XI ŚWIĘTO ZIEMNIAKA W SMĘGORZOWIE
W niedzielę 22.09. mieszkańcy Smęgorzowa i okolicy spotkali się na „XI Święcie Ziemniaka”. To impreza, która w ostatnich latach na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń gminnych.
W programie były występy artystyczne uczniów SP w Smęgorzowie, artystów z Dąbrowskiego Domu Kultury i zespołu ludowego „Muzyka spod Bucyny” z Łękawki. Konkursy, zabawy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Impreza obfitowała w lokalne przysmaki. Nie zabrakło też tradycyjnego ogniska z pieczonymi ziemniakami.
Święto Ziemniaka zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów, Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej oraz Radę Sołecką w Smęgorzowie.
************************************************************************************************************************
Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów promuje lokalne dziedzictwo kulturowe i kulinarne Małopolski!
W gorące, niedzielne popołudnie 22 września mieszkańcy Smęgorzowa i okolicy spotkali się na „XI Święcie Ziemniaka” którego motywem przewodnim było pokazanie atrakcyjności turystycznej tego sołectwa, a także oferty kulinarnej powiatu dąbrowskiego.
Na stadion LKS, gdzie odbywała się impreza przybyli liczni goście, wśród których byli: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Ryczek, Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk , Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz, Skarbnik Gminy Małgorzata Bąba, Radni Powiatu Dąbrowskiego i Radni Rady Miejskiej, dyrektorzy, kierownicy instytucji i jednostek samorządowych.
Wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali gorąco powitani przez Prezes Stowarzyszenia Kobiet Wsi Smęgorzów Elżbietę Kaczochę, sołtys i Radną Rady Miejskiej Bogusławę Bator. Organizatorzy zapewnili atrakcje dla dzieci: dmuchany plac zabaw, fotobudkę, kolorowe warkoczyki i tatuaże, konkursy, zabawy, warsztaty. Stoiska kulinarne z wielu kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń kobiecych z terenu Małopolski cieszyły się wielką popularnością. Impreza obfitowała w lokalne przysmaki, powstałe na bazie ziemniaków; sałatek, ciast, zapiekanek, szaszłyków ziemniaczanych, paluszków ziemniaczanych i innych smakołyków. Nie zabrakło również pysznych pieczonych ziemniaków podawanych prosto z ogniska. Jak w poprzednich edycjach święta wielkim powodzeniem cieszyła się również słynna zupa „rzodkie ziemnioki” według przepisu mieszkanki Smęgorzowa Teresy Rygielskiej. Zupa ta posiada certyfikat produktu tradycyjnego i została wpisana na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas wydarzenia Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu Dąbrowskiego dr Martą Chrabąszcz w imieniu własnym oraz Starosty Dąbrowskiego Lesława Wieczorka, pogratulowali Teresie Rygielskiej zdobycia I miejsca w XXIII wojewódzkiej edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, który odbył się na Wystawie Rolniczej Agropromocja 2024 r. w Starym Sączu oraz nominacji do nagrody „Perła 2024”. Gratulacje złożyli również Agacie Rygielskiej Pajda Chleba, która zajęła II miejsce w II edycji konkursu na najlepszy i tradycyjny wypiek rzemieślniczy pn. „Pieczywo – kromka.pl” też podczas Wystawy Rolniczej Agropromocja 2024 r.
Niedzielne wydarzenie zostało uświetnione występami uczniów Szkoły Podstawowej w Smęgorzowie, artystów z Dąbrowskiego Domu kultury, swoje talenty zaprezentowały też dzieci z Przedszkola w Smęgorzowie. Można też było posłuchać tradycyjnych pieśni przygotowanych przez Muzykę spod Bucyny z Łękawki i Kapelę Ludową Dąbrowiacy.
Wydarzenie współfinansowane było z budżetu Gminy Dąbrowa Tarnowska.
Smęgorzowskie „Święto Ziemniaka” odbyło się już po raz jedenasty i trwale wpisało się w tradycję imprez gminnych, organizowanych pod koniec lata. Impreza ta jest dowodem małopolskiej gościnności i atrakcyjności tych miejscowości naszego województwa, gdzie prężnie działają stowarzyszenia kobiece.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Organizatorzy wyrażają serdeczne podziękowania wszystkim organizacjom i instytucjom, które prezentowały swoje stoiska . Były to: Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Dąbrowie Tarnowskiej Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa Dąbrowa Tarnowska, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenia Na rzecz Osób Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń, Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego, Sołectwo Sutków, Koło Gospodyń Wiejskich Kowalowianki z Kowalowej, Koło Gospodyń Wiejskich Kalina w Łękawce, Koło Gospodyń Wiejskich w Gruszowie Wielkim, Koło Gospodyń Wiejskich w Nieczajnej Górnej, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów, Koło Gospodyń Wiejskich z Ujścia Jezuickiego.
fot. Mateusz Kolano