Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

Warsztaty rehabilitacyjne w Kopalni Soli w Bochni

20 września 2011 | Brak komentarzy

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, jako realizator na terenie Powiatu Dąbrowskiego projektu pn. „Dobra Przyszłość” – rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji” – projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – w dniach 17-18 września 2011 roku zorganizowało w formie wyjazdowej warsztaty rehabilitacyjne przy wykorzystaniu leczniczych właściwości podziemnego mikroklimatu Kopalni Soli w Bochni.

Zorganizowane w niezwykłej solnej scenerii bocheńskiej kopalni soli warsztaty rehabilitacyjne wraz z noclegiem obejmowały szereg atrakcji łączących elementy edukacyjne i integracyjne z profilaktyką zdrowotną.

 

Warsztaty rehabilitacyjne wraz z noclegiem w tym wyjątkowym miejscu to szczególna forma inhalacji. Mikroklimat podziemnych komór kopalni soli w Bochni z powodzeniem wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń układu oddechowego, astmy i alergii. Wyjątkowa czystość bakteriologiczna powietrza, stała temperatura (ok. 16˚C), wysoka wilgotność względna (ok. 80%), duża zawartość chlorku sodu oraz pierwiastków – takich jak magnez, mangan i wapń korzystnie wpływają na poprawę odporności i łagodzą objawy wielu schorzeń w tym także alergii.

Tak nietypowe warsztaty rehabilitacyjne odbywające się w godzinach wieczornych dostarczyły wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Ponadto w czasie pobytu w kopalni Uczestnicy Projektu poznali fascynującą historię górnictwa, przekazaną w niezwykły sposób przez towarzyszących im całą noc przewodników. Na trasie zwiedzania kopalni uczestnicy spotkali średniowiecznych górników oraz znane postaci historyczne. Dowiedzieli się jak dawniej funkcjonował system transportowy i system wentylacji w kopalni. Poznali dawne zawody górnicze.

Nocy spędzonej w kopalni towarzyszyły dodatkowe atrakcje w postaci przejazdu podziemną kolejką, zjazdu 140 metrową zjeżdżalnią, projekcji filmu w podziemnym kinie oraz zabawy na parkiecie podziemnej dyskoteki. Do dyspozycji było także boisko sportowe, sprzęt sportowy oraz plac zabaw dla dzieci w wieku do 10 lat.

W warsztatach wzięli udział Uczestnicy Projektu, którymi w roku 2011 są osoby nieaktywne zawodowo, zagrożone wykluczeniem społecznym z problemami w sprawach opiekuńczo – wychowawczych, członkowie rodzin w kryzysie oraz członkowie rodzin zastępczych jak również osoby nieaktywne zawodowo z uwagi na opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym również zagrożone wykluczeniem społecznym. W Warsztatach uczestniczyły zarówno całe rodziny Uczestników Projektu jak i pojedyncze osoby.

Warsztaty zakończyły się oficjalnym rozdaniem pamiątkowych dyplomów dla dzieci.

Atrakcyjność udziału w warsztatach rehabilitacyjnych przy wykorzystaniu leczniczych właściwości podziemnego mikroklimatu Kopalni Soli w Bochni podkreślał fakt, iż były one bezpłatne dla wszystkich uczestników.

Sfinansowanie Warsztatów tj. pokrycie kosztów transportu, noclegu, posiłków, biletów wstępu, zatrudnienia przewodników i fizjoterapeuty było możliwe dzięki finansowaniu projektu pn. „Dobra Przyszłość” przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej informuje, iż w roku 2012 organizowany będzie kolejny nabór osób chętnych do udziału w projekcie. Z udziału w projekcie, zgodnie z dokumentami i wytycznymi POKL oraz umową z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie, może skorzystać każdy mieszkaniec Powiatu Dąbrowskiego, który jest:

a) osobą nieaktywną zawodowo, zagrożoną wykluczeniem społecznym z uwagi na opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym,

b) osobą nieaktywną zawodowo, zagrożoną wykluczeniem społecznym z problemami w sprawach opiekuńczo – wychowawczych lub z rodzin w kryzysie w tym członkowie rodzin zastępczych.

W ramach projektu przewidziane jest między innymi wsparcie rehabilitanta, logopedy, psychologa, pedagoga, pedagoga specjalnego, doradcy zawodowego, udział w grupie wsparcia, warsztatach kompetencji społecznych, zespole ćwiczeń usprawniających psychoruchowo a wszystko to nieodpłatnie w ramach środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Realizator projektu zachęca wszystkie osoby, które są zainteresowane udziałem w projekcie do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Berka Joselewicza 5, 33-200 Dąbrowa Tarnowska, tel. 14 642-44-15, mail pcprdt@interia.pl

źródło:

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tar.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)