Zaczarowane w drewnie rzeźby Zdzisława Banasia
Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nieczajnie Górnej przygotowała wystawę rzeźb i płaskorzeźb artysty ludowego Zdzisława Banasia pt. „Gdzie drwa rąbią tam… rzeźby powstają”.
Rzeźbiarz urodził się i mieszka w Nieczajnie Górnej.
Już jako młody chłopiec miał pewne uzdolnienia w kierunku rzeźbiarstwa – strugał drewno, pomagając w ten sposób swojemu ojcu, który dodatkowo, prócz rolnictwa zajmował się naprawą butów i drobnych sprzętów gospodarczych.
Obecnie prowadzi gospodarstwo rolne, ale cały swój wolny czas dzieli pomiędzy twórczość artystyczną i działalność społeczną. Głównie rzeźbi, pisze też wiersze, najczęściej satyry polityczne, propaguje kulturę wsi Nieczajna poprzez współorganizację wystaw i spotkań z młodzieżą szkolną, podczas których dzieli się m.in. zdobieniem pisanek. Współdziała też ze Stowarzyszeniem Kobiet Wsi Nieczajna, Stowarzyszeniem Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego. Jest członkiem wielu składów jury oceniającego prace konkursowe z dziedziny kultury. W swoim środowisku i nie tylko, znany jest jako społeczny animator kultury ludowej ale również propagator zespołów kolędniczych. Z ochotą przekazuje swoje prace innym, nie bacząc na zyski jakie mógłby osiągać, po prostu je sprzedając.
Artysta wykonał i podarował m.in. Szkole Podstawowej w Nieczajnie płaskorzeźbę patrona Jerzego Popiełuszki. Cieszy go fakt, iż w ten sposób przyczynia się do rozpowszechniania i przekazywania gromadzonej przez całe życie wiedzy na temat kultury ludowej. Rzeźba sakralna jest głównym tematem jego dzieł. Na wystawie znalazły się rzeźby i płaskorzeźby przedstawiające m. in. Serce Pana Jezusa, Matkę Boską z Dzieciątkiem, Pana Jezusa w Ogrójcu, Chrystusa Ukrzyżowanego, Jana Pawła II, zmarłych – ojca i ukochanego brata.
Jego dzieła powstają przede wszystkim z drewna lipy, bo jak sam mówi: „są to materiały łatwe do obróbki”. Ciekawostkę stanowi fakt, że artysta przy tworzeniu rzeźby nie używa żadnych materiałów łączących poszczególne elementy powstającej pracy. Wykorzystuje naturalne kształty kawałka drewna, sęki i układ słoi. W pracach łączy nie tylko rzeźbiarski talent, ale też umiejętności stolarskie, ciesielskie i snycerskie. Ta dziedzina twórczości zajmuje pokaźne miejsce w życiu Zdzisława Banasia, który mówi:
– „Życie ludzkie, szczególnie na wsi, jest bogate i dla wrażliwego człowieka może stanowić nieustające źródło inspiracji. Mówię o tym dlatego, że kiedyś nie wyobrażałem sobie, iż można człowiekowi podporządkować drewno, lecz wkrótce okazało się, że nie tylko można, lecz trzeba. Rzeźba to ciężka praca, ale wdzięczna.”
Wszystkich miłośników rzeźbiarstwa i zainteresowanych wystawą zapraszamy do Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nieczajnie Górnej. Prace można oglądać do końca marca br. w każdy poniedziałek i środę w godz. 12.00 – 16.00 i piątek w godz. 13.00 – 17.00.