Wnioski o wpis do CEIDG są wolne od opłata
Do organów podatkowych w kraju napływają informacje o próbie wyłudzenia opłaty rejestracyjnej od podatnika, który zgłosił rozpoczęcie działalności gospodarczej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Treść przekazywanych do podatników informacji (wezwań do uiszczenia zapłaty) wskazuje jednoznacznie, że jest to próba oszustwa (wyłudzenia) nienależnej kwoty.
W związku z powyższym Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej zwraca uwagę na przepisy obowiązującej ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.2013.672 j.t. ze zm.).
W szczególności przepisy ustawy określają:
Rozdział 2 – Zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej, w tym art. 14 w brzmieniu:
Art. 14.1. Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
2. Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.
3. Przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.
4. Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców.
5. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, w przypadku gdy ustawy uzależniają podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej od obowiązku uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji albo zezwolenia, o którym mowa w art. 75.
6. W przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, podejmujących działalność gospodarczą wiążącą się z obowiązkiem uzyskania przez przedsiębiorcę wpisu w rejestrze działalności regulowanej, stosuje się przepis art. 65 ust. 3.
7. Zasady wpisu do rejestru przedsiębiorców określają odrębne przepisy.
Z kolei Rozdział 3 powyższej ustawy mówi o utworzeniu i zadaniach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w brzmieniu:
Art. 23. 1. Tworzy się Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, zwaną dalej „CEIDG”.
2. CEIDG prowadzi w systemie teleinformatycznym minister właściwy do spraw gospodarki.
3. Zadaniem CEIDG jest:
1) ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi;
2) udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie;
3) umożliwienie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego;
4) umożliwienie ustalenia terminu i zakresu zmian wpisów w CEIDG oraz wprowadzającego je organu.
Art. 29. Wnioski o wpis do CEIDG są wolne od opłat.
Podkreśla się zatem, że:
– jedynym oficjalnym i urzędowym (obowiązkowym) rejestrem przedsiębiorców jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej „CEIDG”, którą prowadzi Minister Gospodarki, pozostałe mają charakter komercyjny,
– wnioski o wpis do CEIDG są wolne od opłat.
Wszelkie wezwania do zapłaty nadsyłane przez różne podmioty należy traktować jako próby oszustw.
Zaznajomienie się z przepisami powyższej ustawy pozwoli podatnikom, w szczególności tym, którzy dopiero co zarejestrowali swoją działalność, właściwie zareagować na przedstawione na wstępie próby oszustw.
US w D.T.