WYRÓŻNIENIE DLA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki, w dniach 25-28 maja 2023 roku. Swoją ofertę prezentowali liczni wydawcy, często w towarzystwie rodzimych i zagranicznych autorów, a wydarzenie przyciągnęło wielu czytelników.
W stołecznym święcie literatury wzięli udział pisarze, którzy mogli osobiście spotkać się ze zwolennikami swojej twórczości.
Dla wszystkich odwiedzających była to świetna okazja do zaopatrzenia się w interesujące tytuły i zdobycia autografu autora. Targom towarzyszyły uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień dla wydawców, bibliotekarzy i bibliotek.
W gronie uhonorowanych instytucji znalazła się także Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej, wyróżniona za całokształt działań promujących czytelnictwo, w różnych grupach wiekowych w ubiegłym roku. Doceniono autorski projekt „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia”, poszukujący wspólnych wartości w twórczości Marii Konopnickiej i poezji patronki dąbrowskiej biblioteki Marii Kozaczkowej oraz akcję literacką dla dzieci „O pisarzu w meloniku i z muszką” przeprowadzoną jesienią 2022 roku, w oparciu o twórczość Wojciecha Widłaka.
Dąbrowską książnicę reprezentowały: dyrektor Anna Jastrzębiec Witowska oraz Anna Gąsiecka z Oddziału dla Dzieci i Edyta Więcek z Działu dla Dorosłych i Młodzieży.
Konkurs Mistrz Promocji Czytelnictwa organizowany jest od 2008 roku i jego celem jest ukazanie „najlepszych praktyk bibliotecznych” służących zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy i informacji oraz ułatwiających do nich dostęp. Pomysłodawcą konkursu była Polska Izba Książki, ale od 2009 roku został włączony do programu działań Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to jedna z największych imprez literackich w Polsce. Wzięło w niej udział prawie 500 wystawców i wielu znakomitych twórców z Polski i 14 innych krajów: Austrii, Azerbejdżanu, Chin i Tajwanu, Francji, Hiszpanii, Indii, Islandii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Włoch oraz Ukrainy – która była gościem honorowym tegorocznej edycji. Nad całokształtem organizacyjnym czuwała Fundacja Historia i Kultura.