Wspólne czytanie dobra rzecz
Za nami święto czytania, w dodatku ogólnokrajowe. 29 września to w całej Polsce Dzień Głośnego Czytania i wpisał się on na stałe w kalendarz imprez też w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Wyjątkowo, bo aż przez 2 dni czytano znane historyjki dla najmłodszych i wysłuchało ich aż 140 dzieci z dąbrowskiego Przedszkola Nr 1 i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 też z naszego miasta.
Pierwszy dzień czytania poświęcony był bajce pt. „Kopciuszek”, do której przygotowano dla dzieci tematyczne zabawy, jak np. oddzielanie kukurydzy od grochu, rozwiązywanie zagadek bądź poszukiwanie w gronie dziewczynek prawdziwej księżniczki, a nawet można było przedstawić własną wersję bajki za pomocą pacynek. Lektorem bajki była dyrektor biblioteki, pani Jadwiga Kusior. W drugim dniu czytano „Wielką wyprawę” Muminków wedle Tove Jansson, a wspomnienie sympatycznych trolli miało związek z 100. rocznicą urodzin autorki nie tylko tych opowiadań.
Warto podkreślić, że idea głośnego czytania spotyka się z powszechną akceptacją już od 14 lat. W 2001 roku została ona ogłoszona przez Polską Izbę Książki i corocznie zachęca do wspólnej i głośnej lektury w przedszkolach, szkołach, bibliotekach i domach rodzinnych itd. Akcja ma zachęcać bowiem do czytania nie tylko przez dzieci, ale również do wspólnego czytania w gronie rodziny i znajomych.