Dzisiaj:
Wtorek, 7 stycznia 2025 roku
Chociesław, Izydor, Julian, Lucjan, Walenty

Wystawa o życiu,działalności,śmierci św. Maksymiliana

31 stycznia 2016 | komentarze 2

27 stycznia 2016 r. w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej otwarto wystawę dedykowaną osobie Św. Maksymiliana Marii Kolbego, w związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą jego śmierci głodowej i przyszłoroczną 100. rocznicą powstania głównego dzieła życia o. Maksymiliana – „Rycerstwa Niepokalanej”.

W wydarzeniu tym samorząd powiatowy reprezentowały: Joanna Ohratka Sekretarz Powiatu Dąbrowskiego oraz Anna Jastrzębiec-Witowska Radna Powiatu Dąbrowskiego.

W spotkaniu uczestniczyli również: Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Jacek Sarat Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej, Ewa Drzazga Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu, Paweł Chojnowski Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury, Jadwiga Kusior Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Jan Hajduga Prezes Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” Diecezji Tarnowskiej – Dąbrowa Tarnowska, Ks. Stanisław Śliwa asystent kościelny Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Tarnowskiej, Marian Łączyński Prezes Związku Emerytów, Rencistów i In

Spotkanie poprowadzili dyrektor Paweł Chojnowski oraz prezes Jan Hajduga, nakreślając główne motywy powstania wystawy i jej drugiej już edycji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Prezes Jan Hajduga podkreślił, że wystawa, przygotowana przez Stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej” Militia Immaculatae (MI), jest jedną z form przybliżenia młodemu pokoleniu wyjątkowej osoby o. Maksymiliana, symbolu ofiar nazizmu oraz patrona trudnych czasów.

Prelekcję, nawiązującą do motto życiowego Św. Maksymiliana „Tylko miłość jest twórcza” wygłosił ks. Stanisław Śliwa, asystent kościelny Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Tarnowskiej. Zwrócił w niej uwagę na fakt otwarcia wystawy w dniu 71. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Był to także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, wśród których znalazł się polski święty, chociaż jego ofiara życia była dobrowolna, służąca ocaleniu innego człowieka.

Wystawa ta została poświęcona 9 stycznia 2016 roku w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej przez JE Ks. Biskupa Andrzeja Jeża Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej podczas spotkania opłatkowego „Rycerstwa Niepokalanej” Diecezji Tarnowskiej.

Ekspozycja, zawierająca zdjęcia przybliżające sylwetkę o. Maksymiliana M. Kolbe, franciszkanina, misjonarza, założyciela „Rycerstwa Niepokalanej” oraz budowniczego klasztoru franciszkańskiego w Niepokalanowie, który poniósł męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym Auschwitz, została dofinansowana przez Zarząd Powiatu Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, a także instytucje i firmy z Powiśla Dąbrowskiego.

Towarzyszy jej projekcja jednego z dwóch filmów o Świętym Maksymilianie. Wydano również książkę ukazującą kult tego kapłana – męczennika oraz przedstawiająca działalność „Rycerstwa Niepokalanej” w Diecezji Tarnowskiej. Będzie prezentowana w różnych miejscach w naszej diecezji, a także podczas Światowych Dni Młodzieży u o.o. Franciszkanów w Krakowie.

Patronat honorowy nad wystawą objęli:
• Kardynał Stanisław Dziwisz – Arcybiskup Metropolita Krakowski
• Biskup Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej
• Stanisław Cyran Proboszcz Parafii pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej
• Stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej” Diecezji Tarnowskiej
• Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli RDN Małopolska i Gość Niedzielny

Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 1 lutego 2016 o 21:21
    zzz :
    Wspaniały pomysł. jedynie o tym marzą mieszkańcy - kościół nie tylko w kościele, urzędnicy bardziej papiescy niż sam papież. Kiedy następny święty, najlepiej z Dąbrowy? Alleluja.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 6)
  2. 3 lutego 2016 o 16:02
    eradycator :
    Wspaniale !! :P warto pomyśleć o wystawie dedykowanej księdzu Stanisławowi Trzeciakowi który zginął od niemieckiej kuli w czasie Powstania Warszawskiego 9 sierpnia 1944 r. Zginął wraz z osobami, które ukrywał w kościele św. Antoniego. A było to tak. Hitlerowcy zagonili ich do rozbiórki powstańczej barykady na pl. Teatralnym. Trzeciak odmówił, żądając rozmowy z oficerem niemieckim – bezskutecznie. Po rozebraniu barykady Niemcy poprowadzili grupę w kierunku ul. Alberta Króla Belgów. Wówczas “padł strzał, który śmiertelnie ugodził proboszcza”.“Ksiądz Trzeciak sympatyzował z antysemicką polityką hitlerowską. (…) Był uważany przed wojną za czołowego krytyka polityki nazistowskich Niemiec. Twierdził m.in., iż ideologia narodowosocjalistyczna jest przesiąknięta duchem żydowskim, a rasizm jest koncepcją wprost zaczerpniętą z “ducha Talmudu”. Stanisław Trzeciak, urodził się w 1873 r. w Rudnie Wielkiej w rodzinie chłopskiej. Ukończył gimnazjum w Rzeszowie, seminarium duchowne w Przemyślu, studia teologiczne we Fryburgu, w Wiedniu, Rzymie, Krakowie i w Jerozolimie. W latach 1907 – 1918 był profesorem Akademii Duchownej w Petersburgu. Międzywojenna prasa żydowska uważała go za ucznia innego profesora tej uczelni – ks. Justyna Pranajtisa – jak pisała – jednego z największych antysemitów. W kręgach naukowych Pranajtis miał z kolei opinię jednego z największych wśród duchownych katolickich znawców Talmudu. Podobną estymą cieszył się później Trzeciak, współpracował z czasopismem “Monumenta Judaica”, które tworzyli profesorowie chrześcijanie i profesorowie rabini. Sam Trzeciak tak pisał “W czasie wojny światowej Żydzi jako jeńcy wojenni w Petersburgu przychodząc do mnie z prośbą o pomoc, mówili »to jest nasz ksiądz«. Z Żydami zagranicą, nawet z Rabinami byłem w dobrych stosunkach, miałem nawet wykład w synagodze”.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)