W GMINIE: BĘDZIE REZOLUCJA POPARCIA MIESZKAŃCÓW WIELOPOLA
Wspólnie, jednogłośnie i ponad podziałami politycznymi wypowiedzieli się radni miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska, poproszeni o interwencję przez mieszkańców Wielopola, którzy wystosowali do burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej oraz starosty dąbrowskiego list otwarty w sprawie kotłowni odpadów RDF.
Inaczej niż w powiecie dąbrowskim, w gminie Dąbrowa Tarnowska radni zabrali głos w sprawie inwestycji, która niepokoi i budzi obawy nie tylko mieszkańców Wielopola, ale miasta, sołectw gminnych i gmin powiatu dąbrowskiego.
Wiedząc, że mieszkańcy i sołtys Wielopola skierowali do burmistrza i starosty list otwarty z prośbą o interwencję w tej sprawie, radni przygotowali się wcześniej do tematu, zapoznali z dokumentacją, wysłuchali listu otwartego oraz głosu mieszkańców obecnych na sesji, wypunktowali błędy i niedociągnięcia samorządu gminy Olesno, potwierdzili obawy mieszkańców i brak zaufania do inwestora (powodowany dotychczasową działalnością) i zobowiązali się przygotować rezolucję w sprawie planowanej inwestycji.
Radni miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska zdają sobie sprawę, że zasięg oddziaływania inwestycji może wielokrotnie przekroczyć zaledwie 6 km dzielące Wielopole od stolicy Powiśla Dąbrowskiego, a dotychczasowa dokumentacja w sprawie może budzić obawy, jak zostanie przeprowadzona i kontrolowana inwestycja oraz jaki będzie miała wpływ na środowisko naturalne. W tym przypadku chodzi głównie o przeważające wiatry zachodnie i południowo – zachodnie zwiększające zasięg oddziaływania inwestycji, rozsiewające lżejsze pyły w kierunku Dąbrowy i sąsiednich miejscowości. Plantatorzy z Wielopola oraz okolicznych miejscowości są dostarczycielami owoców i warzyw nie tylko na teren powiatu dąbrowskiego, ale to mieszkańcy powiatu mają szansę najczęściej je zakupić i spożywać. Wielu rolników z Wielopola i sąsiednich miejscowości ma pola uprawne w promieniu do kilometra od planowanej inwestycji. Ponadto problem może stanowić również wzmożony ruch samochodów ciężarowych, transportujących odpady z różnych kierunków do Wielopola. Co zatem z eksploatacją dróg gminnych i powiatowych?
Podczas sesji radni podjęli większością głosów uchwały w sprawie:
- zmian uchwały budżetowej Gminy Dąbrowa Tarnowska na 2023 r.
- zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dąbrowa Tarnowska na lata 2023 – 2029
- przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dąbrowa Tarnowska
- zniesienie formy ochrony drzewa uznanego za pomnik przyrody na terenie miejscowości Dąbrowa Tarnowska
- zaliczenia dróg do kategorii publicznych dróg gminnych Gminy Dąbrowa Tarnowska i ustalenia ich przebiegu
- wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy w latach 2023 – 2027.
Radni podjęli również szereg uchwał majątkowych.
Wysłuchali także listów skierowanych do burmistrza i rady gminy, a wśród nich listu otwartego mieszkańców i sołtys Wielopola do burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej oraz starosty dąbrowskiego. W piśmie sygnatariusze przedstawili argumentację przeciw planowanej inwestycji w Wielopolu o dużym i potencjalnie dużym oddziaływaniu na środowisko. Argumentacja obejmuje również, ze względu na położenie geograficzne i przewagę wiatrów zachodnich i południowo – zachodnich, wpływ m.in. spalarni odpadów RDF na zdrowie i środowisko mieszkańców gminy i miasta Dąbrowa Tarnowska (w tym również radnych i ich rodzin).
Radni miejscy stanęli na wysokości zadania i nie tylko wcześniej zapoznali się z dokumentacją dotyczącą sprawy, ale poparli mieszkańców Wielopola, rozumiejąc, że sprawa może również dotyczyć mieszkańców gminy Dąbrowa Tarnowska.
-W jaki sposób to się dzieje, że ta inwestycja przemysłowa ma być na terenach rolnych??? Inwestor ma biogazownię. Ja często gęsto te pola inwestora obserwuję. Niestety już niektórzy prywatni właściciele działek poodbierali mu działki, bo zaśmiecił je tak plastikiem, wrzucanym do gnojowicy. Jest tam mieszadło, które to powinno rozdrabniać, ale plastiki nigdy nie powinny się znaleźć w gnojowicy, a później to wszystko na polach! Te plastiki też palili. To woła o pomstę do nieba! Może bardziej teraz tego pilnuje i sprząta. Wielki szacun dla mieszkańców Wielopola, że walczą o to! Dalej powinna być nasza rezolucja przeciwko inwestycji i wesprzemy mieszkańców! – zabrał głos Tadeusz Gubernat.
-Tej samej myśli jestem. Dołożymy wszelkich starań, żeby wesprzeć mieszkańców – zadeklarował przewodniczący.
-Popieram ten opór jak najbardziej – mówiła Kazimiera Wąż.
Jacek Świątek zaapelował do radnych i sołtysów, by przekazywali informacje, jak bardzo ta inwestycja może zagrażać mieszkańcom różnych miejscowości w gminie.
– Przede wszystkim zachodnie wiatry wieją tu w większości roku i będą przenosić te zanieczyszczenia na całą gminę Dąbrowa Tarnowska. Kto to będzie nadzorował, skoro to inwestor prywatny? Mam ogromne pretensje do wójta w Oleśnie, bo podszedł do tego, jakby nic się nie stało! Trzeba się nad tym pochylić bardzo, bardzo poważnie, bo to będzie na lata rzutowało na naszą przyszłość, a inwestycję będzie robić osoba prywatna, która już nie jeden raz łamała dane słowo! – uprzedzał Jacek Świątek, który ma żal do wójta Olesna o takie postępowanie z inwestycją o dużym oddziaływaniu społecznym i środowiskowym.
-Większość tych pyłów będzie spadać u nas, ponieważ pyły nie spadają obok komina, tylko w większych odległościach. To my poniesiemy największą szkodę. Jesteśmy bardziej może nawet narażeni, niż mieszkańcy Wielopola. Cięższe pyły z komina spadną na Wielopolu, a lżejsze u nas – wyjaśniał Tadeusz Gubernat, który tłumaczył, że inwestycja będzie miała tak szerokie oddziaływanie, iż nie unikną jej negatywnych skutków mieszkańcy miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska.
Obecni na sesji przedstawiciele mieszkańców Wielopola pod przewodnictwem sołtys, Marioli Majochy wyjaśnili radnym, że kilku mieszkańców, którzy winni być powiadomieni pisemnie o tego typu inwestycji, nie dostali z gminy powiadomienia.
-Zatem jest to bardzo poważne uchybienie proceduralne według KPA – skomentował przewodniczący rady miejskiej, Wiesław Mendys – Postępowanie jest wadliwe. Temat wróci na następnej sesji.
-Ja czytałem te dokumenty środowiskowe. Procedura trwała półtora roku. Kazano uzupełnić opracowanie. Trzeba, żeby przewodniczący przekazał te opinie RDOŚ i uwagi, bo to nam przybliży, na co uwagę zwracał RDOŚ. Skoro RDOŚ trzy razy występował o uzupełnienie dokumentacji, to mieli jakieś uwagi i zastrzeżenia – mówił Andrzej Buśko.
-Proponuję zaprosić naszego prawnika, żeby wypracować formę działań, które możemy w tej sprawie podjąć. Co my, jako rada możemy zrobić w tej sprawie – jakie kroki podjąć, które mogłyby zadziałać na wstrzymanie decyzji. Uchwała w formie rezolucji to tylko początek. Jak można tę inwestycję całkiem zablokować – mówił Jerzy Żelawski.
Na kolejnej sesji rada miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska przegłosuje, jak można się spodziewać po minionych obradach, większością głosów rezolucję popierającą postulaty mieszkańców Wielopola przeciw budowie kotłowni odpadów RDF.
us