Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Wycieczka UTW do Ojcowskiego Parku Narodowego

24 sierpnia 2018 | Brak komentarzy

18 sierpnia 2018 r. grupa 45 członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w wycieczce turystyczno-krajoznawczej po Ojcowskim Parku Narodowym.

Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Zamku w Pieskowej Skale, który jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Dąbrowscy seniorzy poznali historię tego zabytkowego obiektu oraz burzliwe losy jego kolejnych włodarzy.

Wędrując po komnatach zamkowych i wsłuchując się w barwne opowieści przewodnika, zwiedzili ekspozycję główną – zatytułowaną „ PRZEMIANY STYLOWE W DZIEJACH SZTUKI EUROPEJSKIEJ OD ŚREDNIOWIECZA PO DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE”. Ekspozycja obejmowała rzeźby, obrazy, gobeliny, ubiory, sztukę użytkową, militaria oraz prezentowała przykładowy wystrój a także stylowe urządzenie wnętrz w różnych okresach historycznych. Spacerując po obszernym dziedzińcu oraz zachwycając się wielobarwnymi ogrodami zamkowymi, można było poczuć atmosferę minionych lat oraz upływający czas.

Przejeżdżając Doliną Prądnika do Ojcowa, z okien autokaru wszyscy podziwiali turystyczne atrakcje krajobrazu: Bramę Krakowską, Maczugę Herkulesa, Kapliczkę na Wodzie oraz charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej białe skałki wapienne o fantastycznych kształtach – zwane ostańcami. Spacerując po alejkach parku zdrojowego w Ojcowie, uwagę turystów przykuwają rekonstruowane pozostałości średniowiecznego zamku, którego fundatorem był król Kazimierz Wielki, nazywając go – na cześć swojego ojca Władysława Łokietka – „O/j/ciec u Skały”, od czego wywodzi się późniejsza i obecna nazwa miejscowości. Wracających do autokaru seniorów zaskoczyła potężna ulewa, która popsuła nastroje i samopoczucie części uczestników wycieczki. Jednak- po smacznym obiedzie oraz kawie – dobry humor powrócił.
Ostatnim punktem programu było zwiedzenie Groty Łokietka, w której – wg legendy – przyszły król Polski ukrywał się przed wojskami króla czeskiego Wacława II na przełomie XIII i XIV wieku.

Wyjazd był bardzo atrakcyjny pod względem edukacyjnym, poznawczym oraz turystycznym. Pozwolił uczestnikom wycieczki poszerzyć lub utrwalić posiadaną już wiedzę na temat uroczego zakątka Ojczystego Kraju – jakim niewątpliwie jest Ojcowski Park Narodowy, oraz podziwiać piękno osobliwości rodzimej przyrody. Został zorganizowany przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury w ramach projektu pn. „DĄBROWSKA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI” i był współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

Krystyna Guzik 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)