Wyłoniono wykonawcę obwodnicy Dąbrowy
Wieloletnie starania o budowę obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej wreszcie zakończyły się sukcesem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że w postępowaniu przetargowym na budowę obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej 31 sierpnia 2016 r. wyłoniony został wykonawca tej inwestycji.
Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum z Kielc i Gdyni, które zaoferowało za budowę obwodnicy cenę brutto 79 734 244,79 PLN i gwarancję jakości na 10 lat.
To bardzo oczekiwana inwestycja na Powiślu Dąbrowskim, szczególnie w Dąbrowie Tarnowskiej, przez którą przebiega droga krajowa nr 73. Natężenie ruchu samochodów, szczególnie ciężarowych, przejeżdżających przez centrum miasta jest bardzo wysokie. Budowa obwodnicy przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców oraz ochrony środowiska. Usprawni również ruch tranzytowy z Warszawy w kierunku autostrady A4 z Tarnowa do Krakowa i Rzeszowa.
Całe przedsięwzięcie od momentu ogłoszenia przetargu na projektowanie obwodnicy do zatwierdzenia tej inwestycji w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023 trwało 9 lat. W tym czasie dokonywano wiele zabiegów i działań, aby to przedsięwzięcie zakończyło się tym sukcesem, który jest dzisiaj. Pozostało jeszcze podpisanie umowy z Wykonawcą tego zadnia.
„Mówiąc o obwodnicy warto podkreślić determinację Samorządu Gminy Dąbrowa Tarnowska, a zwłaszcza byłego Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisława Początka, który interweniując i przekonując osoby decyzyjne na różnych szczeblach władzy, potrafił doprowadzić do zakończenia projektowania i uzyskania pozwolenia na budowę. Do tego sukcesu przyczynili się również była Wicepremier a obecna komisarz Unii Europejskiej – Elżbieta Bieńkowska, były Minister Pracy i Polityki Społecznej a obecnie poseł Władysław Kosiniak Kamysz, była Wiceminister Edukacji Narodowej a obecnie posłanka Urszula Augustyn oraz Zarząd Województwa Małopolskiego na czele z Marszałkiem Markiem Sową i Wicemarszałkiem Stanisławem Sorysem. Z dużą satysfakcją mogę przyznać, iż jako członek Zespołu ds. Infrastruktury Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego też miałem w tym swój udział. Obwodnica będąca efektem współpracy wielu organów i instytucji jest wielkim sukcesem, a jak wiadomo sukces ojców ma wielu. Pozostaje nam mieć nadzieję, iż kolejne etapy inwestycji będą przebiegały bez zbędnych opóźnień i już pod koniec 2018 roku, będziemy mogli cieszyć się nową jakością infrastruktury drogowej w regionie” – powiedział Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski.
Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej, w ciągu drogi krajowej nr 73 zaprojektowana została jako jednojezdniowa droga dwupasmowa klasy GP o długości około 6,9 km i nośności 115 kN/oś. W ramach inwestycji wybudowane będą skrzyżowania z dodatkowymi pasami ruchu dla relacji skrętnych i obiekty inżynierskie (w tym: wiadukty, most, przepusty, mury oporowe).
Zakres inwestycji obejmuje także:
• wykonanie systemu odwodnieniowego drogi (w tym: kanalizację deszczową, rowy i przepusty),
• budowę dróg dojazdowych (obsługujących przyległe tereny) i zjazdów,
• budowę zatok postojowych do kontroli pojazdów,
• wykonanie urządzeń ochrony środowiska (w tym: ekrany, urządzenia podczyszczające wodę, przejścia dla zwierząt),
• budowę lub przebudowę chodników,
• oznakowanie i organizację ruchu, z zastosowaniem urządzeń bezpieczeństwa ruchu,
• przebudowę lub zabezpieczenie urządzeń technicznych kolidujących z budową drogi,
• opracowanie dokumentacji powykonawczej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Na realizację wszystkich prac wykonawca ma 22 miesiące od daty zawarcia umowy, z wyłączeniem okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca).
Źródło: https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/23059/Wyloniono-wykonawce-obwodnicy-Dabrowy-Tarnowskiej
Fot. Paweł Omiatacz