mieszkańca miasta i gminy „bez względu na przynależność, sympatię czy dorobek”. Postawił na takie przymioty, jak: „kompetencja, bezstronność, kultura i życzliwość”. Czy taka atmosfera zapanuje w nowej radzie miasta? Być może, ale jeżeli chodzi o „przyjazną atmosferę”, także ich poprzednicy, w przeciwieństwie do poprzedniej rady powiatu, również nie mają się czego wstydzić.
Ta sama, ukonstytuowana już, Komisja Skrutacyjna, formalnym wnioskiem Andrzeja Buśko, przyjętym przez pozostałych radnych, została powołana również do wyboru dwóch wiceprzewodniczących.
Bernadetta Mrówka do tej funkcji zgłosiła Bogusławę Serwicką, a Jerzy Żelawski – Barbarę Gawle. Za tą pierwszą opowiedziało się 19. radnych, za drugą – 16. Tym samym w obecnej radzie miejskiej dwie kobiety zajmują stanowiska wiceprzewodniczących.
W radzie uformowały się również kluby: PSL, Alternatywa dla Dąbrowy, Wspólnota Samorządu Powiśla Dąbrowskiego, Niezależni Powiśle Dąbrowskie i PiS (wymienione w takiej kolejności).
Do Klubu PSL w radzie miejskiej przystąpili: przewodniczący Władysław Knutelski, Zygmunt Kułaga, Krzysztof Wilk i Jacek Świątek.
Do Klubu Alternatywa dla Dąbrowy należeć będą, oprócz dwóch osób z KWW o tej samej nazwie (przewodniczącego Andrzeja Buśko i Kazimiery Wąż), także Marcin Grabka i Jacek Sarat.
Klub Wspólnoty Samorządu Powiśla Dąbrowskiego będzie zrzeszał pięciu radnych (dokładnie te same nazwiska, co w KWW o tej nazwie): przewodniczącego Stanisława Króla, Stanisława Ostrowskiego, Józefę Taraskę, Magdalenę Ryczek i Kazimierza Pinasa.
W klubie Niezależni Powiśle Dąbrowskie znaleźli się: przewodniczący Leszek Szymański, Bogusława Serwicka, Bernadetta Mrówka i Danuta Gabiga (cztery osoby z KWW pod tą samą nazwą).
Klub PiS zrzesza: przewodniczącego Andrzeja Gizę (który w takim układzie politycznym rośnie w silnego lidera Prawa i Sprawiedliwości w radzie miejskiej), Bogdana Pawelca, Barbarę Gawle i Jerzego Żelawskiego.
W ramach nowych, stałych komisjach rady miejskiej, do Komisji Rewizyjnej zostali zgłoszeni przedstawiciele wszystkich, ukonstytuowanych klubów: Andrzej Buśko (klub Alternatywa dla Dąbrowy), Bogdan Pawelec (klub PiS), Leszek Szymański (klub Niezależni), Józefa Taraska (klub Wspólnota) i Zygmunt Kułaga (klub PSL).
Przewodniczącym tej istotnej, i stricte kontrolnej, komisji został Andrzej Buśko. Ale tu pojawił się problem nie z kandydatem (bo poparła go większość radnych), lecz (i tu powtórka z „rozrywki”)… z liczeniem głosów. Przewodniczący powtarzał to głosowanie i ok. pięciokrotnie przeliczał głosy, bo nie zgadzała się liczba 21. radnych. Za każdym razem brakowało jednego radnego.
Andrzej Buśko otrzymał więc albo 17, albo 18 głosów (niemniej jednak, mając większościowe poparcie, został przewodniczącym Komisji Rewizyjnej).
Kolejnymi uchwałami, o czym poinformował przewodniczący, zatwierdzono liczebność i skład stałych komisji rady miejskiej: ds. Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Oświaty, Zdrowia.
Tutaj nowy przewodniczący nie radził sobie z kolei z procedurami formalnymi, ale te problemy można zrzucić na karby pierwszosesyjnej tremy, początkującego na tym stanowisku. Został zresztą delikatnie pouczony o procedurach powoływania członków komisji.
Przegłosowano (także większościowo) składy osobowe poszczególnych komisji.
Do Komisji ds. Budżetu, Strategii i Rozwoju Gminy wybrano: przewodniczącego Marcina Grabkę, Danutę Gabigę, Leszka Szymańskiego, Stanisława Króla, Krzysztofa Wilka, Stanisława Ostrowskiego oraz Władysława Knutelskiego.
W Komisji ds. Oświaty, Kultury i Wychowania znaleźli się: przewodniczący Jerzy Żelawski, Bernadetta Mrówka, Jacek Sarat, Kazimiera Wąż, Marcin Grabka oraz Bogusława Serwicka.
Do Komisji ds. Zdrowia, Polityki Społecznej, Sportu i Rekreacji dostali się: przewodnicząca Bernadetta Mrówka, Jerzy Żelawski, Józefa Taraska, Kazimiera Wąż, Jacek Świątek, Bogusława Serwicka i Jacek Sarat. W tek komisji większość stanowią więc kobiety, których w obecnej radzie jest więcej, o jedną, niż w poprzedniej. (Obecnie siedem radnych, w poprzedniej kadencji sześć kobiet; w tym ponownie wybrano tylko trzy: Bogusławę Serwicką, Magdalenę Ryczek oraz Józefę Taraskę).
W Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska zasiądą: przewodniczący Andrzej Giza, Andrzej Buśko, Bogdan Pawelec, Danuta Gabiga, Kazimierz Pinas, Magdalena Ryczek, Barbara Gawle, Józefa Taraska.
W „wolnych wnioskach” żaden radny nie zabrał głosu.
Ula Skórka