Dzisiaj:
Piątek, 22 listopada 2024 roku
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła

XX JUBILEUSZOWE SYMPOZJUM AGROTURYSTYCZNE

27 września 2023 | Brak komentarzy

To duży projekt realizowany przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej na zlecenie Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie, który przyciągnął do powiatu dąbrowskiego ponad 120 osób z całej Polski, biorących udział w sesji wyjazdowej połączonej z wykładami historycznymi oraz zajęciami rękodzielniczymi i kulinarnymi.

Podsumowanie sesji wyjazdowej nastąpiło w – rozsławionym na całym świecie – Zalipiu, w Domu Malarek, a całość zwieńczył, jak zawsze udany, koncert „Obywateli DT”.

– To, że Centrum Doradztwa Rolniczego zdecydowało się na taki wyjazdowy eksperyment to pokłosie ponad 30-letniej pracy Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w tym naszego powiatowego biura w Dąbrowie Tarnowskiej z instytucjami samorządowymi, rolnikami i firmami w naszym powiecie, więc cieszymy się bardzo – zaznaczyła Anna Morawiec, kierownik PZDR w Dąbrowie Tarnowskiej – Dzisiaj odbywają się zajęcia warsztatowe na terenie Powiśla Dąbrowskiego, organizowane przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej i są to zajęcia dla 120 osób, uczestników sympozjum agroturystycznego – ogólnopolskiego sympozjum rocznicowego agroturystycznego, dwudziestoletniego. Jedne z warsztatów odbywały się w Brniu, w stanicy – to były warsztaty rękodzielnicze, ale też i kulinarne oraz twórcze. Drugie warsztaty odbywały się w Zagrodzie Edukacyjnej Państwa Trójniaków i u Curyłowej – malowanie kwiatów na torbach lnianych. A trzecie – to właściwie był pokaz winiarski oraz degustacja w naszej winnicy, a przy okazji zwiedzanie synagogi jako centrum spotkania kultur. Wydarzenie bardzo duże, ogólnopolskie, tak że powiat dąbrowski może dziś czuć się wyróżniony. Oczywiście popularyzujemy tu też całe nasze dziedzictwo kulturowe powiślańskie, bo to nie tylko rękodzieło, nie tylko kuchnia, ale też interesujące miejsca. Oczywiście mamy niedosyt, bo nie pokazaliśmy wszystkich tych miejsc, ale nie było to możliwe, żeby w ciągu jednego dnia pokazać całe bogactwo kulturowe Powiśla Dąbrowskiego.

Kulminacyjny dzień XX jubileuszowego sympozjum agroturystycznego obfitował w liczne atrakcje, w których uczestniczyło ponad 120 osób z całej Polski, podzielonych na trzy grupy, poznające dziedzictwo kulturowe oraz atuty turystyczne i gospodarcze, służące promocji regionu. Sesje wyjazdowe odbywały się w różnych miejscach powiatu dąbrowskiego. Każde z nich miało swój temat przewodni.
Temat przewodni pierwszych warsztatów – „Szlakami turystyki winiarskiej” – obejmował wizytę w Ośrodku Spotkania Kultur w synagodze jako jeden z punktów na drodze enoturystyki (turystyka winiarska); zwiedzanie synagogi z przewodnikiem oraz wizytę w rolniczym gospodarstwie winiarskim Winnica „BoguMiła”, (nagrodzonym podczas agropromocji 2022 w Starym Sączu) połączoną z degustacją lokalnych win i serów, zwiedzaniem winnicy i pokazem cięcia winorośli.

Motywem warsztatów dla drugiej grupy była „Budowa lokalnego produktu turystycznego – marki zalipiańskiej” obejmująca zwiedzanie nowoczesnej Gminnej Biblioteki w Oleśnie (w skład której wchodzą zbiory biblioteczne, pełnowymiarowa sportowa kręgielnia i Kino za Rogiem), wizyta w Zagrodzie Edukacyjnej Państwa Trójniaków połączona z warsztatami pieczenia „blachorzy”, zwiedzaniem całorocznej szopki zdobionej charakterystycznymi motywami zalipiańskimi oraz wizyta w Muzeum Curyłowej z przewodnikiem, połączona z malowaniem zalipiańskich kwiatów na lnianych torbach.

„Świadectwo zamożności i potęgi rodów szlacheckich Powiśla Dąbrowskiego na małopolskim szlaku rowerowym” to temat przewodni warsztatów wyjazdowych trzeciej grupy, zlokalizowanych w zabytkowym zespole dworsko – parkowym w Brniu. Warsztaty obejmowały zwiedzanie obiektu oraz wizytę w Stanicy Rowerowej połączoną z warsztatami i pokazem tradycyjnych potraw i produktów wpisanych na listę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z terenu Powiśla Dąbrowskiego: zupa Rzodkie Zimnioki, blachorze oraz warsztat rękodzielniczy – tworzenie zalipiańskich kwiatów z bibuły jako element bukietów, wianków i innych ozdób domowych, pokaz narzędzi kuchennych wykonanych z drewna przez lokalnych artystów, spacer po parku w Brniu.

W Domu Malarek w Brniu odbyło się podsumowanie projektu, zajęć terenowych oraz pracy doradztwa rolniczego z instytucjami państwowymi, rolniczymi, kulturalnymi oraz z indywidualnymi rolnikami i właścicielami gospodarstw agroturystycznych na rzecz rozwoju szeroko pojętej turystyki wiejskiej.

– Głównym organizatorem sympozjum jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie. My jesteśmy współorganizatorem. Jesteśmy odpowiedzialni za organizację warsztatów. Odbywają się tutaj warsztaty dotyczące agroturystki. Jak wiemy nasz region – Małopolska – na skalę Polski jest regionem, który jest w tym temacie bardzo bogatym w wiedzę, ponieważ mamy bardzo dużo gospodarstw agroturystycznych o bardzo dużej specyficzności, jeżeli chodzi o krajobrazy: mieszczą się one zarówno w terenach typowo górskich, podgórskich, jak na Podhalu, jak również tutaj, na południu województwa, gdzie już są krajobrazy trochę inne. Myślę, że to bardzo wartościowe doświadczenie dla wielu uczestników tego sympozjum z całej Polski – bo jest tu nas bardzo duża grupa ponad stu osób: z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, z instytucji rolniczych, jak również samych właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Myślę, że jest to dla wszystkich bardzo cenne doświadczenie. Jeszcze jutro mamy kolejny plan wydarzeń. Są to wydarzenia połączone z krzewieniem, popularyzacją kultury zalipiańskiej, która obecnie w kraju też jest bardzo popularna, jeżeli chodzi przede wszystkim o rękodzieła, o malowidła. To jest rozpoznawalna marka na terenie całego kraju i nie tylko, z czego bardzo się cieszymy i staramy się, jako Ośrodek Doradztwa Rolniczego, wspierać te działania. Też jeżeli chodzi o dziedzictwo narodowe staramy się wspierać takie działania, aby krzewić naszą polską kulturę, naszą polską tradycję, bo jest naprawdę co wspierać. Mamy tutaj też Koła Gospodyń Wiejskich, które przeżywają obecnie duży renesans, ponieważ jest bardzo dużo konkursów kulinarnych, których my – jako Ośrodek Doradztwa Rolniczego – również organizujemy wiele, zarówno w powiatach, jak i u nas w siedzibie głównej w Karniowicach. Jako instytucja rolnicza wspieramy wszystkie te działania i dalej będziemy wspierać w kolejnych latach – mówił Karol Sepielak, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach (w pobliżu aglomeracji miejskiej Krakowa – red.).

– Dzisiaj w Zalipiu odbywa się sympozjum agroturystyczne. Gromadzimy w powicie dąbrowskim przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego, dyrektorów, pracowników organizacji rolniczych, agroturystycznych, przedstawicieli gospodarstw agroturystycznych, którzy zwiedzają nasz powiat, wymieniają doświadczenia i bardzo się z tego powodu cieszymy, ponieważ możemy zaprezentować naszą Małą Ojczyznę. Jest przecież kilka takich miejsc, którymi się na co dzień chwalimy. Mamy piękną synagogę, zespół dworsko – parkowy w Brniu, wspomniane Zalipie, czy też Muzeum Drogownictwa. To są miejsca, których nie musimy się wstydzić, a wprost przeciwnie – szczycimy się nimi i chcemy je pokazywać; w ten sposób powiat dąbrowski jest rozpoznawalny i myślę, że tego typu spotkania są bardzo ważne – podkreślił starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek.

– To bardzo ważne wydarzenie dla naszej gminy. Chcę tu bardzo serdecznie podziękować pani Ani Morawiec, kierownik Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej, za zorganizowanie tego sympozjum na terenie naszej gminy, ponieważ większość tych warsztatów odbywała się właśnie na terenie naszej gminy – w Domu Malarek, w zagrodzie Pana Trójniaka, w bibliotece, w winnicy BoguMiła i w Brniu, który jest mieniem powiatowym, ale też należy do gminy Olesno. To jest świetne przedsięwzięcie. Cały ten dzień przedstawiciele instytucji i uczelni oraz gospodarstw agroturystycznych z całej Polski mieli okazję spędzić na terenie naszej gminy. Mam nadzieję, że im się będzie tu podobać i kiedyś tu wrócą – powiedział wójt gminy Olesno, na terenie której odbyło się nie tylko podsumowanie całego sympozjum, ale też większość warsztatów.

Na koniec zgromadzonych gości zachwycił występ zespołu „Obywatele DT”.

Pierwszy raz od dwudziestu lat sympozjum zostało zorganizowane w formie warsztatów wyjazdowych. Dotąd takie wydarzenia odbywały się stacjonarnie, w Krakowie.  Przedsięwzięcie stworzyło również idealną okazję do promocji Powiśla Dąbrowskiego w Polsce.

us


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)