Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora, Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard, Jan, Mina, Pęcisław, Protazy

XX Jubileuszowa Kwesta Związku Dąbrowiaków

28 października 2013 | Brak komentarzy

1 listopada w Święto Zmarłych wzorem innych nekropolii także i w Dąbrowie Tarnowskiej, odbędzie się kwesta pieniężna. Dwudziesty raz na odnowę zabytkowych i zniszczonych zwłaszcza przez upływający czas pomników, kwestować będą członkowie „Związku Dąbrowiaków” wspomagani przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Osoby te będą stać przy wejściach na Cmentarz Parafialny.

Akcję na rzecz ratowania pomników na dąbrowskiej nekropolii zainicjował w 1993 roku Związek Dąbrowiaków. Od początku kwesty uzbierano ponad 50 tys. zł. Dzięki tej kwocie udało się odnowić 38 pomników.

W bieżącym roku ze składek społecznych, staraniem Związku Dąbrowiaków odnowiono następujące nagrobki: Marii z Górskich Wojciechowskiej 1866-1886; Julii Ficowskiej 1858 – 1908; Jana Chmury 1857-1907. Natomiast Pan Jakub Bartnik z własnych środków finansowych odnowił nagrobek Wąsowiczowej.

W bieżącym roku powinniśmy pamiętać o powstańcach styczniowych, którzy 150 lat temu walczyli w powstańczych oddziałach, a po śmierci spoczęli na dąbrowskim cmentarzu. Dla przypomnienia w tym miejscu należy wymienić nazwiska Powstańców, których groby znajdują się na cmentarzu.

Andrzej Niedzielski cesarsko-królewski sędzia Sądu Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Franciszek Obmiński carsko-królewski geometra powiatowy.

Ludwik Zakrzewski dyrektor Towarzystwa Zaliczkowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Erazm Darski cesarsko-królewski pracownik pocztowy i radny powiatowy.

Paweł Zieliński naczelnik powstańczy na powiat dąbrowski i tarnowski, właściciel majątku w Gruszowie Wielkim.

W minionych latach staraniem Związku Dąbrowiaków wszystkie nagrobki powstańców zostały odnowione.

Do odnowy pozostało jednak jeszcze 64 nagrobki. Wymagają natychmiastowych prac, bo w ich przypadku liczy się każdy dzień. Związek Dąbrowiaków chciałby odrestaurować także te o najciekawszych formach architektonicznych. Pamiętajmy, że wspomagając akcję ratowania zniszczonych grobów zasłużonych ludzi dbamy o naszą historię i upamiętniamy czyny poprzednich pokoleń.

Mieszkańców Miasta i Gminy jak i Szanownych Gości, którzy 1 listopada odwiedzą dąbrowski Cmentarz Parafialny prosimy o szczodre wsparcie tej pożytecznej inicjatywy „Związku Dąbrowiaków”.

źródło: UM w D.T.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)