W synagodze o Konstytucji RP
Gościnne mury Ośrodka Spotkania Kultur w synagodze przyjęły tym razem uczestników, laureatów i zaproszonych gości podsumowania konkursu wiedzy o Konstytucji RP.
Konkursowi zorganizowanemu przez, prężnie rozwijające się, Stowarzyszenie „Wiedzieć Więcej” przyświecało hasło: „Społeczeństwo, w którym poszanowanie praw nie zostało zagwarantowane (…) nie ma konstytucji”.
Finał konkursu, połączony z obchodami 15 rocznicy uchwalenia Konstytucji, odbył się 15 października w Ośrodku Spotkania Kultur w dąbrowskiej synagodze. Przybyłych gości powitał Paweł Chojnowski – gospodarz tego pięknego miejsca. Spotkanie poprowadzili: Agnieszka Starzyk i Jakub Fido. O idei konkursu opowiedzieli młodzieżowi liderzy i działacze społeczni – prezes stowarzyszenia Mateusz Węc oraz członek zarządu Marek Mosio.
Nie było to jednak zwykłe podsumowanie konkursu, ale również spotkanie z politykami (nie tylko lokalnymi) połączone z piękną oprawą muzyczną. Na finał zaproszeni zostali m.in.: poseł Józef Rojek, Piotr Sak – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Stanisław Kusior – poseł II kadencji i Arkadiusz Mularczyk – poseł V, VI i VII kadencji (reprezentowany przez Pawła Śliwę). Władze lokalne reprezentowali tradycyjnie burmistrz Stanisław Początek i starosta Tadeusz Kwiatkowski. Przybyli również dyrektorzy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Dąbrowy Tarnowskiej oraz nauczyciele. Ale najważniejszymi bohaterami tego dnia byli zwycięzcy i finaliści konkursu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Wiedzieć Więcej” – inicjatorzy tego i wielu innych przedsięwzięć w Dąbrowie Tarnowskiej. Nie mogło oczywiście również zabraknąć Aliny Boryczki – zasłużonej nauczycielki i opiekunki stowarzyszenia.
Głos zabrał burmistrz, który skorzystał z okazji, by przyjezdnym zaprezentować miasto, gminę, a przede wszystkim Ośrodek Spotkania Kultur. Burmistrz powitał zgromadzonych w imieniu swoim i starosty Tadeusza Kwiatkowskiego.
Po części oficjalnej wystąpił Paweł Śliwa i Stanisław Kusior. Kusior opowiedział o swoich doświadczeniach z perspektywy posła II kadencji i podzielił się refleksjami na temat czasu i atmosfery uchwalenia Konstytucji RP: – Nie jest tak łatwo zmienić konstytucję, bo do tego trzeba mieć większość konstytucyjną i wolę kompromisu. Najbardziej konstytucja sprawdziła się po śmierci prezydenta, bo nie powstał chaos. Parę razy była już próba zmiany konstytucji, ale to się nie udało. Warto jednak pokazywać również niedoskonałości konstytucji. – powiedział burmistrz Żabna.
Przerwy między wystąpieniami umilali gościom uczniowie I LO w Dąbrowie Tarnowskiej, którzy zaprezentowali swój wokalny talent w takich utworach, jak: „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Jest takie miejsce” Jana Pietrzaka oraz „Świecie nasz” Marka Grechuty.
Zaprezentowano również film „Miasto otwartych możliwości” promujący miasto i gminę Dąbrowa Tarnowska. Po krótkiej przerwie nastąpił najważniejszy punkt programu, czyli podsumowanie konkursu. Należy zaznaczyć, że I etap przeprowadzono w 23 małopolskich szkołach ponadgimnazjalnych. Do konkursu przystąpiło aż 200 uczniów, którzy rozwiązywali test złożony z 25 pytań. Prace oceniane były w szkołach.
Do II etapu zakwalifikowało się zaledwie 46 uczniów z najlepszym wynikiem; po dwóch z każdej szkoły biorącej udział w konkursie. Prace oceniała komisja powołana przez Stowarzyszenie „Wiedzieć Więcej”, w której skład weszli: Andrzej Skowron (ZSP 2 w Dąbrowie Tarnowskiej), Marek Jachym (ZSP w Szczucinie) oraz Agnieszka Ruta i Przemysław Kołodziej (ZSP 1 w Dąbrowie Tarnowskiej).
Do finału konkursu dotrwało tylko 8 (z 10 najlepszych) uczniów. Ostatni etap polegał na opisaniu i merytorycznym uzasadnieniu jednej zmiany w ustawie zasadniczej. Prace oceniali tu już parlamentarzyści.
„Najlepsi z najlepszych”, „ośmiu wspaniałych” – jak zwycięzców konkursu określili przedstawiciele stowarzyszenia – to:
Miejsce pierwsze: Dominik Bień (IV LO w Olkuszu) – 115 punktów
Miejsce drugie: Marta Wicha (ZSO w Wadowicach) – 99 punktów
Miejsce trzecie: Dagmara Bobak (IV LO w Olkuszu) – 98 punktów
Miejsce czwarte: Filip Bułkowski (VIII LO w Krakowie) – 95 punktów
Miejsce piąte: Anna Janicka (ZSO w Wadowicach) – 93 punkty
Miejsce szóste: Dominik Łoboz (LO w Suchej Beskidzkiej) – 87 punktów
Miejsce siódme: Angelika Obajtek (ZSP w Mszanie Dolnej) – 83 punkty
Miejsce ósme: Karol Olszowski (I LO w Nowym Sączu) – 81 punktów
„Złota ósemka” uczniów odebrała dyplomy, nagrody i gratulacje.
Laureaci konkursu: Dominik Bień i Marta Wicha zaprezentowali swoje prace. W krótkich wystąpieniach uzasadnili, jakie zmiany – ich zdaniem – powinny być wprowadzone do Konstytucji RP.
Patronat merytoryczny nad konkursem objął Arkadiusz Mularczyk oraz Ryszard Kalisz, honorowy – minister Jarosław Gowin i Aleksander Palczewski (Małopolski Kurator Oświaty). „Gwoździem programu” miało być wystąpienie Jana Marii Rokity, ale znany polityk odmówił przyjazdu w ostatniej chwili. Organizatorzy podkreślali, że zaproszono gości o różnych poglądach politycznych. Niestety – część z zaproszonych nie przybyła na spotkanie, a szkoda, bo młodzi działacze lokalni i zwycięzcy konkursu udowodnili, że warto „Wiedzieć Więcej” i działać na rzecz swojej Małej Ojczyzny.
Zwycięzcom i organizatorom konkursu (Stowarzyszeniu „Wiedzieć Więcej”) gratulujemy!
Ula Skórka