Dzisiaj:
Piątek, 1 listopada 2024 roku
Andrzeja, Konradyna, Konradyny, Seweryna, Warcisława, Wiktoryny

WAKACJE ONLINE W DĄBROWSKIEJ KSIĄŻNICY

27 sierpnia 2020 | Brak komentarzy

Tegoroczny okres przerwy wakacyjnej dobiega końca. Dla bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej był czasem pogłębionego, wirtualnego kontaktu z użytkownikami. Oprócz wypożyczeń naszych zbiorów i wizyt w dąbrowskiej Książnicy, komunikacja z czytelnikami przeniosła się do sfery online, która stała się miejscem licznych aktywności.

Wakacje w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży przebiegały pod znakiem intensywnego wykorzystania wirtualnych metod pracy w celu lepszej komunikacji z użytkownikami biblioteki.

Aktywność online skupiła się m.in. na wskazywaniu nietypowych świąt w kalendarzu, np. Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej, Międzynarodowego Dnia Przyjaźni, Międzynarodowego Dnia Szachów, Dnia bez Telefonu Komórkowego, Międzynarodowego Dnia Psa czy też Światowego Dnia Optymisty. Upamiętniano także ważne wydarzenia i rocznice literackie, kulturalne oraz historyczne, m.in. 109. rocznicę urodzin Czesława Miłosza, 75. rocznicę śmierci Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego czy 100. rocznicę rozegrania Bitwy Warszawskiej, uwzględniono też finałową „siódemkę” nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2020. Zdjęcia oraz materiały wideo na bibliotecznym facebook’u promowały czytelnictwo, docierały do nowych odbiorców i zapraszały ich do dąbrowskiej Książnicy, a dotychczasowych użytkowników skłaniały do podtrzymywania kontaktu z biblioteką. Wakacyjną aktywnością online było też włączanie się w popularne w ostatnim czasie internetowe wyzwania, np. „16 wersów challenge” polegające na ułożeniu wiersza z tytułów książek czy wyzwanie „7 dni i 7 okładek bez recenzji”, które polegało na wrzucaniu do internetu zdjęć polecanych przez bibliotekarzy książek. Każde z tych wyzwań opierało się na wzajemnych nominacjach przez biblioteki.

Oddział dla Dzieci przeprowadził w lipcu WAKACJE W BIBLIOTECZNEJ „SIECI”. Bibliotekarki nagrywały podejmowane przez siebie wyzwania, na które głosować mogli użytkownicy Facebooka. Ponadto udostępniano takie aktywności jak: interaktywna bajka o Biblosmoku, gry planszowe związane z książkami, escape room online, podczas którego gracze próbowali swoich sił w wydostaniu się z zamkniętej biblioteki czy autorski teatrzyk kamishibai. Z kolei przez miesiąc sierpień dzieci mogły zapoznać się z twórczością Jana Brzechwy (w miesiącu urodzin pisarza) poprzez różne aktywności: zwykłe kolorowanki, jak i te numeryczne lub zabawę „znajdź różnice”. Ponadto stałym elementem działalności na profilu facebookowym książnicy stały się akcje popularyzujące czytelnictwo podczas celebrowania świąt tradycyjnych i tych nietypowych: Wielki Dzień Pszczół, Dzień Miłośników Książek, Światowy Dzień Słonia, Dzień Pozytywnie Zakręconych, Światowy Dzień Fotografii czy Święto Brokatu.
Biblioteka wzięła także udział w „GaszynChallenge”, czyli internetowym wyzwaniu wspomagającym działania charytatywne.

W celu doskonalenia swoich umiejętności pracy w wirtualnej rzeczywistości pracownicy biblioteki zakwalifikowali się do udziału w szkoleniach online: „Wirtualne szkolenia=Realne kompetencje” organizowane przez Narodowe Centrum Kultury, a realizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz „Biblioteka online: program szkoleniowy”, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a dofinansowane zostało ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”. Podczas wciąż trwających warsztatów pracownicy biblioteki ulepszają swoje kwalifikacje w stosowaniu elektronicznych narzędzi, by poprzez nowe i kreatywne formy online pozostawać w stałym kontakcie z czytelnikami.

Biblioteka zakwalifikowała się również do kolejnej edycji akcji „Mała Książka Wielki Człowiek”, o czym dokładniej będziemy informować w najbliższym czasie.

MBP w DT

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)