Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Budżet Obywatelski Małopolski zagłosuj na nasze projekty!

17 czerwca 2016 | komentarze 2

Jeśli ukończyłeś 16 lat i mieszkasz na terenie powiatu dąbrowskiego oddaj swój głos na projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED – każdy może uratować bezcenny dar – ludzkie życie”, który został zgłoszony do dofinansowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Głosowanie odbywać się będzie od 18 czerwca do 6 lipca 2016 roku.

Założenia projektu „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …”

Projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED – każdy może uratować bezcenny dar – ludzkie życie” jest niezwykle cenną inicjatywą dla mieszkańców powiatu dąbrowskiego. Zakłada zakup 7 automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED, które będą zamontowane na zewnątrz budynków wszystkich urzędów gmin powiatu dąbrowskiego (w miejscach ogólnodostępnych i często uczęszczanych). Integralną część zadania stanowi przeprowadzenie łącznie ponad 90 bezpłatnych szkoleń z zakresu obsługi AED oraz z zasad udzielania pierwszej pomocy w każdej gminie.

Każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia. Dotyczy to tak samo dzieci, młodzieży, osób w wieku średnim, osób starszych, jak i sportowców. Choć prawdą jest, że ryzyko nagłego zatrzymania krążenia zwiększa się z wiekiem i u osób z chorobami serca, to jednak odsetek ofiar NZK nie obciążonych czynnikami ryzyka jest znaczny.

Wczesna defibrylacja jest jedną z najważniejszych czynności zwiększających przeżycie poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia. Z każdą minutą szansa na odratowanie poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia zmniejsza się o 7-10%. Bardzo ważne jest, by defibrylacja mogła być zastosowana przez świadków zdarzenia jeszcze przed przybyciem pogotowia ratunkowego.

Realizacja projektu (którego wartość wynosi blisko 100 000 zł) ma na celu wprowadzenie AED – będących urządzeniami, które ratują życie – do masowego użycia. Jego realizacja z pewnością przyczyniłaby się do wzmocnienia skuteczności działań ratowniczych i zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego osób mieszkających i odwiedzających nasz powiat.

Jednak o tym, czy projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED – każdy może uratować bezcenny dar – ludzkie życie” zostanie zrealizowany, zadecydują Państwo – mieszkańcy powiatu dąbrowskiego.

Zagłosuj na projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED – każdy może uratować bezcenny dar – ludzkie życie”

Głosować można tylko raz wybierając jeden z trzech sposobów:

* a) Osobiście poprzez włożenie do urny wypełnionej karty do głosowania:
– w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz w siedzibach innych jednostek (np. urzędów gmin, zakładów pracy), które zadeklarują pomoc w zbieraniu głosów – zebrane karty do głosowania zostaną przekazane do UMWM w Krakowie – Agenda Zamiejscowa w Tarnowie,
–  w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przy ulicy Racławickiej 56 w Krakowie lub Agendach Zamiejscowych w: Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tarnowie.

* elektronicznie na stronach internetowych: www.malopolskie.pl www.bo.malopolska.pl,

* korespondencyjnie poprzez przesłanie karty do głosowania z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski – GŁOSOWANIE” na adres: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub Agendy Zamiejscowej UMWM w Tarnowie: al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów.

Pamiętaj!

Na projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED – każdy może uratować bezcenny dar – ludzkie życie” mogą głosować tylko mieszkańcy powiatu dąbrowskiego, którzy w dniu głosowania mają ukończone 16 lat.

Głos można oddać tylko raz. Jeśli oddasz więcej głosów wszystkie twoje głosy będą nieważne.

Na Subregion Tarnowski do podziału na zgłoszone projekty przypada 1 000 000 złotych. Do realizacji zostaną przeznaczone tylko te zadania, które uzyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski w danym subregionie. Dlatego każdy oddany głos jest bardzo ważny!

Do pobrania: Karta do głosowania

AED – urządzenie, które ratuje w życie

Wiedza o ratowaniu życia i korzystaniu z AED naprawdę może uratować życie, bo jako społeczeństwo cierpimy i umieramy przede wszystkim z powodu schorzeń kardiologicznych. Według statystyk Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) dotyka w Polsce ok. 40 tys. osób rocznie. Z tej liczby udaje się uratować zaledwie 2-5% pacjentów. Dlaczego tak mało? Ponieważ podstawowym czynnikiem warunkującym przeżycie jest szybkość działania.

Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo natleniona krew nie dociera do mózgu. Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach!

Świadkowie zdarzenia nie mogą biernie czekać na przyjazd karetki – powinni jak najszybciej rozpocząć uciśnięcia klatki piersiowej, by krew trafiła do mózgu i podtrzymała jego czynności życiowe. Kluczowe jest także jak najszybsze użycie defibrylatora AED (ang. Automated External Defibrillator).

Wg badań Europejskiej Rady Resuscytacji szybkie rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej i wczesna defibrylacja zwiększa przeżywalność ofiar NZK nawet powyżej 75%.

Z tego powodu w Polsce, podobnie jak na całym świecie, powszechny dostęp do automatycznych defibrylatorów zewnętrznych staje się obowiązującym standardem. Zgodnie z wytycznymi międzynarodowych organizacji (ILCOR/AHA/ERC) defibrylatory powinny znajdować się tam, gdzie prawdopodobieństwo NZK jest największe ze względu na duże skupisko ludzi lub występowanie czynników ryzyka: w urzędach, w obiektach komunikacji, halach sportowych, biurowcach itp..

W Polsce w wielu urzędach, na dworcach, w przychodniach znajdują się defibrylatory zewnętrzne. Doniesienia medialne wskazują, że urządzenia te wielokrotnie uratowały ludzkie życie.

Niestety powiat dąbrowski liczący blisko 59 tys. mieszkańców nie posiada ani jednego ogólnodostępnego punktu z defibrylatorem AED.
Od Państwa głosów zależy czy uda się to zmienić!

Czym jest i jak działa defibrylator zewnętrzny AED?
AED to mały i prosty w obsłudze defibrylator, który ma za zadanie przywrócić prawidłową akcję serca. Może uratować życie, gdy zauważymy osobę nieprzytomną z nagłym zatrzymaniem krążenia. Albo sami będziemy potrzebować pomocy.

Czytaj więcej 

glosowanie

BUDŻET OBYWATELSKI MAŁOPOLSKI POPRZYJ NASZE PROJEKTY!

Prosimy o poparcie dla projektu w ramach małopolskiego budżetu obywatelskiego o zasięgu subregionalnym (subregion tarnowski) dotyczący gmin: Dąbrowa Tarnowska – Miejskiej Biblioteki Publicznej, Żabna, Radłowa i Borzęcina. Każdy głosujący może oddać dwa głosy. Jeden głos na projekt powiatowy.

„Bezpieczny powiat dąbrowski z AED-każdy może uratować bezcenny dar- ludzkie życie”- kod: PKDAI015

oraz jeden głos na projekt subregionalny.

„Z gwiazdami zaczytani” kod: STARK004

Głosować można wysyłając pocztą deklarację lub bezpośrednio dostarczając na adres Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie lub jego agend do 6 lipca (ważna będzie data wpływu, a nie data stempla pocztowego). Dla ułatwienia oddania głosu deklarację można wypełnić także w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Głosować można elektronicznie pod linkiem: www.bo.malopolska.pl

Wspólnie decydujmy. Pamiętajcie nic o nas bez was!

DZIĘKUJEMY ZA KAŻDY GŁOS


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 17 czerwca 2016 o 19:05
    Axoy :
    Ja już glosowalam w szpitalu. Ważna sprawa. Będziemy mieć AED i może to uratować komuś życie. Wszyscy do głosowania bo moze uratuje to życie twoje ,mamy lub innej kochanej osobie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 7)
  2. 19 czerwca 2016 o 17:09
    mieszkanka :
    Warto głosować, to najlepszy projekt.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 4)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)