Wyjątkowe „Wesele” w breńskim dworku
W sobotę, 2 września 2017 roku, po raz szósty odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Wzorem lat ubiegłych, w zespole dworsko – parkowym w Brniu, zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i szkół, stowarzyszeń oraz miłośnicy literatury, by wspólnie uczestniczyć w tej wyjątkowej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i klasykę polskiej literatury.
Wspólne czytanie niezwykle barwnej, żywiołowej opowieści o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach, przypomniało niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, ale też ironię i cięty język. Tegoroczna lektura zwyciężyła podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło to konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego. Dramat „Wesele” to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia, jakim było wesele poety i dramaturga Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną z podkrakowskich Bronowic.
Wszystkich zgromadzonych powitała Ewa Drzazga dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu. Wspólne czytanie poprzedził wykład Włodzimierza Piaseckiego wiceprzewodniczącego Związku Dąbrowiaków na temat związków Stanisława Wyspiańskiego z naszym regionem. Natomiast o postaciach, które stały się inspiracją do powstania „Wesela” opowiedziała Barbara Grzebieniowska polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.
W tegorocznym, wspólnym Narodowym Czytaniu udział wzięli: Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski, który wcielił się w rolę dziennikarza, Grzegorz Olearczyk dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w roli pana młodego, Jarosław Boryczka dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu jako poeta, Krystyna Guzik prezes dąbrowskiego UTW w roli Kliminy, Zdzisław Kogut kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w roli Czepca, Ryszard Siepiora w roli księdza, Barbara Grzebieniowska jako radczyni, Andrzej Drzazga prezes Związku Dabrowiaków w roli gospodarza i chochoła i Aleksander Zdanowski jako Żyd.
Ponadto pracownice starostwa powiatowego: Magdalena Skrzyniarz w roli panny młodej, Dagmara Jedynak jako Racheli oraz Justyna Kupiec, która wcieliła się w postać Maryny, bibliotekarka Małgorzata Starzec w roli Haneczki, Dorota Wenc z breńskiej instytucji kultury jako Zosia, a także najmłodsza uczestniczka czytania Kamila Jedynak, która wystąpiła w roli Isi. Lektorzy w strojach nawiązujących do akcji dramatu, czytali z podziałem na role fragmenty dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Było to niezwykłe spotkanie, a także inspirująca refleksja, przynosząca radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.
Narodowe Czytanie „Wesela” w breńskim dworku zostało zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną z siedzibą w Brniu, Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.
Wszystkim obecnym, zarówno lektorom jak i zaproszonym gościom, w imieniu organizatorów podziękowania za udział w tegorocznej akcji złożyła dyrektor Ewa Drzazga. Na zakończenie, lektorzy wykonali pamiątkowe zdjęcie, a uczestnicy, którzy przynieśli ze sobą własne książki „Wesele” otrzymali okolicznościowy stempel przesłany do Powiatowej Biblioteki Publicznej przez Kancelarię Prezydenta RP.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieła Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W 2015 wspólnie czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa, a w ubiegłym roku „Quo Vadis”. W tym roku Andrzej Duda Prezydent RP wraz z małżonką rozpoczęli i zakończyli tę ogólnopolską akcję w ogrodzie Saskim w Warszawie.
Dramat czytano w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce i za granicą. „Wesele” można było usłyszeć w 26 krajach: na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach i domach kultury, a nawet w pociągach i autobusach, zakładach karnych, szpitalach oraz domach opieki społecznej. W akcji udział wzięli również uczestnicy niektórych zabaw weselnych – nowożeńcy wspólnie z gośćmi czytali tegoroczną narodową lekturę.
Starostwo Powiatowe w DT/mags