Dzisiaj:
Wtorek, 24 grudnia 2024 roku
Adam, Ada, Adamina, Adela, Ewa, Ewelina, Ewelin, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Zenobiusz

Z KART HISTORII POWIATU… 12 WRZEŚNIA 1939

12 września 2020 | 1 komentarz

Wydarzenie, które miało miejsce 12 września 1939 roku bez wątpienia zapisało się na kartach historii Powiśla Dąbrowskiego. Niespełna dwa tygodnie po wybuchu II wojny światowej doszło do zbrodni w Szczucinie, gdzie spalono budynek szkoły powszechnej.

W płomieniach i od kul zginęło wówczas 40 żołnierzy, w większości z 6 kompanii 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej oraz 30 cywilów, wśród których był kierownik szkoły Jan Kościński. Zdołało się uratować jedynie dwóch jeńców polskich, woźny szkolny oraz rodzina szczucińska, ukrywająca się w piwnicy, którą wypuścił niemiecki żołnierz.

Jak relacjonowali świadkowie tych krwawych wydarzeń, wzięci do niewoli żołnierze polscy próbowali wydostać się z płonącego budynku, jednak zostali natychmiast zastrzeleni. Niemcy strzelali również do przechodniów na ulicy. Ich ciała zostały pogrzebane obok spalonej szkoły przez 25 Żydów, których żołnierze Wehrmachtu skatowali i rozstrzelali.

Ofiary spoczywają w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Szczucinie, na którym widnieje napis:

Ś.P.
Ok. 70 ŻOŁNIERZY W.P. i CYWILÓW
ŻYWCEM SPALONYCH
PRZEZ NIEMCÓW W BUDYNKU
SZKOLNYM W SZCZUCINIE
W DNIU 12 WRZEŚNIA 1939
ZGINĘLI ZA HONOR I OJCZYZNĘ
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

a także szczucińskim cmentarzu żydowskim.

W powiecie dąbrowskim pielęgnowana jest piękna idea kultu miejsc uświęconych walką, krwią i męczeństwem naszych rodaków. Jednym z takich miejsc jest Kwatera Pamięci Narodowej w Szczucinie, która przypomina o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat. Na pomniku, widnieje napis:

„BOHATEROM WOJSKA POLSKIEGO
KTÓRZY ZGINĘLI ŻYWCEM SPALENI
PRZEZ NAJEŹDŹCÓW HORDY HITLEROWSKIEJ
W DNIU 12 WRZEŚNIA 1939 R”.

Od wielu lat lokalna społeczność gromadzi się w tym miejscu na Powiatowych Obchodach Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych, aby uczcić pamięć polskich bohaterów, naszych rodaków, którzy zginęli za honor i ojczyznę.

Tegoroczne uroczystości odbędą się w niedzielę, 13 września 2020 roku.

powiatdabrowski.pl

Przeczytaj: KULISY ZBRODNI WOJENNEJ W SZCZUCINIE


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 13 września 2020 o 21:44
    XM :
    Dziś, jutro, za 10 lat, za 100 - nigdy nie pozwólmy, aby Niemcy nas pouczały, a tym bardziej uczyły demokracji. Tyle bólu, cierpienia i śmierci - nigdy tego nie naprawią. W ciągu kilku dekad nawet strat materialnych nie zrekompensowali. Hańba i wstyd! Dlatego #niekupujęodniemca!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 4)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)