W DĄBROWIE POWSTANIE TĘŻNIA SOLANKOWA
W Dąbrowie Tarnowskiej jest realizowany projekt budowy tężni solankowej na terenach pomiędzy Szpitalem a ulicą Grunwaldzką. Gmina ogłosiła właśnie przetarg na realizację zadania z terminem otwarcia ofert na 31 sierpnia 2021 roku.
Zgodnie z warunkami postępowania, wybrany wykonawca winien wybudować obiekt do końca listopada bieżącego roku.
Tężnia, wraz z zagospodarowanym otoczeniem zlokalizowana zostanie w sąsiedztwie szpitala tworząc dodatkową możliwość dojścia do szpitala od ulicy Grunwaldzkiej. Szpital Powiatowy przekazał na cele projektu własne grunty oddając je Gminie Dąbrowa Tarnowska w długoletnie użytkowanie.
Budowa tężni, której wartość szacowana jest na kwotę 600-700 tysięcy złotych, jest wspólną inicjatywą Gminy Dąbrowa Tarnowska, Powiatu Dąbrowskiego oraz Szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej. Instytucje te wspólnie pokryją koszty zadania. Ponadto Gmina Dąbrowa Tarnowska otrzymała na ten cel dotację celową z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolskie tężnie solankowe” w kwocie 124.783,40 zł. Pozostałą kwotę, wynikającą z rozstrzygniętego postępowania pokryje gmina.
Projekt przewiduje dostawę, montaż i uruchomienie tężni solankowej o długości 11 metrów, szerokości 1,3 m. i wysokości 3,65 m. Konstrukcja tężni zostanie wykonana z drewna sosnowego lub świerkowego i przykryta drewnianymi deskami. Tężnia będzie wypełniona tarniną śliwy, po której będzie spływała solanka uwalniając zdrowy aerozol. Budowla będzie wyposażona w wewnętrzną instalację zapewniającą obieg solanki, wraz ze zbiornikiem na solankę, zasilaniem elektrycznym i przyłączem wody. Cała powierzchnia zostanie zagospodarowana ciągami pieszymi, placami utwardzonymi i obszarami rekreacyjnymi oraz wyposażona m.in. w ławki parkowe, stojaki na rowery, leżaki i hamaki. Ponadto teren będzie oświetlony lampami solarnymi i odgrodzony częściowo panelami drewnianymi.
Głównym celem budowy tężni jest prowadzenie profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska oraz Powiatu Dąbrowskiego. Rozprowadzona w tężni solanka podlega odparowaniu, wytwarzając intensywny aerozol. Powietrze wokół tężni charakteryzuje się wyjątkową czystością bakteriologiczną. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem, wapniem oraz innymi mikroelementami. Przebywanie w pobliżu tężni zalecane jest osobom starszym, przemęczonym czy prowadzącym intensywny tryb życia. Ze względu na planowane usytuowanie, walory płynące z budowy tężni stanowić będą również ogromną korzyść dla pacjentów Szpitala (szczególnie ZOL-u), osób ich odwiedzających a także pracujących w Szpitalu.
1 tężnie solankowe W Dąbrowie Tarnowskiej powstanie tężnia solankowaInhalacje zalecane są przede wszystkim alergikom i osobom zmagającym się z problemami tarczycy. Już 30-minutowa inhalacja znacząco poprawia samopoczucie. Celem projektu jest zatem poprawa zdrowia i jakości życia mieszkańców. Ponadto zwrócić należy uwagę na funkcję integrującą lokalną społeczność oraz ożywienie atrakcyjności Miasta. Mikroklimat tężni wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce powodują wzrost odporności organizmu. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Mikroklimat tężni wytwarzany jest w skutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, a rozbijane cząsteczki solanki sprzyjają także hydrojonizacji.
UM w DT