Dzisiaj:
Sobota, 4 stycznia 2025 roku
Angelika, Aniela, Benedykta, Benita, Dobromir, Dobrymir, Eugeniusz, Grzegorz, Izabela, Leonia, Rygobert, Tytus

W gminie Radgoszcz najbezpieczniej

18 lutego 2016 | Brak komentarzy

Miniony rok w gminie Radgoszcz był bezpieczny, co nie znaczy, że nie mamy pracy. Pozytywne efekty są między innymi efektem wręcz wzorcowej współpracy z samorządem. Chciałbym, żeby podobnie było w każdej gminie z terenu powiatu dąbrowskiego – podsumował Marek Banaś, zastępca komendanta policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Wspomniane słowa wypowiedziano w Budynku Integracji Społecznej w Żdżarach, gdzie odbyło się spotkanie poświęcone stworzeniu mapy zagrożeń bezpieczeństwa.


W konsultacjach społecznych poza zastępcą komendanta uczestniczyli: wójt gminy Radgoszcz Marek Lupa, dzielnicowy Mateusz Cygan oraz m.in. przedstawiciele placówek szkolnych i ośrodka pomocy społecznej, radni, a także sołtysi.
O dzielnicowym mogę wypowiadać się tylko w samych superlatywach. Jest częstym gościem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ma aktywny kontakt z sołtysami. Dziękuję za obszerną analizę bezpieczeństwa i możliwość wspólnego wypracowania wniosków na przyszłość – powiedział Marek Lupa, wójt gminy Radgoszcz.

Statystyki dla gminy Radgoszcz za 2015 rok należą do najkorzystniejszych w powiecie. Odnotowano zaledwie 12 przypadków tzw. przestępczości uciążliwej społecznie, czyli chociażby różnego rodzaju kradzieży oraz bójek. Na drogach w 9 wypadkach nie było ofiar śmiertelnych.

– Gmina dysponuje bardzo dobrą infrastrukturą drogową. W zasadzie jest jedyną, dla której praktycznie nie podpisuję pism o zmianę oznakowania. Drogi są świetnie zaprojektowane – tłumaczy Marek Banaś. Zastępca komendanta zachęca mieszkańców do korzystania z telefonu alarmowego 997. Dodaje, że osoby zgłaszające nie mają obowiązku podawania swoich personaliów.

Zaznaczam, że w ubiegłym roku skierowaliśmy do sądu prawie 100 spraw związanych z fałszywymi zgłoszeniami. Wytaczamy procesy cywilne i naliczamy straty, jakie ponieśliśmyMarek Banaś ostrzega potencjalnych żartownisiów.

Reprezentanci gminy z różnych dziedzin życia publicznego postulowali do policjantów o zwrócenie baczniejszej uwagi m.in. na: na „żarty”, do których może dojść podczas świąt wielkanocnych, spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz zakłócania ciszy nocnej szczególnie w piątki, niszczenie przystanków autobusowych czy piratów drogowych na motocyklach. Wskazano także problem kierowców lokalnych firm transportowych, którzy są karani mandatami za przekroczenie tonażu na poszczególnych drogach, pomimo braku innej możliwości dojazdu.

UG Radgoszcz

ur

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)