Zakończenie roku szkolnego
Ostatni dzień szkoły powitał uczniów kiepską pogodą. Nie przeszkodziło to jednak młodzieży w radości z nadchodzących wakacji, a niektórym uczniom – w zadowoleniu z wybitnych osiągnięć w mijającym roku.
Wśród nich znaleźli się także absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej, którą w tym roku odwiedziliśmy. Zmartwieniem placówek gminnych i powiatowych może być natomiast niż demograficzny, który w coraz większym stopniu dotyka wszystkie szkoły.
Placówki podlegające gminie wydały w tym roku o 59 świadectw mniej niż w zeszłym. Gimnazja skończyło o 24 uczniów mniej, a do podstawówek uczęszczało o 35 dzieci mniej. Również szkoły, za które odpowiada powiat, wydały tego roku mniej świadectw niż w latach ubiegłych.
Jak szacuje Marian Gajda – dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli – każdego roku w szkołach gminnych może ubywać nawet 100 uczniów. Tym razem rok szkolny zakończyło w placówkach gminnych o 59 uczniów mniej niż w poprzednim roku. W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Żelazówce jest nawet klasa złożona z… 4 uczniów.
Rok szkolny w Szkole Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej zakończyło 355 uczniów, do dąbrowskiej „2” uczęszczało – 359 dzieci. W placówce w Nieczajnie Górnej rok szkolny zakończyło 108 uczniów, a w Laskówce Chorąskiej – 57. Do placówki w Smęgorzowie uczęszczało 95 dzieci, do Szarwarku – 43, a w Gruszowie Wielkim wraz z punktem filialnym rok szkolny zakończyło 118 uczniów. To łącznie 1135 uczniów ze szkół na terenie gminy (nie licząc placówek w Żelazówce i Lipinach, które zmieniły status i nie podlegają już bezpośrednio gminie), czyli o 35 dzieci mniej niż w zeszłym roku.
Rok szkolny w Niepublicznej Niepłatnej Szkole Podstawowej w Żelazówce zakończyło (w klasach 1 – 6) 44 uczniów. 43 uczniów uczęszczało zaś do szkoły w Lipinach kierowanej przez tzw. osobę fizyczną.
Do dąbrowskich gimnazjów nr 1 i 2 uczęszczało w tym roku kolejno 263 i 300 uczniów, a Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim rozdało 131 świadectw. Daje to łącznie 694 świadectwa (o 24 mniej niż w zeszłym roku, gdy do rąk uczniów trafiło 718 świadectw).
Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli nie dysponuje na razie danymi na temat promocji uczniów do następnych klas, ilości rozdanych świadectw z paskiem ani indywidualnych sukcesów uczniów (konkursów, olimpiad etc.). Informacje na ten temat szkoły przekażą do ZOSiP – u w lipcu bądź sierpniu. Powiat zaś już dziś dysponuje danymi dotyczącymi promocji uczniów do klas następnych oraz indywidualnych wyróżnień.
Do klas licealnych uczęszczało w tym roku łącznie 707 uczniów, w technikach rok szkolny zakończyło 508 uczniów, a w zasadniczych szkołach zawodowych – 453.
Według zbiorczych danych udostępnionych nam przez wydział edukacji starostwa powiatowego w liceach podlegających powiatowi promocję do następnej klasy otrzymało 205 osób z klas pierwszych, 216 – z drugich, a szkołę ukończyło 261 absolwentów. Promocji nie otrzymało 7 uczniów z klas pierwszych i 10 z klas drugich, zaś 8 osób z klas trzecich nie ukończyło szkoły. Licealiści mają się jednak również czym pochwalić (zwłaszcza uczniowie klas 3), gdyż 44 z nich otrzymało świadectwo z wyróżnieniem. Takimi samymi osiągnięciami pochwalić się może 24 uczniów klas pierwszych i 20 – klas drugich.
W technikach promocję do następnej klasy otrzymało 125 osób uczęszczających w tym roku do klas pierwszych, 110 – do klas drugich, 118 – do klas trzecich oraz 122 – do klas czwartych. Nie ukończyło szkoły bądź nie otrzymało promocji kolejno: 8, 12, 11 i 2 uczniów. Świadectw z wyróżnieniami było znacznie mniej niż w klasach licealnych, bo – 1 w klasie pierwszej, 5 – w klasie drugiej, 4 – w trzeciej, a statystyki poprawiały klasy czwarte, w których wyróżnienia otrzymało 16 uczniów.
W zasadniczych szkołach zawodowych promocję do następnej klasy otrzymało 157 uczniów klas pierwszych i 152 – klas drugich, a 124 uczniów klas trzecich ukończyło szkołę. Promocji nie otrzymało 12 osób z klas pierwszych i 8 – z klas drugich. Na szczęście w klasach trzecich nie było tego problemu. Niestety niewielka liczba uczniów może się pochwalić świadectwami z wyróżnieniem (jest ich jeszcze mniej niż w technikach i znacznie mniej niż w liceach). Takie świadectwo otrzymała tylko 1 osoba z klas pierwszych, 4 – z klas drugich oraz 2 – z klas trzecich.
W tym roku odwiedziliśmy, w tym ważnym dla uczniów dniu, Szkołę Podstawową nr 2 im. M. Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej. Zakończenie roku tradycyjnie poprzedziła uroczysta msza święta. Po mszy, w szkole odbyła się akademia połączona z występami artystycznymi uczniów klas drugich oraz rozdaniem świadectw z wyróżnieniem, dyplomów i nagród książkowych za indywidualne osiągnięcia uczniów. Następnie uczniowie rozeszli się do swoich klas, by z rąk wychowawców odebrać świadectwa z owocami rocznej pracy. W dąbrowskiej „2” wszystkie dzieci uzyskały promocję do następnej klasy; było również niemało świadectw z czerwonym paskiem.
Szkoła ta ma się czym pochwalić nie tylko w porównaniu z innymi publicznymi podstawówkami w gminie, ale również szkołami w innych gminach na terenie powiatu, a nawet województwa. Z jednej strony udowodniło to martwiącym się o przyszłość szkoły, że zmiana dyrektora wcale nie musi oznaczać zmian na gorsze dla placówki (przynajmniej w tym przypadku), z drugiej wytrąciło argumenty potencjalnym przeciwnikom Anny Fido (byłej radnej, a od roku dyrektor dąbrowskiej PSP nr 2, która zastąpiła na tym miejscu, również zasłużonego dla szkoły, Zbigniewa Soję). Potwierdził to, uczestniczący w uroczystościach związanych z zakończeniem roku szkolnego, zastępca burmistrza, który podziękował nowej dyrektor za pracę.
– Rok minął bardzo szybko, ale mogę tu z dumą popatrzeć na Szkołę nr 2, która osiągnęła niezwykle wysokie wyniki w porównaniu nie tylko do powiatu, ale nawet województwa – mówił Marek Minorczyk dziękując wszystkim, którzy się do tego sukcesu szkoły przyczynili, a przede wszystkim samym uczniom.
– Moi Drodzy, już za chwilę udacie się na zasłużone wakacje. Jestem z Was dumna, że wszyscy uczniowie otrzymali promocję do następnej klasy. Mijający rok był pełen sukcesów, wyróżnień uczniów i starań – powiedziała dyrektor Anna Fido, która również podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesów szkoły w tym roku.
A jest się czym chwalić – PSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej otrzymało w tym roku pierwsze miejsce w gminie (wśród szkół publicznych) w sprawdzianie szóstoklasistów, pokonując tym samym szkoły publiczne w innych gminach na terenie powiatu i plasując się powyżej średniej w województwie. Najlepszy wynik sprawdzianu szóstoklasistów uzyskała Aleksandra Marek, która otrzymała 39 punktów na 40 możliwych. Katarzyna Korzec z 6 b otrzymała zaś, w tym roku, najwyższą średnią w historii szkoły (6.0).
56 uczniów tej szkoły otrzymało świadectwa z wyróżnieniem.
Na uroczystej akademii oprócz świadectw z wyróżnieniem, wręczono uczniom również dyplomy za indywidualne osiągnięcia, a ich rodzicom – listy gratulacyjne. Dyplomy trafiły także do rąk uczniów, którzy mogą się pochwalić 100 – procentową frekwencją na zajęciach szkolnych w tym roku. Otrzymali je również uczestnicy zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie z najlepszą średnią dostali dodatkowo nagrody książkowe.
28 czerwca 1222 uczniów publicznych placówek podlegających gminie Dąbrowa Tarnowska i 1668 uczniów liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych w powiecie dąbrowskim, zakończyło rok szkolny. Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych i udanych wakacji ze słoneczną pogodą. Nauczycielom i dyrekcji szkół życzymy zaś zasłużonego odpoczynku.
Ula Skórka i zespół redakcyjny e – Kuriera Dąbrowskiego