Dzisiaj:
Poniedziałek, 6 stycznia 2025 roku
Andrzej, Baltazar, Balcer, Bolemir, Epifania, Kacper, Kasper, Melchior

Wystawa i apel poległych ku czci bohaterskiej załogi

2 sierpnia 2015 | 1 komentarz

W środę 5 sierpnia br. Dąbrowa Tarnowska uczci załogę samolotu Halifax JP 276 A okolicznościową wystawą w Ośrodku Spotkania Kultur i apelem poległych pod pomnikiem poległych lotników na cmentarzu parafialnym.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 16:00, a apel poległych na godz. 17:00. Z okazji tych uroczystości nasze miasto gościć będzie przedstawiciela Ambasady Kanady w Polsce.


Wystawa „Kanadyjscy lotnicy na pomoc powstańczej Warszawie” przedstawia historię ostatniego lotu Halifaxa JP 276 A, zestrzelonego przez Niemców nad Dąbrową Tarnowską w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku oraz żmudną pracę specjalistów z Muzeum Powstania Warszawskiego nad identyfikacją szczątków samolotu oraz jej załogi kilkadziesiąt lat później. Wystawę przygotowała Ambasada Kanady we współpracy z Dr Piotrem Śliwowskim – Kierownikiem Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie ma swój ślad w Dąbrowie Tarnowskiej. Stało się to za sprawą siedmioosobowej międzynarodowej załogi Halifaxa JP 276 A, składającej się z 5 Kanadyjczyków z Royal Canade Air Force oraz Brytyjczyka i Irlandczyka należących do Royal Air Force. Byli to: dowódca – Arnold Raymond Blynn oraz Kenneth James Ashmore, Harold L. Brown, Charles Burton Wylie, Arthur George William Liddell, Frederick George Wenham i George Alfred Chapman. Startując z lotniska Campo Casale w Brindisi podjęli się niezwykle ryzykownego zadania zrzutu materiałów opatrunkowych i sanitarnych dla powstańców w Warszawie. Misja ta nie powiodła się i wszyscy zginęli na dąbrowskiej ziemi. Najmłodszy członek załogi miał 20, a najstarszy 35 lat.

Zestrzelony samolot wbił się kilka metrów w głąb podmokłej ziemi na przedmieściach Dąbrowy Tarnowskiej i tak przeleżał ponad 60 lat. Szczątki samolotu Halifax zostały odnalezione i wydobyte w listopadzie 2006 roku. Oprócz wielu elementów samolotu, w tym części kadłuba i skrzydła oraz dwóch zniszczonych silników marki Rolls Royce Merlin, historycy z Muzeum Powstania Warszawskiego odnaleźli też szczątki załogi oraz ich rzeczy osobiste m.in.: scyzoryk, dokumenty i mapy, złotą odznakę pilota Kanadyjskich Sił Powietrznych czy broń osobistą. Fragmenty silnika i niektóre przedmioty używane przez lotników Halifaxa są do 2012 r. prezentowane w Ośrodku Spotkania Kultur.

Od 5 sierpnia br. do 1 września br. wszyscy odwiedzający ten dąbrowski obiekt będą mogli zwiedzać wystawę pt. „Kanadyjscy lotnicy na pomoc powstańczej Warszawie”. Wcześniej była już eksponowana m.in. w Warszawie oraz w Mississauga, London i Ontario Kanadzie, gdzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Już dzisiaj wyrażamy wdzięczność Ambasadzie Kanady w Warszawie, a szczególnie Pani Pameli Isfeld – Chargé d’affaires oraz Pani Jolancie Widenka za udostępnienie tejże wystawy.

UM w Dąbrowie Tarnowskiej

wystawa

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 5 sierpnia 2015 o 12:55
    hgt :
    A może by tak połączyć to świętowanie na przyszłość ??? Liberator KH-152 "F" należący do 34 Dywizjonu SAAF rozbił się po zaciętej walce zestrzelony około 20:30 wieczorem 16 października 1944 roku w Radgoszczy na granicy przysiółka łęg i Czarkówka jadąc drogą Powiatową przez Sutków do Brzezówki około 900 m po lewej stronie za Szkołą Podstawową w Łęgu . Faktem jest że Liberator nie leciał z pomocą Powstańcom bo Powstanie już upadło ale miał zrzut dla ruchu oporu w rejon Radomska. Na ośmiu członków załogi przeżyło tylko trzech.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)