WYCIECZKA DO SZTOLNI
16 sierpnia z inicjatywy Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego i Dąbrowskiego Domu Kultury, przy wsparciu finansowym Spółdzielni Mieszkaniowej i miejskich rad osiedlowych udało się zorganizować wycieczkę dla 41 dzieci z gminy Dąbrowa Tarnowska do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
Dzieci zwiedziły sztolnię i fragment kopalni węgla kamiennego w ramach trasy „Podróż w czasie” i pływały podwodnymi łodziami na terenie sztolni królewskiej pod Zabrzem.
Poznały tajniki pracy górników od XVIII w. aż do współczesności, zagrożenia czterech żywiołów czyhające na pracujących od ziemią, próbowały zaznajomić się z narzędziami pracy, przewodnicy zademonstrowali im pracę maszyn górniczych, młodzi odkrywcy obserwowali pokaz jednej z niewielu pracujących do dziś w Europie maszyn parowych. Młodzi poznali również legendy o Skarbku i Utopku, podane w bardzo widowiskowy sposób (światło, projekcje hologramowe, dźwięki). Wrażeń było co niemiara. Wakacyjna przygoda rozpoczęła się wczesnym rankiem, a powrót do Dąbrowy Tarnowskiej był po godz.21:00.
Wycieczka mogła się odbyć dzięki znacznemu dofinasowaniu w wys.5200 zł ze środków Gminy Dąbrowa Tarnowska w ramach profilaktycznego programu przeciwdziałania patologiom społecznym (zadanie Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego „Zostań odkrywcą podziemnych skarbów”). Dzieje się tak od kilkunastu lat, do wielu atrakcyjnych miejsc w Małopolsce wyjeżdżało w każde niemal wakacje od 40 do 80 dzieci. STKPD skutecznie aplikuje w otwartym konkursie na realizację zadań publicznych. Autorem pomysłów jest Paweł Chojnowski – Sekretarz Zarządu STKPD, a zarazem Dyrektor DDK.
Opiekę sprawowali jako wolontariusze: Anna Szczygieł, Danuta Szczygieł, Monika Wojtyto, Lucyna Chojnowska, Paweł Walusiak i Paweł Chojnowski. Ich trud, poświęcenie i ofiarna praca wychowawcza wydatnie wpłynęły na sprawność przeprowadzenia wszystkich działań projektowych i realizację postawionych celów.