Dzisiaj:
Piątek, 22 listopada 2024 roku
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła

XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

24 maja 2012 | Brak komentarzy

W maju (19–20 i 26–27) odbędzie się kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Organizatorzy, Małopolski Instytut Kultury i sześć małopolskich muzeów, zapraszają do odkrywania różnorodności drewnianej architektury Małopolski.

Gospodarze miejsc nie tylko oprowadzą zwiedzających po dwunastu zabytkowych wnętrzach, ale także przygotują atrakcyjne warsztaty, filmy, pokazy, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Organizacja Dni Dziedzictwa w ciągu dwóch następujących po sobie weekendów umożliwi uczestnikom odwiedzenie sześciu zabytków (w Wygiełzowie, Zubrzycy Górnej i Zakopanem) w sobotę i niedzielę 19 i 20 maja oraz następnych sześciu (w Zalipiu, Dołędze, Łosiu, Bartnem i Nowym Sączu) w kolejny weekend – 26 i 27 maja.

26 i 27 maja Muzeum Okręgowe w Tarnowie udostępni zwiedzającym dwa wyjątkowe zabytki. Pierwszy z nich, dwór w Dołędze, był świadkiem wielu niezwykłych wydarzeń, o których opowie oprowadzający po obiekcie przewodnik. Jednemu z wydarzeń, rabacji chłopskiej z 1846 r., poświęcony będzie osobny wykład, który wygłosi kustosz dworu – Władysław Konieczny. W sobotę i niedzielę będzie można wziąć udział w warsztatach botanicznych Świat roślin parkowych, podczas których uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z funkcją roślin parkowych, samodzielnie zmierzyć obwód drzewa i określić jego wiek. Z myślą o dzieciach i młodzieży przygotowano także plener malarski Kulturowe inspiracje, który odbędzie się w sobotę.

Dla wielbicieli kultury ludowej wyjątkowo interesujący będzie drugi obiekt – zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, po której oprowadzi gości wnuczka artystki. Ponadto w sobotę i niedzielę w zagrodzie odbędą się m.in. warsztaty Papierowy bukiet, poświęcone tworzeniu kwiatów technikami ludowymi oraz happening plastyczny „Chodź, pomaluj mój dom!”, którego uczestnicy będą mieli okazję ozdobić motywami ludowymi kartonowe domki. W sobotę etnograf Teresa Komornicka-Rościszewska poprowadzi spotkanie z zalipiańskimi malarkami, podczas którego pokazany zostanie materiał filmowy pochodzący ze zbiorów prof. Romana Reinfussa, poświęcony lokalnej tematyce. W Domu Malarek na zwiedzających czekają ekspozycja prezentująca współczesne techniki zdobnicze oraz warsztaty prowadzone przez zalipiańskie malarki. Osoby, które nadal będą czuły niedosyt wrażeń, będą mogły samodzielnie zwiedzić Zalipie i zobaczyć jego wyjątkowo dekoracyjną architekturę, w tym m.in. kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, którego wnętrze także zdobiły zalipiańskie artystki.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.dnidziedzictwa.pl.

Gospodarzami obiektów są małopolskie muzea: Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)