Dzisiaj:
Środa, 22 stycznia 2025 roku
Anastazy, Dobromysł, Gaudencjusz, Gaudenty, Marta, Wincenty

WIDOWISKOWE „NARODOWE CZYTANIE” W OLEŚNIE

11 września 2024 | Brak komentarzy

Jeżeli „Narodowe Czytanie” w Oleśnie, to tylko w formie wręcz widowiska literackiego, z udziałem polskiego aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego, Jerzego Pala, związanego z tarnowską sceną teatralną, osób publicznych, czytelników i przyjaciół biblioteki oraz czytających, którzy również odpowiednim strojem oddali atmosferę i ducha epoki przedstawionej w arcydziele Juliusza Słowackiego.

W tym roku wybraną lekturą do „Narodowego Czytania”, jak już pisaliśmy, był „Kordian” Juliusza Słowackiego – określany mianem najlepszego dzieła okresu młodości poety i dramaturga.

Pierwotnie miał być pierwszą częścią trylogii polskiego wieszcza, wydaną anonimowo prawdopodobnie ze względu na zawartą w nim krytykę polityki Cara wobec Królestwa Polskiego. Pełny tytuł to „Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny”. Dzieło było, mimo dementi wydawcy innego polskiego wieszcza, przypisywane przez długi czas Adamowi Mickiewiczowi i udowodniło, że Słowacki nie ustępuje mu talentem, choć napisał je w młodym wieku.

Organizatorami Narodowego Czytania w Oleśnie był powiat dąbrowski i starosta Lesław Wieczorek, gmina Olesno z wójtem Witoldem Morawcem oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie i niezastąpiona dyrektor Małgorzata Morawiec. Niezawodnymi współorganizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku” przy Dąbrowskim Domu Kultury z prezes, Krystyną Guzik oraz działające przy miejscowej bibliotece Stowarzyszenie „Wokół kultury”.

Przybyłych gości i czytelników przywitała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Morawiec, a wójt gminy Olesno wprowadził zgromadzonych krótko w tematykę dzieła.

Na zaproszenie organizatorów, jak zwykle, odpowiedziało wiele osób z różnych środowisk, reprezentantów rozmaitych zawodów, przedstawicieli instytucji i organizacji oraz przede wszystkim stałych czytelników i oddanych przyjaciół biblioteki.

W gronie osób czytających znalazł się lubiany i ceniony polski aktor, Jerzy Pal, który odpowiedział na zaproszenie organizatorów, Marta Chrabąszcz, Mjr SG Magdalena Konarska, Urszula Skórka, Małgorzata Janczak, Aneta Dymon, Karolina Kornecka-Kupiec, Danuta Zych, Dagmara Jedynak, Elżbieta Szczebak, Beata Kuchta, Krystyna Guzik, Teresa Rygielska, Dorota Huczek,Krzysztof Dymon, Wojciech Węgiel, Jarosław Bartoń, Jarosław Boryczka, Krzysztof Kupiec, Kazimierz Zych, Przemysław Śliwa, Wojciech Maniak, St. Bryg. Adam Rzemiński, Ryszard Pikul, Sierż . Sztab. Michał Ramocki, Wojciech Szczebak, St. Kap. Maciej Soja, St. Kapral Arkadiusz Podraza, Witold Morawiec, Marian Rzeźnik, Piotr Sacha, Kazimierz Jurczyk oraz Piotr Krok i publiczność, która podjęła wyzwanie.

Czytający zaprezentowali przy okazji swoje talenty sceniczne, ale „Narodowe Czytanie” „skradła” i zdominowała jedna scena, która na długo zapisze „Kordiana” w pamięci uczestników tego wydarzenia. To końcowy fragment aktu II, w którym tytułowy Kordian (polski aktor teatralny i telewizyjny, Jerzy Pal) spotyka się z Papieżem Grzegorzem XVI – w tę rolę wcielił się rekonstruktor historyczny i twórca Pocztu Bagiennych z Wieżycy Wojciech Maniak, który strojem oddał wiernie wizerunek, a grą sceniczną – charakter antypolskiego papieża potępiającego polskie zrywy narodowe i walkę z zaborcą. „Papież” i „Kordian” cieszyli się takim powodzeniem, że po zakończeniu wydarzenia uczestnicy prosili o zdjęcia z odtwórcami tych ról.

Każdorazowo „Narodowe Czytanie” w Oleśnie przybiera formę niezwykle plastycznego widowiska dzięki zaangażowaniu pracowników biblioteki i dyrektor Małgorzaty Morawiec. Ważną rolę w sugestywnym przedstawieniu dzieła odegrała nastrojowa scenografia autorstwa Agaty Wrony dopełniona poruszającą oprawą muzyczną w wykonaniu Anny Zarzyckiej, Joanny Piątek i Stanisława Piękosza. Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie zwieńczyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Podziękowano również odchodzącej na emeryturę długoletniej bibliotekarce biblioteki szkolnej w Oleśnie, Renacie Ryczek, oddanej orędowniczce i popularyzatorce czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Poza widowiskowością i plastycznością prezentowanych dzieł, „Narodowe Czytanie” w bibliotece w Oleśnie cechuje również szczegółowość dobranych wątków i rozległość prezentowanych fragmentów. Gdyby w akcjach popularyzujących czytanie brało udział więcej dzieci i młodzieży, przy okrojonej podstawie programowej i kanonie lektur, akcja „Narodowego Czytania” w Oleśnie zastąpiłaby z powodzeniem mniej szczegółowe lekcje języka polskiego i czytanie wybranych fragmentów dzieła. Dla starszych czytelników była powrotem do literackich zamiłowań z przeszłości i okazją do przypomnienia pozycji zawartych wcześniej w kanonie lektur. By umożliwić literacki „powrót do przeszłości” starszym, a młodszym – przyswojenie lektury, każdy z czytających uczestników wydarzenia otrzymał egzemplarz „Kordiana” Wydawnictwa IBIS, wersję z e-bookiem i opracowaniem dla uczniów; z wyszczególnionymi głównymi wątkami i tłumaczeniem tychże, biografią Juliusza Słowackiego, kalendarium życia i twórczości autora, omówieniem lektury (z uwzględnieniem genezy, czasu i miejsca akcji, tematyki, gatunku, treści utworu, z podziałem na wątki główne i poboczne w poszczególnych aktach, epizody; z kluczem do interpretacji dzieła, kontekstem autobiograficznym, charakterystyką bohaterów, budową utworu, cechami dramatu romantycznego na przykładzie „Kordiana”, opinią współczesnych i badaczy literatury o „Kordianie”, nawiązaniem i kontynuacjami, a nawet z najważniejszymi cytatami z dzieła). Pozostali uczestnicy akcji czytelniczej otrzymali pamiątkowe zakładki książkowe z „Narodowego Czytania” Słowackiego.

Jak zwykle Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanęła na wysokości zadania (a poprzeczkę podnosi co roku) i zaprezentowała niezapomniane widowisko czytelnicze, które z pewnością przełoży się na liczbę czytelników chcących dobrowolnie wrócić do lektury „Kordiana”.

us


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)