Wystawa pt. „Henryk Sienkiewicz-noblista spod strzech”
W tym roku mija setna rocznica śmierci i sto siedemdziesiąta rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii polskiej literatury – Henryka Sienkiewicza.
Z tej okazji Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiły rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, z kolei Dział dla Dorosłych i Młodzieży przygotował wystawę pt. Henryk Sienkiewicz – noblista spod strzech, która ma na celu przybliżenie sylwetki, działalności i twórczości pisarza.
Henryk Sienkiewicz – powieściopisarz, nowelista, dziennikarz, publicysta. Pierwszy polski laureat Literackiej Nagrody Nobla. Jeden z najpopularniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku, którego książki do dziś są obecne w kanonie lektur szkolnych. Uwielbiany jest przez pokolenia Polaków za budzenie patriotycznego ducha i budowanie poczucia narodowej wspólnoty. Urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej w zubożałej rodzinie ziemiańskiej, jako jeden z sześciorga dzieci. Gdy miał 17 lat chciał wziąć udział w powstaniu styczniowym, ale był zbyt młody i nie pozwolono mu przystąpić do walk. Pomimo dość słabych wyników w nauce w 1865 roku zdał egzamin maturalny. Jego rodzice chcieli, żeby został lekarzem i Sienkiewicz zgodnie z ich wolą dostał się na wydział lekarski. Kilka miesięcy później jednak przeniósł się na filologię. W 1871 r. opuścił uczelnię nie zdając egzaminów końcowych. W latach 1872-1887 przybierając pseudonimem Litwos pracował jako reporter i felietonista w Gazecie Polskiej oraz w Niwie. W 1872 r. ukazały się w dwóch tomach Humoreski z teki Woroszyłły. W lutym 1876 roku wraz z Heleną Modrzejewską i grupą znajomych wybrał się w podróż do USA, podczas której powstały m.in.: Listy z podróży do Ameryki, Latarnik czy też Sachem. Do Europy pisarz powrócił w 1878 roku. Od 1884 r. w warszawskim Słowie i krakowskim Czasie w odcinkach ukazywała się powieść historyczna Ogniem i mieczem. Jej powodzenie wśród czytelników skłoniło Sienkiewicza do napisania kolejnych części tak powstały Potop i Pan Wołodyjowski. Międzynarodowy rozgłos i sukces przyniosła pisarzowi powieść Quo vadis, którą przetłumaczono na ponad 50 języków. W 1905 r. jako pierwszy Polak otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i – jak podkreślił jeden z jurorów – „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Do dzisiaj Henryk Sienkiewicz uważany jest na świecie za klasyka powieści historycznej i niezrównanego stylistę. Ekspozycja została wzbogacona książkami poświęconymi pisarzowi oraz ciekawostkami i anegdotami z jego życia.
Wszystkich zainteresowanych życiem i twórczością autora Trylogii i Qvo vadis zapraszamy do zwiedzania wystawy prezentowanej w holu biblioteki na parterze do końca stycznia 2017 r.
MBP w DT