Z kroniki policyjnej
Od wprowadzenia nowych przepisów dąbrowska „drogówka” zatrzymała 15 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.
Zgodnie z nowelizacją przepisów kodeksu drogowego od 18 maja br. kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. To jeden z zaostrzonych przepisów, który wszedł w życie mając w głównej mierze za zadanie poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym szczególnie w obszarach zabudowanych.
W tym okresie od momentu nowelizacji przepisów policjanci dąbrowskiej drogówki zatrzymali łącznie 15 kierujących pojazdami, którzy w terenie zabudowanym pozwolili sobie na poruszanie się z prędkością powyżej 100 km/h. Blisko połowa z zatrzymanych kierujących to mieszkańcy spoza terenu Powiśla Dąbrowskiego. Jeden kierujący, któremu zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości kierował pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu. Jeden z zatrzymanych kierowców poruszał się motocyklem, natomiast pozostali pojazdami osobowymi.
Jednak największe wrażenie z zakresu tych negatywnych robi zmierzona prędkość w dwóch przypadkach przez poruszające się pojazdy. 25 sierpnia br. w miejscowości Niwki 21-latek poruszał się z rekordową prędkością w terenie zabudowanym, mając na liczniku 148 km/h, czyli przekraczając dopuszczalną prędkość w tym miejscu o 98 km/h. Drugim z kierujących, który w ten sposób pozbył się prawa jazdy na 3 miesiące był 47-letni mężczyzna. 5 września br. poruszał się w miejscowości Słupiec z prędkością 134 km/h, przekraczając dopuszczalną prędkość na kontrolowanym odcinku drogi o 84 km/h.
Dodatkową dolegliwością dla wspomnianych kierujących były wysokie grzywny – wszyscy ukarani zostali pięciusetzłotowymi mandatami karnymi i 10 punktów karnych.
Policja przypomina:
Policjant zatrzyma prawo jazdy w przypadku:
*kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym,
W tym przypadku decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje starosta na okres 3 miesięcy.
Jeżeli dana osoba będzie kierowała pojazdem pomimo wydania takiej decyzji administracyjnej, albo gdy wcześniej za w/w naruszenie przepisów prawo jazdy zostało zatrzymane podczas kontroli drogowej, okres administracyjnego zatrzymania prawa jazdy zostaje wydłużony do 6 miesięcy.
Natomiast, jeżeli dana osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.
Apelujemy do wszystkich kierujących o rozważną i ostrożną jazdę. Kierujący są głównymi sprawcami wypadków – powodują niemal 80 % wszystkich zdarzeń. Natomiast średnio co 3 wypadek spowodowany jest przez nadmierną prędkość.
Konsekwencje prawne niestosowania się do obowiązujących przepisów są dotkliwe, ale znacznie bardziej dotkliwe są – jak pokazują statystyki, konsekwencje utraty życia i zdrowia!
KP Policji w Dąbrowie Tar.