Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła

W JAKICH SYTUACJACH KONIECZNE OKAZUJE SIĘ WYNAJĘCIE KONTENERA NA ODPADY?

29 grudnia 2023 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Prawidłowe zarządzanie odpadami nierzadko wymaga wynajmu odpowiedniego kontenera dedykowanego konkretnej specyfice śmieci. Chociaż większość z nas może kojarzyć kontenery z publicznymi koszami na śmieci, jakie widzi się na ulicach, takie same rozwiązania dostępne są dla firm oraz prywatnych użytkowników.

Wynajem kontenerów na odpady stanowi bowiem usługę pozwalającą na efektywne i bezpieczne pozbywanie się dużych ilości odpadów, zaś jej wybór jest w stanie znacznie ułatwić realizację wielu projektów.

Wynajem kontenera może okazać się konieczny w naprawdę różnych sytuacjach – najczęściej jednak wtedy, gdy planuje się remont, budowę bądź rozbiórkę. Kontener na odpady jest także niezbędny w czasie dużych imprez, jakimi są festiwale bądź koncerty; w miejscach takich jak te generowana jest zwykle ogromna ilość odpadów. Kontenery do wynajmu dostępne są w różnych rozmiarach oraz typach przystosowanych do odbioru różnego rodzaju odpadów, począwszy od kontenerów na odpady komunalne, poprzez kontenery na gruz, poprzez specjalistyczne kontenery na niebezpieczne nieczystości.

Jak przygotować się na podstawienie kontenera?

Kontener na gruz stanowi bardzo ważny element przeprowadzenia każdego rodzaju prac generujących masowe ilości śmieci. Zdecydowania ułatwia on gospodarowanie odpadami generowanymi przy niewielkich remontach, jak i dużych remontach generalnych – są one niezbędne na terenie placu budowy, zwłaszcza jeżeli chodzi o stawianie nowych budynków czy wyburzanie starych domów. Nierzadko wynajem kontenera na odpady jest obowiązkiem z prawnego punktu widzenia. Wszystko przez fakt, że gruzu nie można umieszczać w pojemnikach na odpady bytowe (jakie stanowią zwyczajne pojemniki osiedlowe na śmieci komunalne). Właśnie z tego powodu, wynajem kontenerów jest dla wielu osób remontujących swoistą deską ratunku – umożliwia bowiem przechowywanie, a następnie zaś wywóz gruzu w zgodzie z obowiązującymi normami, nie szkodząc przy tym środowisku naturalnemu. Współcześnie podstawienie kontenera można zamówić przez Internet, na przykład na stronie https://www.odpady24h.pl/. Oprócz przygotowanych danych niezbędnych do zrealizowania usługi, takich jak adres postawienia i godziny, powinno się przygotować kontaktowy numer telefonu. Zawczasu warto również zaplanować miejsce ustawienia kontenera; w razie wątpliwości, firmy takie jak ODPADY24H służą fachowym doradztwem zarówno w doborze kontenera, jak i określeniu najlepszego miejsca na jego postawienie. Po stronie zamawiającego kontener jest dokładne określenie rodzaju, ilości, a także wielkości odpadów. W przypadkach takich jak remont, dobrze jest także poinformować o powierzchni, jaką ma remontowane pomieszczenie.

Co można wrzucić do kontenera na gruz?

Odpady budowlane stanowią naprawdę szeroką grupę śmieci poremontowych, które – ze względu na swoje właściwości oraz proces utylizacji, wymagają specjalnego sposobu postępowania i wywozu odpadów budowlanych. Utylizacja śmieci poremontowych przebiega według podziału na konkretne rodzaje śmieci, przez co sama segregacja odpadów pod względem konkretnych grup ma istotne znaczenie na etapie składowania nieczystości w kontenerze. Odpady z remontów, rozbiórek, demontażu i innych prac można podzielić na dwie główne grupy: gruz budowlany oraz zmieszane odpady budowlane. Do kontenerów na gruz można wrzucić jednie gruz czysty, czyli odpady nie zawierające w sobie pozostałości materiałów budowlanych. Tego typu kontenery przeznaczone są zwykle do składowania elementów konstrukcji z betonu, fragmentów pustaków czy gruzu ceglanego razem z ziemią i kamieniami. Czasem dopuszczona zostaje obecność gruzu mieszanego (gruz czysty + odpady ceramiki budowlanej), jednak przed umieszczeniem tego typu odpadów w kontenerze, po stronie inwestora jest zapoznanie się z regulaminem wywozu konkretnej grupy śmieci, obowiązującym w danym przedsiębiorstwie świadczącym tego typu usługi. W przypadku posiadania odpadów budowlanych o innych właściwościach, takich jak na przykład skrawki tapet, fragmenty płyt czy części armatury i instalacji, najlepszym rozwiązaniem jest wynajem kontenera na zmieszane odpady budowlane. Warto pamiętać, że niewłaściwe składowanie gruzu budowlanego bądź wywóz śmieci poremontowych w miejsca ku temu niewyznaczone wiąże się z ryzykiem otrzymania kary finansowej, mogącej sięgać do kilku tysięcy złotych – o wiele rozsądniej jest więc wynająć kontener od renomowanej firmy.