Wielkie świętowanie węgierskiej Polonii w Budapeszcie
Zgodnie z kilkuletnią już tradycją w XVIII dzielnicy Budapesztu Pestszentőrinc – Pestszentimre, w dniu św. Władysława, patrona węgierskiej Polonii, świętowali mieszkający na Węgrzech Polacy i ich przyjaciele oraz przedstawiciele powiatu dąbrowskiego.
Tegoroczne „Dni Kultury Polskiej” zorganizowane zostały już po raz dziewiąty przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech.
Podczas uroczystości powiat dąbrowski reprezentowali: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, Józef Misiaszek Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego, Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Kazimierz Olearczyk Wójt Gminy Bolesław, Krzysztof Korzec Wójt Gminy Mędrzechów, Witold Morawiec Wójt Gminy Olesno, Jacek Sarat Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej, Franciszek Dymon Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów oraz Bronisław Błach Sekretarz Gminy Gręboszów.
Na uroczystość przybyli także László Kövéra Marszałek Zgromadzenia Narodowego, Roman Kowalski Ambasador RP na Węgrzech oraz Andrzej Kalinowski Kierownik Referatu Konsularnego Ambasady RP w Budapeszcie, Wiceprezydent miasta Alexandra Szalay – Bobrovniczky, Antal Paulik dyrektor departamentu w MZL Węgier, przedstawiciele polskiej dyplomacji akredytowanej na Węgrzech, węgierscy parlamentarzyści i samorządowcy, licznie przybyli z terenu całego kraju reprezentanci samorządów narodowości polskiej i organizacji społecznych oraz goście z polskich i węgierskich miast partnerskich.
Doroczne świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą w Bazylice pw. Św. Stefana, sprawowaną przez Biskupa Pomocniczego Györgya Snella, Ks. Krzysztofa Grzelaka proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech i Ks. Gergő Bese członka „Polsko-Węgierskiej Wspólnoty”. Liturgię uświetnił parafialno – polonijny Chór św. Kingi.
Po Mszy Św. licznie przybyli członkowie polonijnej społeczności i goście z polskich i węgierskich miast partnerskich udali się na Plac Św. Stefana, gdzie na stoiskach wystawowych promowano Polskę wśród Węgrów i turystów zagranicznych. Następnie wszyscy w uroczystym pochodzie na czele z członkami Towarzystwa Strażników Węgierskiej Korony i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Legionu Polskiego im. H. Wysockiego udali się do Pałacu Dunaj „Duna Palota”, gdzie odbyła się część oficjalna święta połączona z wręczeniem nagród polonijnych.
Wszystkich zgromadzonych w Pałacu Dunaj powitała dr Ewa Słaba Rónayné Przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Narodowości Polskiej na Węgrzech. Następnie głos zabrał Roman Kowalski Ambasador RP, który podkreślił nadzwyczajność tegorocznego święta wywodzącą się z faktu, iż przed kilkoma dniami w salach Węgierskiej Akademii Nauk wielowiekowa, tradycyjna, sprawdzona i piękna polsko-węgierska przyjaźń została oficjalnie uznana za część węgierskiego dziedzictwa. Podkreślono to w decyzji Komisji Ewaluacyjnej Węgierskiego Dziedzictwa, która trafiła tym samym do Duchowego Muzeum Węgrów, a to nas zobowiązuje – powiedział Ambasador.
Święto węgierskiej Polonii wzbogaciły występy zespołów polonijnych: „Kleksiki”, „Polonez” i „Wisła” oraz kapeli podwórkowej z powiatu dąbrowskiego „Stare Wiarusy” działającej przy Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, a także przybyłego z Gniezna wokalnego zespołu „Fantazja”. Wręczono również nagrody „Św. Władysława” i „Za zasługi dla Polonii”.
W tym dniu na Placu przed Bazyliką Św. Stefana promowano również nasz region w ramach „Dnia kultury Powiśla Dąbrowskiego w Budapeszcie”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Na stoisku wystawowym promowano bogatą historię, kulturę, sztukę ludową, ciekawe tradycje, a także atrakcje turystyczne powiatu dąbrowskiego i Małopolski. Przybyli goście mogli również zasmakować naszych regionalnych produktów takich jak: „chleb żytni gruszowski” i różnych tradycyjnych wyrobów z piekarni „Sokołowskich”, pieczarek z Zakładu Produkcyjnego Kristet Produkcja i Przetwórstwo Pieczarek oraz bogatego asortymentu różnego rodzaju przetworów warzywnych i owocowych firmy „TRACZ”. Produkty z naszego regionu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polaków, Węgrów jak i turystów z Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.
Patronat honorowy nad obchodami Dnia Węgierskiej Polonii sprawowali: Roman Kowalski Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP na Węgrzech oraz István Tarlós Prezydent miasta stołecznego Budapeszt.
I konferencja miast partnerskich w Muzeum Węgierskiej Polonii w Budapeszcie
Przedstawiciele naszego powiatu wzięli również udział w I konferencji miast partnerskich zorganizowanej 26 czerwca br. przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech, która odbyła się w Muzeum Węgierskiej Polonii w Budapeszcie. Spotkanie poprowadzili Ewa Rónayné Przewodnicząca OSP oraz Zsolt Bátori – wiceprzewodniczący tego samorządu.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Ambasady RP na Węgrzech: Małgorzata Radwan-Vass I sekretarz i Andrzej Kalinowski Kierownik Referatu Konsularnego, a także przedstawiciele samorządów z Lublina, Gniezna, Wołomina, Świątnik Górnych, Zakopanego, Múcsony, Esztergomu, Pécsu, Szolnoku, Győr, Egeru, Dunaújváros oraz XVII i XVIII Dzielnicy Budapesztu.
Na konferencji omówiono samorządność narodowościową na Węgrzech, historię kontaktów partnerskich pomiędzy Polską a Węgrami oraz ich profilem, celem, zasadami i możliwościami.
Podczas spotkania głos zabrał Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, który nawiązał do rozpoczętej w 2000 r. współpracy międzynarodowej powiatu dąbrowskiego z XVIII Dzielnicą Budapesztu.
Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski przedstawił natomiast dotychczasowe projekty realizowane przez powiat wspólnie z krajami partnerskimi takimi jak Bułgaria, Niemcy, Rumunia i Włochy. Omówił również współpracę międzynarodową powiatu z rejonem Bałckim na Ukrainie, miastem Roding w Niemczech, miastem Obzor z Bułgarii oraz miastem River Grove ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Podkreślił, że współpraca międzynarodowa skupia się przede wszystkim na rozwoju powiatu dąbrowskiego oraz promowaniu naszego regionu, jego kultury, tradycji, zabytków, turystyki oraz przedsiębiorców wśród zaprzyjaźnionych samorządów zagranicznych. Podsumował również dotychczasową 15- letnią owocną współpracę z XVIII Dzielnicą Budapesztu.
Konferencję podsumował Andrzej Kalinowski Kierownik Referatu Konsularnego, który podziękował przybyłym przedstawicielom miast partnerskich i organizatorom konferencji za zaangażowanie w poczynania przybliżające nasze kraje. Zaproponował również pomoc konsulatu w nawiązywaniu współpracy, jednocześnie informując, że istnieje już 186 oficjalnych przypieczętowanych umowami partnerskich kontaktów pomiędzy polskimi i węgierskimi wsiami, miastami, województwami i gminami.
Przedstawiciele powiatu dąbrowskiego podczas wizyty na Węgrzech spotkali się również z Attila Ughy Burmistrzem XVIII Dzielnicy Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre.
Starostwo Powiatowe w D.T.