Dzisiaj:
Sobota, 18 stycznia 2025 roku
Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

WYSTAWA „ZRĘCZNE RĘCE I WYOBRAŹNIA”

14 listopada 2024 | Brak komentarzy

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „Zręczne ręce i wyobraźnia” prezentującej prace wykonane przez Danutę Sambor i Katarzynę Szostak-Wójtowicz.

Danuta Sambor urodziła się i mieszka w Dąbrowie Tarnowskiej, jest emerytowaną pielęgniarką. Od lat jej pasją jest haft krzyżykowy.

Utrwala igłą i nicią na płótnie piękno otaczającego świata, najczęściej są to pejzaże, kwiaty, obrazy sakralne, portrety oraz tematy zaczerpnięte z malarstwa Jacka Malczewskiego „Zatruta studnia”. Prace Danuty Sambor mają charakter dekoracyjny, są oparte na wzorach liczonych. Każda z nich okupiona jest długimi godzinami ślęczenia nad rysowanym na papierze wzorze, liczenia sztychów oraz przenoszenia igłą i kolorową nitką na kanwę ukrytego w tysiącach znaków obrazu. Wyhaftowany przez nią obraz przedstawiający Matkę Boską Częstochowską został podarowany Papieżowi Janowi Pawłowi II podczas audiencji pielgrzymów z Dąbrowy Tarnowskiej w 1999 roku.

Katarzyna Szostak-Wójtowicz jest absolwentką Liceum Plastycznego imieniem Artura Grottgera w Tarnowie. Od 2013 roku pracuje jako instruktor w pracowni plastycznej Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Z plastyką związana jest od dziecka, brała udział w licznych konkursach organizowanych na terenie gminy Gręboszów i powiatu dąbrowskiego. Swoje prace prezentowała na wystawach w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie oraz na dożynkach powiatowych. Pasję do rękodzieła odkryła wybierając specjalizację w liceum plastycznym jaką było tkactwo artystyczne. Przygodę z haftem krzyżykowym zaczęła kilka lat temu zainspirowana zajęciami w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Z kolei malarstwem i rysunkiem interesuje się od zawsze. Motyw aniołów, który często pojawia się w jej twórczości również jest wynikiem jej pracy zawodowej.

Na ekspozycji zdecydowanie dominuje haft krzyżykowy tradycyjny, jak i nowoczesne obrazy stworzone tą metodą ukazujące, jak wszechstronna i inspirująca może być ta technika. Haft krzyżykowy polega na wyszywaniu wzoru za pomocą małych, równomiernych krzyżyków, tworzących efektowny, pikselowy obraz. Wykorzystuje się specjalnie dobrane muliny, które przyszywa się do tkaniny o odpowiednim splocie, najczęściej kanwy. Każdy krzyżyk powstaje z dwóch układających się na sobie ściegów, co tworzy jednolitą powierzchnię wzoru.

Podstawą haftu krzyżykowego jest schemat – graficzne przedstawienie wzoru, gdzie każdy kwadracik odpowiada jednemu krzyżykowi, a jego kolor odzwierciedla wybraną nić. Dzięki temu metoda ta jest stosunkowo łatwa do opanowania nawet dla osób początkujących. Haftowanie wymaga jednak precyzji, cierpliwości i konsekwencji, ponieważ większe wzory mogą składać się nawet z tysięcy krzyżyków. Wyszywanie to nie tylko hobby, ale także forma wyrażania emocji. Proces haftowania, zwłaszcza przy regularnych ruchach i skupieniu na precyzyjnym odwzorowaniu wzoru, działa uspokajająco. Dla wielu osób jest to forma medytacji, pozwalająca oderwać się od codziennych trosk i zredukować napięcie.

Wszystkie obrazy Danuty Sambor wykonane są haftem krzyżykowym, z kolei prace Katarzyny Szostak-Wójtowicz są urozmaicone pod względem użytej technik – obok haftu możemy podziwiać malarstwo na płótnie i desce.
Wystawa prezentowa pod jednym szyldem „Zręczne ręce i wyobraźnia” została podzielona na dwie części. Prace Danuty Sambor można oglądać w holu na parterze MBP, a Katarzyny Szostak-Wójtowicz w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży. Jest to kolejna ekspozycja prezentowana w ramach cyklu „Artyści Powiśla Dąbrowskiego”.

Wystawa jest czynna do końca roku i można ją zwiedzać w godzinach pracy biblioteki. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt z Działem dla Dorosłych i Młodzieży tel. 14 655 93 03 wew. 13.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)