Dzisiaj:
Niedziela, 19 stycznia 2025 roku
Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina, Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta, Matylda, Mechtylda, Pia, Racimir, Sara

WIECZÓR POETYCKO-MUZYCZNY

21 czerwca 2022 | Brak komentarzy

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej i Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Filia w Dąbrowie Tarnowskiej od pierwszego dnia wojny w Ukrainie solidaryzują się z jej ofiarami, w tym uchodźcami.

Taki wydźwięk miał również wieczór poetycko-muzyczny młodej, ukraińskiej artystki Marii Mishyny, zorganizowany przez te dwie instytucje w Światowym Dniu Uchodźcy, obchodzonym 20 czerwca.

Na spotkanie przybyła kilkunastoosobowa grupa uchodźców z Donbasu, przebywających obecnie w Laskówce Chorąskiej oraz inni Ukraińcy, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście. Gości przywitano po polsku i po ukraińsku, a zaszczyt ten przypadł Annie Jastrzębiec-Witowskiej, p.o. Dyrektora MBP oraz Agacie Obarze-Gierze, kierowniczce dąbrowskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie. Cytując Angelinę Jolie, znaną z działalności humanitarnej na rzecz uchodźców, gospodynie spotkania zaznaczyły, że w sytuacji wojny uchodźcą może być każdy. To zawsze czyjaś córka, siostra, matka czy też brat. Reprezentujący samorząd gminny Zastępca Burmistrza Stanisław Ryczek podkreślił znaczenie spraw uchodźców, którzy są naszymi gośćmi. Wydarzenie zgromadziło liczną grupę nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej z dyrektorem Michałem Wolakiem i wicedyrektor Anną Janczak.

Maria to piętnastoletnia lwowianka, która znalazła bezpieczny azyl w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z mamą i bratem, zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę, dzięki pomocy polsko-ukraińskich krewnych. Podjęła naukę w dąbrowskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki i w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie. Szybko znalazła swoje miejsce w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie chętnie doskonali swój talent muzyczny grając na pianinie. Poniedziałkowe popołudnie było okazją do prezentacji jej niezwykłych umiejętności muzycznych podczas wykonywania utworów światowej sławy kompozytorów, m.in. Fryderyka Chopina, którego utwory są szczególnie bliskie sercu Marii.

Uniwersalny język muzyki, którą Maria uważa za swoją niezwykłą przyjaciółkę, współgrał z wierszami młodej poetki. Swoje liryki autorka odczytywała po ukraińsku, a ich polskie interpretacje prezentowała Katarzyna Leżoń-Tabor, polonistka z I LO w Dąbrowie Tarnowskiej i wychowawczyni klasy, do której uczęszcza Maria. Polskie tłumaczenia wybranych na tę okazję utworów przygotowała Agata Obara-Giera, we współpracy z Katarzyną Łakomą.
Muzyka i wiersze przeplatały wspomnienia Marii z Lwowa, opowieści o początkach jej muzycznej drogi, refleksje na temat różnic i podobieństw między Polską a Ukrainą, czy też patriotyzmie młodych ludzi. Na zakończenie spotkania jego bohaterka odpowiadała na pytania publiczności i wraz z mamą Tatianą Mishyną przyjmowała gratulacje. Był także czas na wspólne zdjęcia oraz wymianę myśli i wrażeń. Ta niewątpliwie uzdolniona, pełna życia oraz pasji twórczej młoda dziewczyna z Ukrainy, swoją naturalnością i wrodzonym wdziękiem, wzruszyła dąbrowską publiczność licznie zgromadzoną w Sali Audytoryjnej MBP. Było to kolejne spotkanie zorganizowane przez bibliotekę w ramach cyklu „Dąbrowskie Spotkania z Poezją”.

MBP w DT


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)