Wyniki sprawdzianów wiedzy uczniów
Są już wyniki sprawdzianów szóstoklasistów i gimnazjalistów. Uczniowie pisali egzaminy sprawdzające wiedzę w kwietniu, ale teraz można już poznać ich efekty. Które szkoły w gminie Dąbrowa Tarnowska mogą się pochwalić najlepszymi wynikami?
W kwietniu uczniowie klas szóstych i gimnazjaliści klas trzecich pisali sprawdziany kończące szkołę. Egzaminy te służą zbadaniu wiedzy i umiejętności uczniów oraz wykorzystania ich w praktyce.
U szóstoklasistów sprawdzano opanowanie umiejętności czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Arkusz dla uczniów zawierał 20 zadań zamkniętych i 5 otwartych. Szóstoklasiści posiadający orzeczenie poradni psychologiczno – pedagogicznej otrzymali inne arkusze, a ich wyniki nie są wliczane do średniej liczby punktów w szkole.
Średnia punktów z tego sprawdzianu w poszczególnych szkołach podstawowych w gminie przedstawia się następująco:
Pewnym zaskoczeniem mogą być lepsze wyniki szkół w małych miejscowościach od większych placówek miejskich. Najlepszą średnią mogą się poszczycić szkoły wiejskie: w Smęgorzowie (28,0), Szarwarku (25,3) i Żelazówce (23,7). W podstawówkach tych pisało sprawdzian kolejno: 11, 9 i 7 uczniów. Na czwartym miejscu, pod względem średniej liczby punktów, znalazła się również niewielka szkoła w Laskówce Chorąskiej (22,8 punktów i 15 uczniów). Na 5 i 6 miejscu uplasowały się szkoły miejskie: nr 1 i 2 w Dąbrowie Tarnowskiej z porównywalną punktacją (22,3 i 22,0) przy 63 i 52 uczniach. Nieco słabiej wypadły podstawówki w Lipinach i Nieczajnie Górnej (21,8 i 20,0 punktów). Raczej nie ma się czym chwalić szkoła w Gruszowie, której średnia to tylko 18,8 na 23 uczniów. Dla porównania średnia punktów w gminie to 22,11 przy 210 uczniach. Małe wiejskie szkoły znajdujące się na trzech pierwszych miejscach w tym rankingu (Smęgorzów, Szarwark i Żelazówka) przyczyniły się do polepszenia średniej w gminie. Maksymalnie można było uzyskać 40,0 punktów. Niższą średnią uzyskał powiat – 21,6 pkt; za to w województwie była lepsza średnia niż w gminie – 23,7.
Również w kwietniu sprawdzian wiedzy i umiejętności pisali gimnazjaliści klas trzecich z terenu gminy Dąbrowa Tarnowska. Do egzaminu przystąpiło 237 uczniów. Po raz pierwszy gimnazjaliści pisali sprawdzian w zmienionej formie. Egzamin składał się z 6 części: języka polskiego (JP), historii i wiedzy o społeczeństwie (HiW), matematyki (M), przyrody: fizyki, chemii, biologii i geografii (P) oraz języka angielskiego w wersji podstawowej (JAp) i rozszerzonej (JAr).
4 uczniów z Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej i Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim wybrało dodatkowo egzamin z języka niemieckiego.
Celem egzaminu było zbadanie umiejętności uczniów z zakresu podstawy programowej z poszczególnych przedmiotów. Arkusze egzaminacyjne, podobnie jak w przypadku szóstoklasistów, zawierały pytania otwarte i zamknięte. Był także odbiór tekstu słuchanego z języka obcego.
Maksymalna liczba punktów z poszczególnych części egzaminu wynosiła kolejno: JP – 32 pkt, HiW – 33 pkt, M – 30 pkt, P – 26 pkt, JAp -40 pkt, JAr – 40 pkt (łącznie 201 pkt).
Wersję podstawową egzaminu pisali także uczniowie posiadający opinie poradni psychologicznej o obniżeniu wymagań, co przełożyło się w dalszej kolejności na wynik szkoły.
A oto średnie wyniki gimnazjów w gminie:
W Dąbrowie Tarnowskiej najlepsze okazało się Gimnazjum nr 1. Gmina ustąpiła tym razem pierwszeństwa powiatowi. W gminie średnia punktów to 102,3; w powiecie więcej, bo 108,4. Jak zwykle jednak najlepiej w rankingu stoi województwo (114,9 pkt).
us