XII ŚWIĘTO POWIŚLA DĄBROWSKIEGO
Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze odbyły się w tym roku w gminie Olesno, w uroczym zespole dworsko – parkowym w Brniu. Pogoda, w przeciwieństwie do Nocy Motyli, dopisała; podobnie jak widownia, i to na długo przed występem gwiazdy wieczoru, na którą ściągały tłumy.
Święto Powiśla Dąbrowskiego zapoczątkowała polowa msza święta dziękczynna za tegoroczne plony oraz w intencji rolników i wszystkich mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego.
Święto Powiśla Dąbrowskiego zapoczątkował organizator i współgospodarz wydarzenia, wójt gminy Olesno, Witold Morawiec. Zgromadzonych gości powitał także starosta, Lesław Wieczorek. Organizatorami Święta Powiśla Dąbrowskiego była gmina Olesno oraz Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
– marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski,
– wojewoda małopolski, Łukasz Kmita,
– minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus.
-Święto Powiśla Dąbrowskiego, czyli tradycyjne dożynki, obchodzimy zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia. Możemy w ten sposób podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, za ich trud, za chleb, który dla nas wytwarzają. Uroczystości będą bardzo atrakcyjne, z piękną oprawą. Będzie dużo wieńców dożynkowych, ale też liczne atrakcje dla mieszkańców, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, instytucji. Nie zabraknie atrakcji dla przybyłych gości – powiedział dla e – Kuriera organizator i współgospodarz wydarzenia, starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek.
-Jako gmina Olesno i Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego jesteśmy organizatorami i współgospodarzami Święta Powiśla Dąbrowskiego. Przyszła kolej na Olesno i w tym roku odbywa się już dwunaste Święto Powiśla Dąbrowskiego: dożynki i targi gospodarcze. Myślę, że tegoroczne wydarzenie będzie się wyróżniać przede wszystkim lokalizacją. W Oleśnie jest zawsze przyjemnie i gościnnie. Zapraszamy zawsze do Olesna. Jesteśmy w bardzo pięknym miejscu. Zapraszamy bardzo serdecznie – powiedział e – Kurierowi organizator i współgospodarz, wójt gminy Olesno, Witold Morawiec.
Wręczono także odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odznaki wręczono:
– z gminy Bolesław – Piotrowi Czuprynie, Sławomirowi Skotnickiemu i Andrzejowi Rysiowi
– z gminy Mędrzechów – Pawłowi Królowi, Wiesławowi Dziwisowi, Stanisławowi Piekielniakowi, Grzegorzowi Borkowi, Dariuszowi Wójcikowi, Marcinowi i Krzysztofowi Klimajom
– z gminy Olesno: Danielowi Kwapieniowi, Bartoszowi i Kamilowi Węgielom
– z gminy Radgoszcz: Zofii Frąc, Bożenie Kopii i Stanisławie Kusiak
– z gminy Szczucin: Janowi Polakowi, Krzysztofowi Gajowi, Annie Kołodziej, Franciszkowi Furgałowi i Tadeuszowi Chrabąszczowi.
O przyznanie odznak wnioskowali: starosta dąbrowski, burmistrzowie oraz wójtowie gmin powiatu dąbrowskiego. Na plenerowej scenie można było zobaczyć obrzęd dożynkowy w wykonaniu mieszkańców gminy Olesno. Współczesne wieńce dożynkowe zaprezentowało aż 17 delegacji wieńcowych, których wysiłki, talent i pracę można było obejrzeć przed sceną, a wcześniej przed zabytkowym dworkiem w Brniu. Odbyły się, jak co roku, także konkursy na najlepsze stoiska i najpiękniejsze wieńce dożynkowe.
Za „najciekawsze stoiska wystawowe” jury uznało:
I miejsce ex aequo – KGW w Mędrzechowie, AKAP ART Anna Kapusta, WTZ w Dąbrowie Tarnowskiej
II miejsce ex aequo – KGW w Woli Gręboszowskiej I WTZ w Kupieninie
III miejsce – Radbet
W konkursie na „ośpiewanie wieńców na scenie” czołowe lokaty zajęli:
I miejsce – Grupa śpiewacza gminy GRĘBOSZÓW
II miejsce – Zespół „uOwiesek” z gminy MĘDRZECHÓW
III miejsce – Zespół „Żniwiarze znad Wisły” z gminy SZCZUCIN
Najpiękniejsze „wieńce tradycyjne” wykonały:
I miejsce ex aequo – Gmina Bolesław, Sołectwo Nieczajna Górna, Koło Gospodyń Wiejskich Radgoszcz
II miejsce ex aequo – Sołectwo Laskówka Chorąska, Koło Gospodyń Wiejskich Wola Gręboszowska, Gmina Mędrzechów
III miejsce ex aequo – KGW Hubenice-Kozłów, Stowarzyszenie KGW Niwki, Sołectwo Wielopole i Sołectwo Borki
Zaś w kategorii „wieniec współczesny” na podium stanęli:
I miejsce ex aequo – KGW Gminy Bolesław (Pawłów, Strojców, Tonia, Samocice, Bolesław), Sołectwo Ćwików i Sołectwo Suchy Grunt
II miejsce ex aequo – KGW Swarzów i Sołectwo Grądy
III miejsce ex aequo – KGW Luszowice i KGW Dąbrówka Gorzycka
W Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego „Nagrodę Publiczności” zdobył wieniec dożynkowy wykonany przez KGW Radgoszcz.
Wystąpił także zespół „Bałcka Gwiazdka” z Bałty na Ukrainie – partnerskiego samorządu powiatu dąbrowskiego. Gwiazdą wieczoru, która przyciągnęła do Brnia tłumy, był Szymon Wydra i zespół „Carpe Diem”. Wydarzenie zakończyła zabawa taneczna.
Atrakcją Święta Powiśla Dąbrowskiego, w którym świetnie współgrają ze sobą coroczne dożynki i podziękowanie za plony z targami gospodarczymi, były stoiska wystawowe wspaniałych Kół Gospodyń Wiejskich, instytucji, organizacji, szkół, jednostek samorządowych, lokalnych przedsiębiorców, wytwórców, rzemieślników, rękodzielników oraz firm.
us
fot. us
fot. powiatdabrowski.pl