Wstępne wyniki wyborów: Będzie druga tura! (aktualizacja)
Tego można się było spodziewać – będzie druga tura wyborów na burmistrza Dąbrowy. Zmierzą się w niej: dotychczasowy burmistrz Stanisław Początek (42,04% głosów) oraz Krzysztof Kaczmarski (26,06%).
Również skład rady uległ dość dużej zmianie, a – co widać po ilościowym udziale mandatów – zmieni się także układ sił politycznych, gdyż najwięcej osób do rady miasta wprowadzi niezależny Krzysztof Kaczmarski. PiS uzyskało tyle samo mandatów, co PSL i po wyborach w gminie oba te ugrupowania straciły swoich „pewniaków”. Na ich miejsce weszli nowi radni.
Według wstępnych wyników wyborów, w gminie Dąbrowa Tarnowska głosowało aż 48, 04% mieszkańców (w liczbach, to: 8155 spośród 16973 uprawnionych). Frekwencja nie jest więc najgorsza. Spodziewano się gorszego wyniku.
Na dotychczasowego burmistrza Stanisława Początka (KWW Wspólnota Samorządu Powiśla Dąbrowskiego) zagłosowało 3363 osoby (42,04%). Drugie miejsce zdobył Krzysztof Kaczmarski otrzymując 2085 głosów (26,06%).
Nadal liderem do objęcia fotela burmistrza (pod względem liczby uzyskanych głosów) był Stanisław Początek, ale 42,04% nie wystarczy, by ponownie objął ten urząd. W drugiej turze zmierzy się z niezależnym Krzysztofem Kaczmarskim, którego komitet będzie teraz stanowił pierwszą siłę w radzie miejskiej.
Stanisław Początek w poprzedniej kadencji zdeklasował wszystkich przeciwników i został burmistrzem już po pierwszej turze wyborów, uzyskując 52% poparcia (czyli prawie 10 % więcej, niż obecnie).
Nie wiadomo, jak potoczą się teraz losy wyborów – wiadomo tylko, że „dogrywka” już 30 listopada. Wygra ten, któremu uda się skutecznie zmobilizować swój elektorat, pozyskać nowych zwolenników i przekonać do siebie „nieprzekonanych” (czyli tych, którzy konsekwentnie bojkotują wybory). Może okazać się, że każdy głos będzie na wagę złota, a właściwie – na wagę fotela burmistrza.
Z racji awarii systemu informatycznego, który ma wygenerować ostateczne protokoły wyborcze, wyniki procentowe mogą się nieznacznie różnić. Oznacza to również, że trudno na razie ustalić, jakie poparcie uzyskali ci dwaj kandydaci na wsiach i w mieście.
Wydaje się jednak, że przyczyną porażki konkurentów Początka do fotela burmistrza było znacznie większe poparcie dla tego pierwszego na obszarach wiejskich. Na wsiach pozostali kandydaci są nieznani, lub mało rozpoznawalni, co czyni dotychczasowego burmistrza liderem tych wyborów. Jego kontrkandydaci nie prowadzili tak intensywnej kampanii wyborczej w mniejszych miejscowościach, a skupili się bardziej na Dąbrowie. Mógł to być kosztowny błąd, gdyż elektorat wiejski wydaje się bardziej „oddany” swoim kandydatom i „zdyscyplinowany”. W drugiej turze frekwencja może być mniejsza i wygra ten, który maksymalnie zmobilizuje elektorat.
Wiesław Krajewski (PiS) uzyskał aż 22% głosów (poparło go 1760 osób) i zajął w „wyścigu” o stanowisko burmistrza trzecie miejsce. Czwartą pozycję uzyskał najmocniejszy radny zeszłej kadencji w mieście – Andrzej Buśko (KWW Alternatywa dla Dąbrowy), którego poparło 676 osób (8,45%). To, jak na pierwszy raz, i tak niezły wynik, zwłaszcza że „Alternatywa dla Dąbrowy” wprowadzi do rady miejskiej dwóch radnych.
Sławomir Gąsiorowski – ponownie na końcu listy – zdobył 114 głosów, co stanowi 1,42%.
Do rady miejskiej wybrano 21 radnych (duża część z nich to „stali kandydaci”, którzy mają za sobą niejedną kadencję, ale odznaczają się również nowe nazwiska).
Najwięcej mandatów, bo aż sześć, uzyskała KWW Niezależni Powiśle Dąbrowskie. Do rady z tego komitetu dostali się: Danuta Gabiga, Marcin Grabka, Bernadetta Mrówka, Jacek Sarat, Bogusława Serwicka i Leszek Szymański.
Pięć miejsc w radzie miejskiej obsadzi ugrupowanie burmistrza KWW Wspólnota Samorządu Powiśla Dąbrowskiego. Mandaty otrzymają: Stanisław Król, Stanisław Ostrowski, Kazimierz Pinas, Magdalena Ryczek i Józefa Taraska.
PiS i PSL mają po cztery mandaty. Z tego pierwszego ugrupowania do rady dostali się: Barbara Gawle, Andrzej Giza, Bogdan Pawelec i Jerzy Żelawski. PSL wprowadzi zaś: dotychczasowego przewodniczącego i długoletniego radnego Władysława Knutelskiego, Zygmunta Kułagę, Jacka Świątka i Krzysztofa Wilka.
Dwuosobową reprezentację będzie miała WKK „Alternatywa dla Dąbrowy”. Do rady dostali się: dobrze znany radny Andrzej Buśko i Kazimiera Wąż, która występowała już przed radą miejską, broniąc mieszkańców Nieczajny i Szarwarku przed farmą wiatraczną, i tym samym zaskarbiła sobie zaufanie wyborców.
Wybory do rady miasta to jednak niemałe zaskoczenie, mimo iż z góry wiadomo było, że niektórzy radni po 16 listopada nie będą już uczestniczyli w sesjach. Przede wszystkim z racji zmiany zasad – po raz pierwszy wybory te odbyły się według ordynacji większościowej, w jednomandatowych okręgach wyborczych. To chyba najbardziej racjonalny system, gdyż w tym przypadku największa liczba głosów, oddana na daną osobę w okręgu wyborczym, decydowała o tym, czy ten kandydat znajdzie się w radzie miejskiej. To realne wyrażenie woli wyborców.
Jako jeden z najtrudniejszych uznawało się okręg nr 1, gdzie startowali dotychczasowi radni: Tomasz Budyn (PSL) i Tadeusz Gubernat (PiS). Z nowych nazwisk (ale tylko w radzie miejskiej, bo dobrze znanych w swoich okręgach) o miejsce radnego ubiegały się: prezes dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Krystyna Guzik oraz sołtys Morzychny (z dużym poparciem w swojej okolicy), Bernadetta Mrówka. I to ta druga kandydatka zdeklasowała dotychczasowych radnych kilku kadencji.
Najwięcej „sprawdzonych” radnych ubyło Prawu i Sprawiedliwości (4 osoby). W radzie tej kadencji nie zasiądą: Tadeusz Gubernat, Jacek Ryczek, Barbara Trzpit oraz Józef Lizak. Na ich miejsce przyjdą trzy nowe osoby (wymienione wyżej), w tym znany już z kilku publikacji e – Kuriera, Jerzy Żelawski, nauczyciel, który walczył z władzą o zniesienie nielegalnych opłat za przedszkola w gminie. I wygrał.
Z ugrupowania burmistrza „odpadli”: Józefa Borowska – Marciniak oraz Wiesław Opioła, który do rady dołączył dość późno, bo 10. 10. 2012 r., w miejsce Anny Fido. Nie pojawiły się tam żadne nowe nazwiska, co nie oznacza, że takich nie było. Inni kandydaci nie zyskali odpowiedniego poparcia społecznego.
Rolami wymienią się teraz Andrzej Buśko i Józef Nowak, który dołączył do rady najpóźniej (14. 11. 2012 r.) na miejsce tego pierwszego, któremu wygaszono mandat.
Zbyt wiele nowych twarzy nie zobaczymy w PSL – u. W radzie zasiądzie Zygmunt Kułaga. Reszta to doświadczeni Ludowcy; niektórzy nawet – „weterani” jak przewodniczący Władysław Knutelski, który podczas ostatnich obrad chwalił się, że radnym jest już 16 lat. PSL stracił jednego z młodszych radnych. Tomasz Budyn był w radzie dwie kadencje. Lobbował za budową skateparku dla młodzieży w Dąbrowie.
Do Rady Miejskiej nie weszła również Gabriela Dudek.
W radzie tej kadencji nie zasiądzie jeden z dotychczasowych wiceprzewodniczących – Wiesław Mendys.
Ugrupowanie Krzysztofa Kaczmarskiego wprowadzi do rady większość nowych ludzi. Ze „starej” ekipy mandaty otrzymali: Bogusława Serwicka i Jacek Sarat. To jedni z bardziej „widocznych” radnych w dotychczasowej opozycji w mieście. Przez ostatnie cztery lata dali się poznać jako aktywni i zdolni do dialogu radni, którzy nie zaliczyli żadnych większych wpadek. Poruszali również niewygodne dla władzy tematy.
Z dotychczasowych radnych, w radzie miejskiej nie zobaczymy zatem aż dziewięciu osób, ale na ich miejsce pojawi się dziewięć nowych nazwisk, które mają szansę korzystnie wpłynąć na społeczny odbiór rządzących miastem i gminą.
Ula Skórka
Nieoficjalne wyniki wyborów na wójtów i burmistrzów w powiecie dąbrowskim:
Gmina Dąbrowa Tarnowska-
burmistrz – Stanisław Początek, Krzysztof Kaczmarski
Gmina Szczucin-
burmistrz – Andrzej Gorzkowicz
Gmina Bolesław-
wójt – Kazimierz Olearczyk (PSL, reelekcja) ok. 71,06% głosów na TAK
Gmina Gręboszów-
wójt – Krystyna Świętek (reelekcja) 71% głosów na TAK
Gmina Mędrzechów-
wójt – Krzysztof Korzec (reelekcja) 91,69% głosów na TAK
Gmina Olesno-
wójt- Witold Morawiec (reelekcja) ok. 74% głosów na TAK
Gmina Radgoszcz-
wójt – Marek Lupa (reelekcja) – 1847 głosów na 3127 głosów oddanych
P.S: Jutro podamy wyniki wyborów do rady powiatu, gdyż system informatyczny, mający wygenerować protokoły wyborcze, zawiódł na całej linii. Powiatowa Komisja Wyborcza unikała podawania wstępnych danych, gdyż różnice w liczbie głosów, oddanych na niektórych kandydatów, były prawdopodobnie bardzo niewielkie.
Wstępne i wciąż jeszcze nieoficjalne wyniki wyborów do Rady Powiatu:
PiS – 6 mandatów
PSL – 5 mandatów
„Niezależni” – 3 mandaty
„Wspólnota Samorządowa” – 2 mandaty
„Porozumienie Prawicy” – 1 mandat
Z dotychczasowej rady odpadli: Robert Pantera, Paweł Lechowicz, Marian Gajda i Drożdżowski.
Nowe nazwiska w radzie: Anna Jastrzębiec – Witowska, Krzysztof Kaczmarski, Marta Chrabąszcz, Paweł Drożdż, Barbara Łuszcz.