W POWIECIE: NOWY KOMENDANT, SKARGA NA DYREKTOR PUP I NOWA LINIA AUTOBUSOWA

Podczas sesji rady powiatu została rozpatrzona skarga, przedstawiono nowego komendanta Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, mł. insp. dr Bogumiła Jedynaka, który dotychczas pełnił funkcję zastępcy.
Radny Stanisław Początek podziękował, w imieniu młodych mieszkańców, za uruchomienie linii „A 36”, której modyfikacja została sfinansowana przez marszałka Małopolski w ramach przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Powód do zadowolenia mają więc mieszkańcy Powiśla, którzy już od 1 stycznia korzystają z dużych, komfortowych autobusów.
Mł. insp. dr Bogumił Jedynak dostał powołanie dzień przed obradami sesji.
– Chcę poinformować, że otrzymał pan powołanie na stanowisko komendanta z dniem jutrzejszym w związku z tym proszę pozwolić, że w imieniu rady złożę Panu serdeczne gratulacje pełnienia funkcji komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej z jednoczesnymi życzeniami, aby ta praca przynosiła panu wiele radości i satysfakcji – pogratulowała dr Bogumiłowi Jedynakowi przewodnicząca rady powiatu, dr Marta Chrabąszcz.
W punkcie dotyczącym interpelacji i zapytań głos zabrał radny Tadeusz Kwiatkowski.
– Jak nie ma problemów w powiecie dąbrowskim, to może ja przybliżę niektóre sprawy, a m.in. – już na komisji poruszałem tę sprawę – projektowania odcinka drogi wojewódzkiej w Żelichowie, gdzie – jak wynika z mojej wiedzy – są powyłączane odcinki, tam nie mają wrócić rozwiązania skrzyżowań i nie jest to ujęte w planie. Wręcz niektóre osoby z województwa delikatnie podpowiadają, żeby się na to nie godzić, bo jeżeli w tym zakresie nie zostanie to uwzględnione i nie zostanie to zrealizowane, a powiat zobowiązał się, że będzie finansował wykup gruntów pod modernizację tego odcinka, to zostaniemy z problemem rozwiązań skrzyżowań i połączenia w kierunku Dąbrowy Tarnowskiej, jak i Gręboszowa. Ale myślę, że pan starosta odpowiednio zadba o to i da nam informacje na ten temat, bo myślę, że Zarząd Drogowy też w jakiś sposób powinien się w to włączyć – nie, żeby z dwóch stron działali, bo jak widzę jeżdżące samochody Zarządu Drogowego, a znaki poprzewracane, i żaden się nie zatrzyma, nie poprawi, nie wyprostuje, to to też świadczy o tym, jak to wszystko w ogóle funkcjonuje. Następny temat poruszałem już na ostatniej sesji odnośnie banerów na moście, na barierach mostu ul. Kościuszki (skrzyżowanie z Oleśnicką). Zastępca komendanta przyjął te informacje, ale od tamtego czasu nic się nie zdarzyło. Myślę, że należałoby stosowne kroki podjąć i jeżeli jest to niezgodne z prawem, wyciągnąć konkretne konsekwencje, bo byłem świadkiem nie tak dawno jak by doszło do kolizji, ze względu na to to, że osoba się tłumaczyła, że przy niskim samochodzie jadąc nie widać nic w ogóle z prawej strony, czy coś nadjeżdża, czy nie. Czekajmy dalej; zdarzy się wypadek śmiertelny, wtedy będziemy wszyscy szybko załatwiać temat, żeby usunąć te reklamy. Myślę, że most nie jest od reklam. Jeżeli ktoś chce umieścić reklamę, to do tego są odpowiednie miejsca do wykupienia i można taką reklamę umieścić. Jeżeli to Urząd Miasta Dąbrowa Tarnowska wydał zgodę, to proszę sprawdzić, czy to zgodnie z prawem te reklamy tam zawisły? Także jeszcze raz proszę, żeby się zająć tymi dwoma tematami – postulował w wolnych wnioskach radny Tadeusz Kwiatkowski w punkcie obrad dotyczącym interpelacji i zapytań radnych.
Radni przegłosowali uchwałę w sprawie skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej; uznając ją za bezzasadną.
Przytoczymy część z tej uchwały z całością opinii Komisji Skarg, Wniosków i Petycji:
Par. 1. Po rozpatrzeniu skargi Pana [imię i nazwisko zastrzeżone ze względu na RODO – red.] z dnia 20 stycznia 2025 r. na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej uznaje się skargę za bezzasadną z przyczyn określonych w opinii Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, stanowiącej załącznik do niniejszej uchwały.
Par. 2. Zobowiązuje się Przewodniczącą Rady Powiatu Dąbrowskiego do powiadomienia Skarżącego o sposobie załatwienia skargi, poprzez przesłanie Skarżącemu odpisu niniejszej uchwały wraz z załącznikiem.
Par. 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Opinia
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej w sprawie rozpatrzenia skargi Pana […] na działalność Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej z dnia 13.01.2025 r. (data wpływu do Starostwa Powiatowego 20.01.2025 r.).
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji przedmiotową skargę rozpatrywała na posiedzeniu w dniu 24.01.2025 r. i w dniu 10.02.2025 r.
Skarga została poddana wnikliwej analizie, w tym zapoznano się z udostępnioną przez Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej dokumentacją związaną z tą sprawą. Wyjaśnienia złożyli też: Pani Mariola Kobos – dyrektor PUP, Pani M. B. [RODO – red.] – pośrednik pracy – doradca klienta, Pani A. L. – specjalista d/s programów, Pani K. G. – specjalista d/s programów.
Po zapoznaniu się z całokształtem dostępnych akt sprawy i wysłuchania wyżej wymienionych osób – Komisja stwierdziła, że tok załatwienia wniosku Pana […] o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej był prawidłowy i zgodny z opracowanymi i przyjętymi zasadami organizacji i finansowania instrumentów rynku pracy. Nie przyznanie dofinansowania wniosku wynikało wprost z powyższych zasad. Dotacje otrzymali wnioskodawcy, którzy uzyskali [w] trakcie oceny najwyższą liczbę punktów. W tej sytuacji Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rekomenduje Radzie Powiatu podjęcie uchwały uznającej skargę za bezzasadną.
Za uznaniem skargi za bezzasadną podczas komisji głosowało wszystkich czterech obecnych członków. Podczas sesji rady 17 obecnych radnych zagłosowało za uznaniem skargi za bezzasadną.
Głos zabrał również nowy komendant powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
-Pani przewodnicząca była uprzejma mnie przedstawić; z większością państwa się znam. Do tej pory piastowałem stanowisko zastępcy komendanta powiatowego, w dniu wczorajszym komendant wojewódzki powołał mnie na stanowisko komendanta powiatowego. Chciałem Państwu w bardzo skrótowym przekazie oznajmić, jakie są nasze priorytety i oczywiście liczę na dobrą współpracę już na samym wstępie. Deklaruję ze swojej strony, że Komenda Powiatowa Policji bardzo sobie ceni relacje z tutejszym samorządem w wielu obszarach. (…) W kilku słowach chciałem powiedzieć, jakie są priorytety komendanta wojewódzkiego i również moje. Przede wszystkim chcielibyśmy utrzymać właściwy poziom bezpieczeństwa w kilku obszarach (w przestępczości pospolitej, w aspekcie ruchu drogowego – z takim mocnym akcentem na niechronionych uczestników ruchu, na wielu obszarach zarządzania kryzysowego). I tu bardzo chciałem podziękować panu komendantowi Państwowej Straży Pożarnej, bo naprawdę prowadzimy bardzo dobrą współpracę ze strażakami zawodowymi, jak i z Ochotniczymi Strażami w kontekście czy to spraw poszukiwawczych (poszukiwania osób), czy też – jak wspomniałem – w kontekście zarządzania kryzysowego. Chcielibyśmy również tutaj kontynuować nasze działania i współpracować z instytucjami w kontekście problemu przemocy domowej (wszystkie instytucje, które biorą udział w pracach zespołu interdyscyplinarnego – bardzo im dziękuję) i wszelkie problemy, przeszkody będziemy się starali w drodze kolektywnych, instytucjonalnych rozwiązań rozwiązywać. Profilaktyka – na to też będziemy kładli duży nacisk i to tę profilaktykę skierowaną zarówno na osoby najmłodsze, jak i osoby najstarsze. Coraz więcej pojawia się w naszym powiecie oszustw na wnuczka za pośrednictwem urządzeń cyfrowych (zatem będziemy nasze działania profilaktyczne na ten aspekt bardzo mocno ukierunkowywać). Współpraca ze szkołami (zwłaszcza te, które rekrutują klasy mundurowe) z racji tego, że nasza formacja boryka się z problemami kadrowymi (od jakiegoś czasu prowadzimy już tego typu działania; będziemy obecni w szkołach – ja już jestem po rozmowach z dyrektorami szkół i zarówno w Dąbrowie Tarnowskiej, jak w Brniu i Szczucinie) i mam nadzieję, że będziemy zachęcać poprzez taką aktywną promocję zawodu policjanta w szkołach jak i ze strony naszej do tego, żeby młodzi wstępowali do policji, a będą mieli zdecydowanie ułatwioną ścieżkę poprzez przebycie takiej szkoły. Będziemy chcieli w tym temacie ze szkołami współpracować. (…). To, co mówił pan radny Tadeusz Kwiatkowski, ja to sprawdzę oczywiście (czy indywidualnie, czy na następnej sesji przekażę stosowne informacje w tym zakresie) i myślę, że będziemy chcieli ten problem rozwiązać bardzo szybko. Ja bardzo dziękuję za wsparcie, jakie uzyskała Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, wsparcie finansowe na fundusz wsparcia policji panu staroście, wicestaroście, panom burmistrzom, radnym – mówił komendant powiatowy policji, mł. insp. dr Bogumił Jedynak.
Na zakończenie sesji głos zabrał starosta Lesław Wieczorek, by poinformować, że – swego czasu w radzie dość kontrowersyjna i krytykowana– inwestycja znalazła obecnie aprobatę wśród nawet najbardziej wymagających mieszkańców powiatu.
– Pani przewodnicza, Wysoka Rado, otrzymujemy wiele informacji na temat prowadzonych przez nas inwestycji, pretensji, krytyki, ale też wiele podziękowań i jeden z mieszkańców powiatu dąbrowskiego, bardzo aktywny, którego interesują wszystkie aspekty związane z powiatem dąbrowskim, przesłał na nasze ręce, na moje ręce, list, w którym dziękuje za inwestycje pn. „ścieżka pieszo – rowerowa w Lubaszu”. Chciałby osobiście, ale w rozmowie telefonicznej z panem wicestarostą prosił o przekazanie podziękowań w jego imieniu, w imieniu mieszkańców, co z wielką satysfakcją czynię, ponieważ ta inwestycja budziła wiele kontrowersji, czekała na realizację kilkanaście lat, nasze działania tutaj też wymagały kilkuletnich starań, w związku z tym, że były trudności co do jej organizacji, umiejscowienia, finansowania, projektowania, ale wszystko ostatecznie dobrze się skończyło – okazało się, że jest zaprojektowana zgodnie ze sztuką budowlaną. Wielka satysfakcja dla nas; podziękowania nie tylko dla Zarządu, ale i państwa radnych – mówił starosta Lesław Wieczorek.
Radny Stanisław Początek, w imieniu grupy młodych mieszkańców powiatu podziękował za powrót linii autobusowej relacji Dąbrowa Tarnowska – Tarnów i Tarnów Dąbrowa Tarnowska (A 36).
– Pani przewodnicząca, Wysoka Rado, panie starosto, szanowni państwo, pan starosta Wieczorek podzielił się miłą informacją, że jeden z mieszkańców dziękuje za wykonaną inwestycję; to jest miłe, cieszy nas to na pewno. Ja też dostałem od grupy młodych ludzi taką prośbę, aby podziękować Zarządowi Województwa Małopolskiego za uruchomienie linii autobusowej, która jeździ z Dąbrowy, przez Lisią Górę (co prawda przez Śmigno, ale to nie jest też wielki kłopot) do Tarnowa. Tych kursów jest sporo, są również w dni wolne od pracy i to jest po prostu istotna, ważna sprawa (ludzie podkreślają, że w niedziele mogą odwiedzić pacjentów w szpitalu itd.), więc jest to dobre rozwiązanie, tym bardziej, że ta linia „A 36” – decyzja o jej powstaniu jest bardzo trafna, autobusy są komfortowe, trzeba powiedzieć (bez tłoku, ścisku i przy konkurencyjnej cenie można korzystać z tej linii). Myślę, że przy okazji spotkania pana starosty z marszałkiem, prosiłbym aby o tym nie zapomnieć i podziękować, gdyż to jest ważna sprawa. Coraz więcej osób jest zadowolonych z tego; nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą, ale są porządne rozkłady jazdy na przystankach; tylko się cieszyć – powiedział Stanisław Początek.
To istotna informacja, że wiele lat po zakończeniu działalności linii międzymiastowej autobusów (wówczas) nr „7” relacji Dąbrowa Tarnowska – Tarnów i Tarnów – Dąbrowa Tarnowska oraz ograniczeniu do minimum kursów dużych, komfortowych autobusów na rzecz małych busów, pojawiła się dla niezmotoryzowanych dąbrowian alternatywa. Marszałek Małopolski postanowił przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców mniejszych miejscowości (nie tylko Dąbrowy Tarnowskiej) i sfinansował linię „A 36” (właściwie reaktywował połączenie sprzed wielu lat, poszerzając je o inne małe, wykluczone komunikacyjnie miejsca). Autobus „A 36” kursuje codziennie (łącznie z sobotami i niedzielami) i zatrzymuje się na każdym przystanku w Dąbrowie Tarnowskiej (ul. Szpitalna, Zazamcze, Sucharskiego, Berka Joselewicza, Aleje Wolności, Piłsudskiego LO, Dąbrowa Tarnowska MPK, Dąbrowa Tarnowska CPN i Dąbrowa Tarnowska Granica). W dni powszednie połączenia są od wczesnego rana, do późnego wieczora (ostatni kurs: 21:40). Autobus jedzie przez Śmigno i Pawęzów, gdyż tam również odnotowano wykluczenie komunikacyjne mieszkańców. Podstawiany pojazd jest duży i zapewnia komfortową jazdę; zatrzymuje się na wielu przystankach w Tarnowie i dojeżdża aż do dworca autobusowego.
Ponieważ nie jest to prywatny przewoźnik, a marszałek sfinansował modyfikację ww. linii w ramach przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, załączamy tutaj rozkład jazdy autobusu linii „A 36”.
us