Walentynki
Święto zakochanych obchodzone 14 lutego przywędrowało do nas z Anglii. Najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji, w Polsce obchodzone od niedawna.
Nazwę zawdzięcza swemu patronowi św. Walentemu. Życiorys Świętego nie jest do końca znany, są dwie wersje dotyczące jego pochodzenia i działalności. Prawdopodobnie był biskupem Terni, znajdującego się ok. 100 km od Rzymu, zmarł w Rzymie, 14 lutego 269 lub 270 r. Inne źródła podają , że św. Walenty był rzymskim kapłanem i lekarzem.
W czasie prześladowań chrześcijan uzdrowił on ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Czyn ten bardzo rozgniewał panującego cesarza Klaudiusza II Gota. Z rozkazu władcy, biskupa pobito maczugami, a następnie ścięto.
W miejscu, w którym święty został pochowany, w IV w. papież Juliusz I kazał wznieść nad grobem bazylikę. Św. Walenty znany był również z tego, iż udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców).
Dziś walentynki to okazja do wyznania swych uczuć, poprzez wysyłanie kartek z wierszykami, obdarowywanie prezentami, kwiatami ludzie pokazują ile dla siebie znaczą. Często również osoby nieśmiałe, które nie miały dotąd odwagi wyznać swych uczuć ujawniają je. Walentynki spotykają się również z negatywnym podejściem ze strony części społeczeństwa, uznawane są za kolejne zapożyczenie i amerykanizm.
Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.