Dzisiaj:
Środa, 1 stycznia 2025 roku
Mieczysława, Masława, Mieszka

Zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przecławiaw w OSK

21 października 2015 | Brak komentarzy

Program edukacyjny realizowany jest przez Ośrodek Spotkania Kultur (była synagoga) w oparciu o zasoby placówki i materiały elektroniczne w infokioskach nie tylko dla uczniów dąbrowskich szkół.

Paweł Chojnowski – kustosz muzeum, administrator OSK, a ostatnio przewodniczka Karolina Pikul prowadzili zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży spoza powiatu (Niepołomice, Tarnów, Warszawa). We wtorkowy poranek 20 października miejscowych muzealników odwiedziła ponad 30-os. grupa uczniów wraz z nauczycielkami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Przecławiu (klasy IV).

Karolina Pikul wprowadziła dzieci w interesujący i nieco egzotyczny dla nich temat „Życie w dawnej wsi małopolskiej”. Uczniowie poznali przydatne treści i wiadomości zawarte w infokioskach (komputerach dostępnych na 3 poziomach OSK: I piętrze, parterze, w podziemiu, a także na zewnątrz, przy furtce od strony przystanku busów), uruchomili wyobraźnię, próbując definiować znaczenie poszczególnych przedmiotów, związanych z kulturą materialną (cepy, kołyska, buty słomiane „Berloce”, zgrzebło, „Chłopak”), posmakowali prawdziwego masła wiejskiego z takowym chlebem (masło było robione podczas zajęć przez Bogusławę Bator – szefową Stowarzyszenia Kobiet Wsi Smęgorzów). Na koniec Karolina Pikul „wyprostowała” wiedzę uczniowską na temat przedmiotów, prawidłowo określając przeznaczenie i charakter wskazanych rekwizytów.

Zajęcia edukacyjne prowadzone są w OSK nieodpłatnie, co skończy się zapewne po zakończeniu okresu trwałości projektu (jesień 2017 r.). Szkoda, że w ostatnich miesiącach z tego atutu nie korzystają prawie zupełnie szkoły miejscowe i z terenu powiatu dąbrowskiego, częściej beneficjentami są reprezentanci innych regionów.
Dąbrowska synagoga nadal cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z całego świata, pielgrzymek żydowskich (chasydzi, potomkowie dąbrowskich Żydów, szkoły rabinackie, program edukacyjny dla młodzieży izraelskiej), uczestników koncertów i wystaw organizowanych w tej instytucji kultury. Od otwarcia w czerwcu 2012 roku obiekt odwiedziło blisko 80 tysięcy osób.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)