Dzisiaj:
Niedziela, 17 listopada 2024 roku
Dionizy, Floryn, Grzegorz, Hugo, Hugon, Salomea, Salome, Sulibor, Zbysław

WIZYTA NAUKOWCÓW W MBP

23 maja 2024 | Brak komentarzy

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej była jednym z miejsc, które w piątek 17 maja br. odwiedziła delegacja naukowców z Uniwersytetu Cyryla i Metodego w Skopje, którzy gościli w Małopolsce na zaproszenie Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W skład delegacji weszli: prof. Mileva Gjurovska, prof. Natasha Stanojkovska-Trajkovska, prof. Ilo Trajkovski i prof. Konstantin Minoski.

Uniwersytet Jagielloński reprezentowali socjologowie: prof. Piotr Nowak i prof. Marcin Lubaś. W ramach polsko-macedońskiego seminarium o społeczeństwie ryzyka i różnych jego wymiarach bałkańscy goście poznawali także bogactwo kulturowe Powiśla Dąbrowskiego. Wizytę studyjną w Dąbrowie Tarnowskiej, Zalipiu i Oleśnie MBP koordynowała wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie przy wielkim zaangażowaniu dyrektor Małgorzaty Morawiec. W harmonogramie zwiedzania znalazły się: Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, Muzeum Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, Dom Malarek w Zalipiu, Kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca w Zalipiu. O stronę kulinarną przedsięwzięcia zadbała restauracja „Kolorowe gary” w Oleśnie, gdzie tradycyjne potrawy spotkały się z entuzjazmem macedońskich gości i polskich organizatorów. Dopełnieniem spotkania była gra kręgle w Budynku Gminnej Biblioteki w Oleśnie.

Gości bardzo zainteresowały obie biblioteki, które chętnie zwiedzali. Zwrócili uwagę na sposób urządzenia przestrzeni, nowoczesne zarządzanie i różnorodne funkcje społeczno-kulturowe, jakie instytucje te pełnią w swoich społecznościach. Z przyjemnością odnaleźli w księgozbiorach pozycje należące do kanonu socjologii, a także nowości autorstwa wybitnych światowych socjologów.
Dzień wcześniej dyrektor MBP Anna Jastrzębiec-Witowska wzięła udział w sesji roboczej seminarium w Instytucie Socjologii UJ w Krakowie, gdzie prezentowała główne założenia swojego artykułu naukowego o zagrożeniach bezpieczeństwa żywnościowego niemowląt w związku z kryzysem na rynku mleka modyfikowanego w 2022 roku. Polscy naukowcy podejmowali tematy zagrożeń i nierówności w sektorze energetycznym oraz napięć związanych z rewolucją cyfrową, czy też zarządzania konfliktem i bezpieczeństwa granic. Macedońscy goście odnieśli się do zaufania obywateli Polski i Macedonii do instytucji publicznych, regionalizacji i decentralizacji oraz postrzegania innych nacji w szerszej europejskiej perspektywie.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)