Dzisiaj:
Wtorek, 24 grudnia 2024 roku
Adam, Ada, Adamina, Adela, Ewa, Ewelina, Ewelin, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Zenobiusz

W GMINIE: ŚLUBOWANIE NOWEJ RADNEJ

3 października 2020 | komentarzy 21

Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców” – ślubowała Magdalena Ryczek, zastępująca w radzie miasta Jacka Sarata, który zrezygnował z funkcji radnego, niedługo po objęciu stanowiska prezesa RPWiK w Dąbrowie Tarnowskiej.

Sesja odbywała się, tradycyjnie, on-line, ale na sali obrad zjawiła się Magdalena Ryczek.

Nowa radna, choć z racji stażu radnego, doświadczona na tym stanowisku, złożyła ślubowanie zakończone słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Magdalena Ryczek zastąpiła w radzie miasta Jacka Sarata, który złożył rezygnację z tej funkcji, w związku z objęciem stanowiska prezesa RPWiK w Dąbrowie Tarnowskiej. Poprzednia sesja była ostatnią, w której wziął udział Jacek Sarat, ale jego obecność, a zwłaszcza głosowanie, budziło kontrowersje i zastrzeżenia opozycji, m.in. z racji podejmowania uchwały intencyjnej dotyczącej likwidacji Centrum Usług Wspólnych, którego dyrektorem jest dr Marta Chrabąszcz.

W punkcie dotyczącym interpelacji i zapytań większość radnych zgłaszała propozycje inwestycji w swoich miejscowościach lub regionach miasta i wnioskowała o wprowadzenie ich do przyszłorocznego budżetu. Przeważały prośby o nakładki asfaltowe na ulice, tam, gdzie dotychczasowe już się zużyły lub zniszczyły (Tadeusz Gubernat wnioskował o nakładkę asfaltową na ul. Nadbrzeżnej od skrzyżowania z Oleśnicką Boczną do torów kolejowych, gdyż – jak tłumaczył – nawierzchnia została zniszczona w związku z pracami przy budowie obwodnicy), dokończenie fragmentów ulic, poprawę bezpieczeństwa w związku z sąsiedztwem DK 73 – wnioski do GDDKiA (Szarwark i Żelazówka; pytali radni: Bogusława Serwicka i Kazimierz Pinas), rozpoczęcie kolejnych inwestycji drogowych z powiatem (współfinansowanie chodników przy drogach powiatowych), osiedlowe place zabaw i place zabaw przy przedszkolach (np. w Nieczajnie Górnej) oraz boiska sportowe przy szkole (Marcin Grabka prosił o zmianę nawierzchni boiska na amortyzującą), rozwiązanie problemu złej komunikacji do szkoły (uczniowie z Szarwarku mają problem z dotarciem do szkoły na godzinę 8; brakuje jednego kursu busa o 7.30), wymiana rur azbestowych w wodociągach w miejscowościach, gdzie takie jeszcze są, budowę dróg w miejscach, gdzie mieszkańcy zrzekli się nieodpłatnie na rzecz gminy fragmentu działek pod inwestycje (np. Nieczajna Górna czy ul. Ulinów; przynajmniej rozpoczęcie inwestycji), przyłącz do sieci wodociągowej, tam gdzie kanalizacja nie jest dokończona (np. Gruszów Wielki – pytała Józefa Taraska).

Pytali m.in.: Kazimierz Pinas, Aleksandra Prażuch, Kazimiera Wąż, Józefa Taraska, Bogdan Pawelec, Bernadetta Mrówka, Bogusława Serwicka, Jacek Świątek, Tadeusz Gubernat, Marcin Grabka oraz Dariusz Lizak. Bogdan Pawelec zarzucił burmistrzowie, że w tym roku w Nieczajnie Dolnej nie została wykonana żadna inwestycja. Bernadetta Mrówka prosiła o nakropienie nowo powstałych dróg w Morzychnie, gdyż niezwiązana nawierzchnia niszczy się pod wpływem wody, a nadchodzi pora deszczowa. Radna prosi o to już od dłuższego czasu. Nie ucichły jeszcze echa zmian na stanowisku prezesa RPWiK. Opozycja nie chce zaakceptować rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko. Dariusz Lizak dopytywał się o protokół z wyborów prezesa, punktację i kwestie związane z konkursem. Zwrócił się do burmistrza o wyjaśnienie tej kwestii. Jacek Świątek zarzucił posłowi Krajewskiemu, że poparł ustawę tzw. „piątkę dla zwierząt”, która skutkuje problemami z ubojem rytualnym. Radny tłumaczył, że część firm i spora rzesza rolników oparła swoje działalności na hodowli bydła i przetwarzaniu mięsa zgodnie z zasadami uboju rytualnego. Także część firm z regionu –  z Powiśla Dąbrowskiego – oraz hodowców bydła może ucierpieć, gdy w życie zostanie wprowadzona tzw. „piątka dla zwierząt” – zarzucał radny, który mówił bardzo otwarcie: „Rolnicy i przedsiębiorcy stracą środki na utrzymanie rodzin”. Czy poseł Wiesław Krajewski jest za rolnikami, czy przeciwko?, za swoimi wyborcami czy przeciwko?. Co posłowi przyświecało, kiedy głosował przeciw ubojowi rytualnemu, czy zweryfikuje swoje postępowanie, gdy będzie kolejne głosowanie za „piątką dla zwierząt”, więc i przeciw ubojowi rytualnemu.

Po zakazie uboju rytualnego niektóre zakłady stracą rację bytu – przestrzegał radny i apelował do posła Wiesława Krajewskiego.
Radny zaznaczył, że zapytanie kieruje w imieniu rolników, hodowców i przedsiębiorców z regionu, zaniepokojonych ustawą.

Jacek Świątek zwrócił się do przewodniczącego o wystosowanie pisma w tej sprawie do posła Wiesława Krajewskiego i senatora Kazimierza Wiatra, który często odwiedzał powiat dąbrowski, a który już wkrótce także zabierze głos w sprawie m.in. uboju rytualnego (opowie się za, lub przeciw).

Radni przegłosowali uchwały dotyczące:

  • zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dąbrowa Tarnowska na lata 2020 – 2028,
  • zmiany uchwały Nr XXIII/253/20 Rady Miejskiej w  Dąbrowie Tarnowskiej z dnia 28 sierpnia 2020 r.  w sprawie trybu  prac nad projektem  uchwały budżetowej,
  • trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu  Interdyscyplinarnego oraz szczegółowe  warunki  jego funkcjonowania,
  • określenia zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej będących w zakresie zadań własnych  gminy – pomoc w formie usług, pomocy rzeczowej, posiłków, zasiłków  na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłków okresowych  i zasiłków celowych  przyznanych  pod warunkiem zwrotu,
  • zaliczenia do kategorii dróg publicznych gminnych Gminy Dąbrowa Tarnowska i ustalenia ich przebiegu,
  • wyrażenia  zgody na ustanowienie służebności przesyłu,
  • wyrażenia zgody na obciążenie nieruchomości mienia komunalnego  ograniczonym prawem rzeczowym,
  • rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej.

Przegłosowano także wniosek o utworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla części Morzychny (chodzi o strefę aktywności gospodarczej) i budowę drogi dojazdowej w związku z planowanymi inwestycjami w strefie, które w ciągu około dwóch lat zapewnią około 120 nowych miejsc pracy i wpływy do budżetu z tytułu podatków.  W Morzychnie powstanie hala produkcyjna, w związku z czym konieczna jest droga dojazdowa. Przedsiębiorca zwrócił się z pismem do rady o zaakceptowanie budowy drogi. Radni oczywiście poparli ten wniosek, gdyż zyskają na tym mieszkańcy gminy (nowe miejsca pracy) oraz sama gmina (podatki). Uchwała w tej sprawie przeszła jednogłośnie.

Nie oznacza to jednak, że uchwały przeszły bez problemów formalnych. Przy jednej z nich swoje zastrzeżenia zgłosił Dariusz Lizak, który dopytywał, czy uchwała jest zgodna z Regulaminem Rady Miasta, w przypadku braku adnotacji o zapoznaniu się z nią radcy prawnego. Jedna z uchwał takiej adnotacji nie posiadała.  Przywołana do odpowiedzi radca prawna gminy wyjaśniła, że prawnik powinien zapoznać się z uchwałą i tak też było w tym przypadku; zabrakło jedynie parafki potwierdzającej.

Do rady miejskiej wpłynęło również pismo bezdzietnego małżeństwa repatriantów z Kazachstanu, mających polskie korzenie i umiejących porozumiewać się w języku polskim na poziomie podstawowym. Para legitymuje się ważnymi dokumentami i pragnie zamieszkać w ojczyźnie swoich dziadków. Małżeństwo zwróciło się do gminy Dąbrowa Tarnowska z prośbą o stworzenie warunków do osiedlenia się. Marianna ma 37 lat i jest księgową, a jej mąż, Maksym, 43 lata i pracuje jako drukarz. Mają kota i kotkę.

Głos w tej sprawie musiał zabrać burmistrz, Krzysztof Kaczmarski, W przeciągu ostatnich kilku lat to nie pierwsza prośba repatriantów o stworzenie warunków osiedlenia się w gminie Dąbrowa Tarnowska. Burmistrz podkreślił, że kilku mieszkańców gminy nadal oczekuje na przyznanie lokali mieszkaniowych; pod tym względem sytuacja w gminie nie jest najlepsza. Krzysztof Kaczmarski poinformował, że musi zasięgnąć w tej sprawie opinii Urzędu Wojewódzkiego, czy ten dysponuje funduszem na stworzenie warunków do osiedlenia się na stałe w gminie. Radni przegłosowali ten wniosek.

Do rady wpłynęło również pismo Fundacji „Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego”; organizatora corocznych, popularnych i rozpoznawalnych Spotkań Medycznych w Dąbrowie Tarnowskiej. Fundacja złożyła wniosek, by jedno z rond nowo powstałej obwodnicy nazwać imieniem abp. Zygmunta Zimowskiego, zasłużonego mieszkańca Powiśla Dąbrowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia,  którego życiu przyświecała – jak podkreślali wnioskodawcy – ewangeliczna zasada „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”.

us

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 3 października 2020 o 22:14
    jak najbardziej :
    ulica Nadbrzeżna i Oleśnicka Boczna przede wszystkim powinny zostać poszerzone, bo jak do tej pory to przypominaja ścieżki nie ulice, a TIRy jeżdżą i ledwo się mieszczą
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 13)
  2. 3 października 2020 o 22:47
    Zawodnik :
    Radny Dariusz Lizak. Brawo Ty. Działaj dalej. Wyborcy ich rozliczą już nie długo.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -5 (w sumie : 31)
  3. 4 października 2020 o 01:14
    ??? :
    Chupachups dalej zatrudnia donosiciela?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 9)
  4. 4 października 2020 o 12:31
    Wiola :
    Sarat prezesem RPWiK ?! Nie było lepszych kandytatów na to stanowisko?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +24 (w sumie : 28)
  5. 4 października 2020 o 13:40
    Wyznawca :
    Tylko co Lizak zrobił dla swoich wyborców w swoim okręgu?. Macie racje wyborcy wszystkich rozliczą.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 31)
  6. 4 października 2020 o 14:29
    alosza :
    Co z procesami toczącymi się wobec byłego prezesa rpwik, oraz przeciwko nielegalnemu przejęciu stanowiska prezesa przez koalicję Sarat/Kaczmarski???
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +16 (w sumie : 22)
  7. 4 października 2020 o 21:14
    Do: jak najbardziej :
    Tak ulicę Nadbrzeżną, jak i Oleśnicką co jakiś czas nawiedza powódź to jeszcze nam tylko do szczęścia brakuje tirów. Myślę, że mieszkańcy obu ulic wolą takie ulice jakie są w tej chwili, a dla tirów jest obwodnica.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 7)
  8. 4 października 2020 o 22:22
    Zawodnik :
    A co może zrobić będąc w opozycji.. Punktuje i pokazuje nieudolność władzy. Jedynie On zna przepisy i regulamin rady miejskiej. Moze się umów z nim i powiedz co byś chciał zmienić w swoim Okręgu. Jeden z nielicznych Radnych co nie potrzebuje "układu dąbrowskiego" za to że się nie sprzedał to znaleźli innego co dla stołka się sprzedał. Ehh
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 22)
  9. 5 października 2020 o 13:49
    wyborca :
    radny Lizak w przeciwieństwie do innych radnych nie potrzebuje szukać pracy dla swojej rodziny w instytucjach gminnych i okologminnych. Dlatego jest NIEZALEŻNY. W przeciwieństwie do radnych wybranych z list NIEZALEŻNYCH
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -3 (w sumie : 25)
  10. 5 października 2020 o 20:11
    TIRy jeżdżą :
    Przecież tam przy torach jest sklep z wielkimi gabarytami, a te przywożą TiRy i wymuszająruch wahadłowy
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 9)
  11. 5 października 2020 o 21:08
    nienależny :
    ulica Jagielońska też wygląda jak ścieżka, kto wymyślił parkingi przy tak ruchliwej drodze. Miesiąc temu jeden wypadek, dziś drugi.Czas coś z tym w końcu zrobić, a sklepy niech sobie zrobią miejsca postojowe dla klientów na własnych placach.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +16 (w sumie : 20)
  12. 6 października 2020 o 20:06
    Wyznawca :
    Do wyborcy. Zobacz gdzie pracują niektórzy członkowie rodziny radnego i pisz dopiero komentarze nt. Zatrudnienia w Gminie i jednostkach podległych.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 12)
  13. 7 października 2020 o 09:22
    wyborca :
    Wyznawca Pracują tam od kiedy? Czy zanim radny zostal radnym czy wcześniej? Nie widzisz tej małej różnicy? Facet jest w swoich decyzjach odważny i NIEZALEZNY bo nic nie musi nikomu "oddać " czy "dziękować ". Popatrz na innych radnych i wyciągnij wnioski.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 15)
  14. 7 października 2020 o 12:29
    Zawodnik :
    Do wyznawcy : Kolego zobacz od kiedy pracują a od kiedy jest radnym. Myśl obiektywnie
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 12)
  15. 7 października 2020 o 20:45
    dym :
    zbieżnosc nazwisk czy to jakaś rodzina z zastepca burmistrza?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +11 (w sumie : 13)
  16. 8 października 2020 o 09:51
    Bra :
    Pytanie do burmistrza i radnych -bezradnych kiedy będzie rewitalizacją rynku w naszym mieście !!??!? Jeżdżę sporo po Polsce i Dąbrowa jest jednym z nielicznych tak zaniedbanych miasteczek !!! Wstyd !!!!! Może zamiast sobą i wojenkami partyjnymi władze naszego miasta zajmą się konkretnymi działaniami !!!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 14)
  17. 8 października 2020 o 13:01
    Wyznawca :
    Do wyborcy: tak kolego patrze poprostu byly najlepsze w tym co robią masz racje. W gminnych jednostkach znajdują zatrudnienie sami najlepsi z konkursów oczywiście.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 11)
  18. 8 października 2020 o 14:39
    wyborca :
    Wyznawca To tylko na plus radnego Lizaka ze moze się taką rodzona pochwalić. Zawsze to jest na plus. Prześledź gdzie pracuja czlonkowie rodzin czy radni z obozu władzy. Przypadek? Swoją drogą dobrze by było aby powstało jakieś "drzewo genealogiczne " kto gdzie od kiedy pracuje. Potem się nie ma co dziwić ze radni albo się uwłaszczają korzystając z władzy (wodociągi) albo sa zależni od wladz bo syn czy corka dziwnym trafem pracuje w urzędzie i wiadomo ze taki radny jest NIEZALEZNY tylko z nazwy. Tak samo jak radny pracuje np w szkole.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  19. 8 października 2020 o 15:18
    Obiektywny :
    Do wyznawcy-jak się czepiasz gminy to popatrz jacy fachowcy są zatrudniani w jednostkach powiatowych, oczywiście w drodze konkursu.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 4)
  20. 8 października 2020 o 22:35
    olo :
    do dymu : to synowa :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  21. 17 października 2020 o 17:51
    lili :
    a jaką minę miała ta radna przy tym ślubowaniu , jakby ją zmuszali, w ogóle ile ta kobita ma lat...myślałam , że to żona zastępcy.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)