Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

WERNISAŻ WYSTAWY STANISŁAWA STROŃSKIEGO

28 lutego 2023 | Brak komentarzy

Podczas uroczystości w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie Stanisław Stroński, artysta wywodzący się z Lubartowa, ale na stałe związany z Dąbrową i Dąbrowskim Domem Kultury, zaprezentował swoje prace, inspirowane dawną architekturą miejską i wiejską, akcentami rustykalnymi i elementami pejzażu, charakterystycznymi dla minionych lat.

Stanisław Stroński, artysta malarz i rzeźbiarz, specjalizuje się w malarstwie olejnym, pejzażowym, dużych formach tworzonych z drewna, płaskorzeźbach oraz snycerce, która jest rzadkością w obecnych czasach.

Wieloletni pracownik Dąbrowskiego Domu Kultury – dla dzieci i młodzieży ulubiony „pan Staszek” – instruktor prowadzący zajęcia koła plastycznego „Pastele” w DDK. Członek Zarządu Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego, aktywnie uczestniczy w plenerach artystycznych na terenie Polski wschodniej i Białorusi. Od kilkunastu lat bierze czynny udział w plenerach malarskich „Barwy Dąbrowy”, organizowanych przez DDK. Autor oryginalnych statuetek przyznawanych cyklicznie przez starostwo powiatowe zasłużonym działaczom instytucji i organizacji pozarządowych.

Stanisław Stroński promuje gminę i powiat na kiermaszach sztuki ludowej oraz imprezach integracyjnych.

Jeżeli chodzi o płaskorzeźby, wystawa powstała w nietypowy sposób. Był okres pandemii. Byliśmy zamknięci w placówkach, ale nie mogliśmy pracować z ludźmi z zewnątrz, więc trzeba było coś zrobić. Te prace powstały w tym najcięższym momencie, gdy byliśmy zamknięci. Jeżeli chodzi o malarstwo olejne, to jest miniatura. To jest w zasadzie taki świat miniony; zresztą te strachy na wróble też; już ich nie widzimy w otaczającym pejzażu . 20, 30 lat temu te strachy jeszcze były, teraz już prawie nie ma. Jeżeli chodzi o malarstwo, architekturę miejską, też już tego nie ma. Ja szukam tych perełek – one mają swoją duszę. Coraz mniej tego jest i próbuję to utrwalić – powiedział Stanisław Stroński, nie tylko artysta, ale skromny, ciepły człowiek, którego zaskoczyła ilość gości zgromadzonych w bibliotece w Oleśnie.

W jego pracach – zarówno obrazach olejnych, jak i płaskorzeźbach – zaklęta jest przeszłość, sielanka dawnych pejzaży w połączeniu z magiczną niemal swojskością, elementami rustykalnymi i baśniowymi. W dużej części prac, poza architekturą minionych lat, która bezpowrotnie przemija, dominują strachy na wróble, niekiedy w towarzystwie magicznych drzew. Stanisław Stroński swoją twórczością udowadnia, że można zawrócić bieg czasu i utrwalić przeszłość w drewnie, metalu, materiale…

Goście wernisażu mieli możliwość obejrzeć kilkadziesiąt rozmaitych prac Stanisława Strońskiego. Każdego z uczestników połączył zachwyt nad talentem artysty. Oczywiście wystawę można obejrzeć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. Wystawę otworzyli: starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek, burmistrz Dąbrowy, Krzysztof Kaczmarski oraz wójt Olesna, Witold Morawiec. Uroczystość poprowadzili: dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, Małgorzata Morawiec oraz dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury, Paweł Chojnowski. Włodarze oraz organizatorzy wręczyli artyście upominki.

Dopełnieniem tego wyjątkowego wydarzenia był koncert, znanego nie tylko na Powiślu, zespołu „Obywatele DT”, którego sława zatacza coraz szersze kręgi. To muzyczny kwartet, który łączy w sobie – jak ta wyjątkowa impreza – akcenty dąbrowskie i oleśniańskie, gdyż większość muzyków wywodzi się z Ćwikowa (gmina Olesno), a wszyscy związani są z Dąbrową Tarnowską, choć obecnie mieszkają w Krakowie. 3/4 składu jest ze sobą spokrewniona; rodzynkiem jest Michał Gąsior, urodzony w Dąbrowie. W skład grupy wchodzą: Norbert Giza (wokal, gitara), Jakub Dybowski (instrumenty perkusyjne), Ryszard Streb (pianino), Michał Gąsior (gitara basowa, kontrabas). Zespół gra bluesa, folk, ale i utwory z pogranicza gatunków muzycznych, wykonuje covery, lecz jego szczególnym atutem jest tworzenie własnych piosenek, których teksty nieraz nawiązują do ukochanych miejsc. Ich debiutancka płyta nosi zresztą tytuł „Sąsiedzkie tango”, a jeden z utworów to „Ballada o Dąbrowie”, której nie mogło zabraknąć podczas uroczystego wernisażu. Zespół wystąpił jako suport Finału Dni Dąbrowy Tarnowskiej w zeszłym roku (choć dla wielu był gwiazdą); podczas Dąbrowskiej Nocy Bluesowej. Grupa współtworzy także interesujące projekty muzyczne: „Na góralską nutę”, „Wszyscy nosimy w sobie talent”, „Dąbrowska Jam Session”. Występują również podczas ważnych wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, wernisaży. Michał Gąsior współtworzy również zespół „Kriva Drina”, który odniósł sukces podczas ubiegłorocznej Dąbrowskiej Nocy Bluesowej i przykuł uwagę dąbrowskiej publiczności. Zespół występował później również jako gwiazda w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.

Partnerami wernisażu wystawy prac Stanisława Strońskiego było Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego oraz Stowarzyszenie „Wokół Kultury”. Patronat objął burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski i starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek.

us

fot. GBP w Oleśnie

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)